Английская Википедия:1938 Football Championship of the Ukrainian SSR
Шаблон:Infobox football league season
The 1938 Football Championship of UkrSSR were part of the 1938 Soviet republican football competitions in the Soviet Ukraine. In 1938 the All-Union level went through major changes when there was formed one "Super League" which many "teams of masters" from Dnipropetrovsk and Kharkiv lost their status.
The defending champions were Spartak Dnipropetrovsk.
Persha Hrupa
Promoted:
- (Druha Hrupa) Dzerzhynets Voroshylovhrad, Stal Dniprodzerzhynsk, Stal Kryvyi Rih
- (debut) Kharchovyk Odesa, Dynamo-2 Kyiv, Lokomotyv Kharkiv
Relegated: Stal Kostiantynivka, Sudnobudivnyk Mykolaiv
Replaced: Sudnobudivnyk Mykolaiv and Sudnobudivnyk-2 Mykolaiv → Dynamo Mykolaiv
{{#invoke:sports table|main|style=WDL
|sortable_table=y
|res_col_header=PR
|winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1
|team1=FDV|name_FDV=FC Dzerzhynets Voroshylovhrad
|team2=FSD|name_FSD=FC Stal Dniprodzerzhynsk
|team3=FDM|name_FDM=FC Dynamo Mykolaiv
|team4=FSK|name_FSK=FC Stal Kostiantynivka
|team5=FKO|name_FKO=FC Kharchovyk Odesa
|team6=FAK|name_FAK=FC Avanhard Kramatorsk
|team7=FZS|name_FZS=FC Zenit Stalino
|team8=D2K|name_D2K=FC Dynamo-2 Kyiv
|team9=FSP|name_FSP=FC Spartak Dnipropetrovsk
|team10=KRZ|name_KRZ=FC Kryla Rad Zaporizhia
|team11=SKR|name_SKR=FC Stal Kryvyi Rih
|team12=FLK|name_FLK=FC Lokomotyv Kharkiv
|win_FDV=9|draw_FDV=2|loss_FDV=0|gf_FDV=27|ga_FDV=9
|win_FSD=7|draw_FSD=3|loss_FSD=1|gf_FSD=40|ga_FSD=20
|win_FDM=7|draw_FDM=3|loss_FDM=1|gf_FDM=26|ga_FDM=8
|win_FSK=7|draw_FSK=0|loss_FSK=4|gf_FSK=26|ga_FSK=15
|win_FKO=4|draw_FKO=4|loss_FKO=3|gf_FKO=16|ga_FKO=16
|win_FAK=5|draw_FAK=1|loss_FAK=5|gf_FAK=18|ga_FAK=20
|win_FZS=4|draw_FZS=1|loss_FZS=6|gf_FZS=20|ga_FZS=23
|win_D2K=3|draw_D2K=2|loss_D2K=6|gf_D2K=21|ga_D2K=25
|win_FSP=2|draw_FSP=4|loss_FSP=5|gf_FSP=16|ga_FSP=26
|win_KRZ=3|draw_KRZ=2|loss_KRZ=6|gf_KRZ=23|ga_KRZ=26
|win_SKR=2|draw_SKR=0|loss_SKR=9|gf_SKR=11|ga_SKR=34
|win_FLK=2|draw_FLK=0|loss_FLK=9|gf_FLK=18|ga_FLK=40
|adjust_points_KRZ=-1|hth_KRZ=1 point deducted for no show |adjust_points_SKR=-1|hth_SKR=KRZ
|show_matches=y |match_FDV_FSD=2–2 |match_FDV_FDM=0–0 |match_FDV_FSK=2–1 |match_FDV_FKO=2–1 |match_FDV_FAK=4–0 |match_FDV_FZS=3–0 |match_FDV_D2K=1–0 |match_FDV_FSP=4–0 |match_FDV_KRZ=4–2 |match_FDV_SKR=3–2 |match_FDV_FLK=2–1
|match_FSD_FDV= |match_FSD_FDM=2–2 |match_FSD_FSK=5–3 |match_FSD_FKO=4–0 |match_FSD_FAK=1–2 |match_FSD_FZS=4–2 |match_FSD_D2K=4–3 |match_FSD_FSP=1–1 |match_FSD_KRZ=5–4 |match_FSD_SKR=3–0 |match_FSD_FLK=9–1
|match_FDM_FDV= |match_FDM_FSD= |match_FDM_FSK=0–2 |match_FDM_FKO=0–0 |match_FDM_FAK=4–0 |match_FDM_FZS=4–1 |match_FDM_D2K=3–0 |match_FDM_FSP=5–1 |match_FDM_KRZ=5–1 |match_FDM_SKR=+/- |match_FDM_FLK=3–1
|match_FSK_FDV= |match_FSK_FSD= |match_FSK_FDM= |match_FSK_FKO=1–2 |match_FSK_FAK=2–0 |match_FSK_FZS=1–0 |match_FSK_D2K=0–2 |match_FSK_FSP=4–1 |match_FSK_KRZ=3–1 |match_FSK_SKR=5–0 |match_FSK_FLK=4–2
|match_FKO_FDV= |match_FKO_FSD= |match_FKO_FDM= |match_FKO_FSK= |match_FKO_FAK=0–3 |match_FKO_FZS=2–2 |match_FKO_D2K=1–1 |match_FKO_FSP=3–1 |match_FKO_KRZ=1–1 |match_FKO_SKR=+/- |match_FKO_FLK=6–1
|match_FAK_FDV= |match_FAK_FSD= |match_FAK_FDM= |match_FAK_FSK= |match_FAK_FKO= |match_FAK_FZS=0–2 |match_FAK_D2K=3–0 |match_FAK_FSP=1–1 |match_FAK_KRZ=3–1 |match_FAK_SKR=6–2 |match_FAK_FLK=0–3
|match_FZS_FDV= |match_FZS_FSD= |match_FZS_FDM= |match_FZS_FSK= |match_FZS_FKO= |match_FZS_FAK= |match_FZS_D2K=2–0 |match_FZS_FSP=1–3 |match_FZS_KRZ=2–4 |match_FZS_SKR=5–1 |match_FZS_FLK=3–1
|match_D2K_FDV= |match_D2K_FSD= |match_D2K_FDM= |match_D2K_FSK= |match_D2K_FKO= |match_D2K_FAK= |match_D2K_FZS= |match_D2K_FSP=1–1 |match_D2K_KRZ=2–5 |match_D2K_SKR=7–2 |match_D2K_FLK=5–3
|match_FSP_FDV= |match_FSP_FSD= |match_FSP_FDM= |match_FSP_FSK= |match_FSP_FKO= |match_FSP_FAK= |match_FSP_FZS= |match_FSP_D2K= |match_FSP_KRZ=1–1 |match_FSP_SKR=1–4 |match_FSP_FLK=5–1
|match_KRZ_FDV= |match_KRZ_FSD= |match_KRZ_FDM= |match_KRZ_FSK= |match_KRZ_FKO= |match_KRZ_FAK= |match_KRZ_FZS= |match_KRZ_D2K= |match_KRZ_FSP= |match_KRZ_SKR=-/+ |match_KRZ_FLK=3–0
|match_SKR_FDV= |match_SKR_FSD= |match_SKR_FDM= |match_SKR_FSK= |match_SKR_FKO= |match_SKR_FAK= |match_SKR_FZS= |match_SKR_D2K= |match_SKR_FSP= |match_SKR_KRZ= |match_SKR_FLK=0–4
|match_FLK_FDV= |match_FLK_FSD= |match_FLK_FDM= |match_FLK_FSK= |match_FLK_FKO= |match_FLK_FAK= |match_FLK_FZS= |match_FLK_D2K= |match_FLK_FSP= |match_FLK_KRZ= |match_FLK_SKR=
|status_text_W=Withdrew |col_WD= |text_WD=Withdrew, but later returned |col_WDA=black1|text_WDA=Withdrew after the season |col_R=red1|text_R=Relegated to Druha Hrupa |col_P=green1|text_P=Promoted to the Gruppa B |result1=P|result9=R|result10=R|result11=R |update=complete|source= }}
Druha Hrupa
Promoted: Stal Voroshylovsk (Tretia Hrupa), Kharchovyk Tyraspol (Tretia Hrupa), Avanhard Druzhkivka (Hrupa Pyat A) {{#invoke:sports table|main|style=WDL |sortable_table=y |res_col_header=PR |winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1 |team1=STV|name_STV=Stal Voroshylovsk |team2=AVD|name_AVD=Avanhard Druzhkivka |team3=AVH|name_AVH=Avanhard Horlivka |team4=SCH|name_SCH=Spartak Chernihiv |team5=TMP|name_TMP=Temp Vinnytsia |team6=TYR|name_TYR=Kharchovyk Tyraspil (MASSR)
|win_STV=4|draw_STV=0|loss_STV=1|gf_STV=14|ga_STV=6 |win_AVD=4|draw_AVD=0|loss_AVD=1|gf_AVD=16|ga_AVD=11 |win_AVH=3|draw_AVH=0|loss_AVH=2|gf_AVH=16|ga_AVH=7 |win_SCH=3|draw_SCH=0|loss_SCH=2|gf_SCH=6|ga_SCH=9 |win_TMP=1|draw_TMP=0|loss_TMP=4|gf_TMP=4|ga_TMP=15 |win_TYR=0|draw_TYR=0|loss_TYR=5|gf_TYR=7|ga_TYR=15
|adjust_points_TMP=-1|hth_TMP=1 point deducted for no show |adjust_points_TYR=-1|hth_TYR=TMP
|show_matches=y |match_STV_AVD=2–1 |match_STV_AVH=3–0 |match_STV_SCH=1–2 |match_STV_TMP=4–0 |match_STV_TYR=4–3
|match_AVD_STV= |match_AVD_AVH=2–1 |match_AVD_SCH=5–4 |match_AVD_TMP=2–1 |match_AVD_TYR=6–3
|match_AVH_STV= |match_AVH_AVD= |match_AVH_SCH=3–0 |match_AVH_TMP=9–1 |match_AVH_TYR=3–1
|match_SCH_STV= |match_SCH_AVD= |match_SCH_AVH= |match_SCH_TMP=+/- |match_SCH_TYR=+/-
|match_TMP_STV= |match_TMP_AVD= |match_TMP_AVH= |match_TMP_SCH= |match_TMP_TYR=2–0
|match_TYR_STV= |match_TYR_AVD= |match_TYR_AVH= |match_TYR_SCH= |match_TYR_TMP=
|status_text_W=Withdrew |col_PRO=green1|text_PRO=Promoted to Persha Hrupa |col_REL=red1|text_REL=Relegated to Tretia Hrupa |col_WTH=black1|text_WTH=Withdrew after the season |col_WD=black2|text_WD=Withdrew during the season |result4=REL|result5=WTH|result6=WTH |update=complete|source= }}
Stakhanovets Sergo withdrew before the start
Tretia Hrupa
All lower groups were restructured and groups below the 3rd were consolidated into Tretia Hrupa.
Promoted:
- (whole Chetverta Hrupa except Shostka) Stal Makiivka, Berdychiv, Ordzhonikidze, Konotop, Sumy, Kremenchuk, Chystiakove
- (whole Hrupa Pyat A except Mariupol) Voznesensk, Berdyansk, Starobilsk, Krasnyi Luch, Kirovo, Sloviansk
- (whole Hrupa Pyat B except Rubizhne) Stakhanovets Krasnoarmiysk, Novohrad-Volynskyi, Korosten, Synelnykove, Uman, Koziatyn, Melitopol
- (returning) Artemivsk
- (debut) Smila, z-d im. Lenina Verkhniy, Stakhanovets Lysychansk, Lokomotyv Lozova
Zone 1 (East)
- Subgroup A
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |sortable_table=y |res_col_header=PR |winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1 |team1=KRL|name_KRL=Krasnyi Luch |team2=MAK|name_MAK=Makiivka |team3=ORD|name_ORD=Ordzhonikidze |team4=CHY|name_CHY=Chystiakove
|win_KRL=3|draw_KRL=0|loss_KRL=0|gf_KRL=10|ga_KRL=4 |win_MAK=2|draw_MAK=0|loss_MAK=1|gf_MAK=4 |ga_MAK=5 |win_ORD=1|draw_ORD=0|loss_ORD=2|gf_ORD=3 |ga_ORD=5 |win_CHY=0|draw_CHY=0|loss_CHY=3|gf_CHY=0 |ga_CHY=3
|adjust_points_CHY=-2|hth_CHY=2 points deducted for 2 games missed
|show_matches=y |match_KRL_MAK=4–2 |match_KRL_ORD=3–2 |match_KRL_CHY=3–0
|match_MAK_KRL= |match_MAK_ORD=2–1 |match_MAK_CHY=+/-
|match_ORD_KRL= |match_ORD_MAK= |match_ORD_CHY=+/-
|match_CHY_KRL= |match_CHY_MAK= |match_CHY_ORD=
|update=complete|source= }}
- Subgroup B
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |sortable_table=y |res_col_header=PR |winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1 |team1=MLT|name_MLT=Melitopol |team2=KRA|name_KRA=Stakhanovets Krasnoarmiysk |team3=SYN|name_SYN=Lokomotyv Synelnykove |team4=BRD|name_BRD=Berdyansk
|win_MLT=2|draw_MLT=0|loss_MLT=0|gf_MLT=5 |ga_MLT=1 |win_KRA=1|draw_KRA=0|loss_KRA=1|gf_KRA=2 |ga_KRA=1 |win_SYN=0|draw_SYN=0|loss_SYN=2|gf_SYN=2 |ga_SYN=7 |win_BRD=0|draw_BRD=0|loss_BRD=0|gf_BRD=0 |ga_BRD=0
|adjust_points_KRA=-1|hth_KRA=1 points deducted for no show
|show_matches=y |match_MLT_KRA=+/- |match_MLT_SYN=5–1 |match_MLT_BRD=—
|match_KRA_MLT= |match_KRA_SYN=2–1 |match_KRA_BRD=—
|match_SYN_MLT= |match_SYN_KRA= |match_SYN_BRD=—
|match_BRD_MLT=— |match_BRD_KRA=— |match_BRD_SYN=—
|update=complete|source= }}
- Berdyansk excluded
- Zone 1 final
- Krasnyi Luch — Melitopol 3:0
Zone 2 (West)
- Subgroup A
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |sortable_table=y |res_col_header=PR |winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1 |team1=BRD|name_BRD=Berdychiv |team2=ZHY|name_ZHY=Zhytomyr |team3=NOV|name_NOV=Novohrad-Volynskyi |team4=KOR|name_KOR=Korosten
|win_BRD=3|draw_BRD=0|loss_BRD=0|gf_BRD=11|ga_BRD=5 |win_ZHY=2|draw_ZHY=0|loss_ZHY=1|gf_ZHY=7 |ga_ZHY=5 |win_NOV=0|draw_NOV=1|loss_NOV=2|gf_NOV=5 |ga_NOV=8 |win_KOR=0|draw_KOR=1|loss_KOR=2|gf_KOR=2 |ga_KOR=7
|show_matches=y |match_BRD_ZHY=3–2 |match_BRD_NOV=5–3 |match_BRD_KOR=3–0
|match_ZHY_BRD= |match_ZHY_NOV=2–1 |match_ZHY_KOR=3–1
|match_NOV_BRD= |match_NOV_ZHY= |match_NOV_KOR=1–1
|match_KOR_BRD= |match_KOR_ZHY= |match_KOR_NOV=
|update=complete|source= }}
- Subgroup B
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |sortable_table=y |res_col_header=PR |winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1 |team1=MOH|name_MOH=Mohyliv-Podilskyi |team2=KAM|name_KAM=Kamianets-Podilsk |team3=UMN|name_UMN=Uman |team4=KOZ|name_KOZ=Koziatyn
|win_MOH=2|draw_MOH=0|loss_MOH=0|gf_MOH=2 |ga_MOH=1 |win_KAM=0|draw_KAM=1|loss_KAM=1|gf_KAM=3 |ga_KAM=4 |win_UMN=0|draw_UMN=1|loss_UMN=1|gf_UMN=2 |ga_UMN=2 |win_KOZ=0|draw_KOZ=0|loss_KOZ=0|gf_KOZ=0 |ga_KOZ=0
|adjust_points_UMN=-1|hth_UMN=1 points deducted for no show
|show_matches=y |match_MOH_KAM=2–1 |match_MOH_UMN=+/- |match_MOH_KOZ=—
|match_KAM_MOH= |match_KAM_UMN=2–2 |match_KAM_KOZ=—
|match_UMN_MOH= |match_UMN_KAM= |match_UMN_KOZ=—
|match_KOZ_MOH=— |match_KOZ_KAM=— |match_KOZ_UMN=—
|update=complete|source= }}
- Koziatyn excluded
- Zone 2 final
- Mohyliv-Podilskyi — Berdychiv 1:0
Zone 3 (Centre)
- Subgroup A
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |sortable_table=y |res_col_header=PR |winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1 |team1=KHE|name_KHE=Znannia Kherson |team2=VOZ|name_VOZ=Voznesensk |team3=KRV|name_KRV=Kirovo |team4=KRE|name_KRE=Kremenchuk
|win_KHE=2|draw_KHE=0|loss_KHE=0|gf_KHE=6 |ga_KHE=1 |win_VOZ=1|draw_VOZ=0|loss_VOZ=1|gf_VOZ=2 |ga_VOZ=3 |win_KRV=0|draw_KRV=0|loss_KRV=2|gf_KRV=1 |ga_KRV=5 |win_KRE=0|draw_KRE=0|loss_KRE=0|gf_KRE=0 |ga_KRE=0
|show_matches=y |match_KHE_VOZ=3–0 |match_KHE_KRV=3–1 |match_KHE_KRE=—
|match_VOZ_KHE= |match_VOZ_KRV=2–0 |match_VOZ_KRE=—
|match_KRV_KHE= |match_KRV_VOZ= |match_KRV_KRE=—
|match_KRE_KHE=— |match_KRE_VOZ=— |match_KRE_KRV=—
|update=complete|source= }}
- Kremenchuk was excluded for no show to matches with Kherson and Voznesensk.
- Subgroup B
Шаблон:Tooltip | Team | 1 | 2 | 3 | 4 |
---|---|---|---|---|---|
1 | Poltava | Файл:Soccerball.svg | 3:1 | ||
? | Konotop | Файл:Soccerball.svg | |||
? | Sumy | Файл:Soccerball.svg | |||
? | Smila | Файл:Soccerball.svg |
- Zone 3 final
- Poltava — Znannia Kherson 3:2
Zone 4 (East)
- Subgroup A
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |sortable_table=y |res_col_header=PR |winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1 |team1=VRX|name_VRX=z-d im. Lenina Verkhniy |team2=LYS|name_LYS=Stakhanovets Lysychansk |team3=KUP|name_KUP=Kupiansk |team4=STA|name_STA=Starobilsk
|win_LYS=2|draw_LYS=0|loss_LYS=1|gf_LYS=10|ga_LYS=4 |win_VRX=2|draw_VRX=0|loss_VRX=1|gf_VRX=6 |ga_VRX=3 |win_KUP=1|draw_KUP=0|loss_KUP=2|gf_KUP=3 |ga_KUP=6 |win_STA=0|draw_STA=0|loss_STA=3|gf_STA=0 |ga_STA=6
|adjust_points_KUP=-1|hth_KUP=1 point deducted for no show |adjust_points_STA=-2|hth_STA=2 points deducted for 2 games missed
|show_matches=y |match_LYS_VRX=3–1 |match_LYS_KUP=1–3 |match_LYS_STA=6–0
|match_VRX_LYS= |match_VRX_KUP=5–0 |match_VRX_STA=+/-
|match_KUP_LYS= |match_KUP_VRX= |match_KUP_STA=-/-
|match_STA_LYS= |match_STA_VRX= |match_STA_STA=
|update=complete|source= }}
- Subgroup B
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |sortable_table=y |res_col_header=PR |winpoints=3|drawpoints=2|losspoints=1 |team1=LOZ|name_LOZ=Lokomotyv Lozova |team2=ART|name_ART=Artemivsk |team3=SLO|name_SLO=Sloviansk
|win_LOZ=2|draw_LOZ=0|loss_LOZ=0|gf_LOZ=5 |ga_LOZ=0 |win_ART=1|draw_ART=0|loss_ART=1|gf_ART=0 |ga_ART=0 |win_SLO=0|draw_SLO=0|loss_SLO=2|gf_SLO=0 |ga_SLO=5
|adjust_points_ART=-1|hth_ART=1 point deducted for no show |adjust_points_SLO=-1|hth_SLO=1 point deducted for no show
|show_matches=y |match_LOZ_ART=+/- |match_LOZ_SLO=5–0
|match_ART_LOZ= |match_ART_SLO=+/-
|match_SLO_LOZ= |match_SLO_ART=
|update=complete|source= }}
- Zone 4 final
- z-d im. Lenina Verkhniy — Lokomotyv Lozova ?:?
Ukrainian clubs at the All-Union level
- Group A (6): Dynamo Kyiv, Dynamo Odesa, Stakhanovets Stalino, Silmash Kharkiv, Lokomotyv Kyiv, Spartak Kharkiv
Withdrawn
- (all-Union level) Stal (z-d im. Lenina) Dnipropetrovsk (1936), Dynamo Dnipropetrovsk (1937), Stal (z-d im. Petrovskoho) Dnipropetrovsk (1937), Lokomotyv Dnipropetrovsk (1937), Traktor Kharkiv (1937), Dynamo Kharkiv (1937), Spartak Kyiv (1937)
- (Republican) UDKA Kiev (1936), z-d im. Stalina Stalino (1936), z-d KinAp Odesa (1936), Stalinets Kharkiv (1937), Vympel Kyiv (1937), Sudnobudivnyk-2 Mykolaiv (1937), Stakhanovets Serho (1937), Mariupol (1937), Rubizhne (1937), Stalinets Kharkiv (1937), Shostka (1937)
Number of teams by region
Number | Region | Team(s) | |
---|---|---|---|
Ukrainian SSR | All-Union | ||
4-3-9 (1) | Шаблон:Flag | Dzerzhynets Voroshilovhrad, Stal Kostiantynivka, Avanhard Kramatorsk, Zenit Stalino, Stal Voroshylovsk, Avanhard Druzhkivka, Avanhard Horlvika, Krasnyi Luch, Makiivka, Chystiakove, Stakhanovets Krasnoarmiysk, z-d im. Lenina Verkhniy, Stakhanovets Lysychansk, Starobilsk, Artemivsk, Sloviansk | Stakhanovets Stalino |
4-0-4 (0) | Шаблон:Flag | Stal Dniprodzerzhynsk, Spartak Dnipropetrovsk, Kryla Rad Zaporizhia, Stal Kryvyi Rih, Ordzhonikidze, Melitopol, Lokomotyv Synelnykove, Berdiansk | – |
1-0-3 (2) | Шаблон:Flag | Lokomotyv Kharkiv, Sumy, Kupiansk, Lokomotyv Lozova | Silmash Kharkiv, Spartak Kharkiv |
1-0-2 (0) | Шаблон:Flag | Dynamo Mykolaiv, Znannia Kherson, Kirovo | – |
1-0-1 (2) | Шаблон:Flag | Dynamo-2 Kyiv, Smila | Dynamo Kyiv, Lokomotyv Kyiv |
1-0-1 (1) | Шаблон:Flag | Kharchovyk Odesa, Voznesensk | Dynamo Odesa |
0-1-3 (0) | Шаблон:Flag | Temp Vinnytsia, Mohyliv-Podilskyi, Uman, Koziatyn | – |
0-1-1 (0) | Шаблон:Flag | Spartak Chernihiv, Konotop | – |
0-1-0 (0) | Шаблон:Flagicon Moldavian ASSR | Kharchovyk Tyraspol | – |
0-0-4 (0) | Шаблон:Flag | Berdychiv, Zhytomyr, Novohrad-Volynskyi, Korosten | – |
0-0-2 (0) | Шаблон:Flag | Kremenchuk, Poltava | – |
0-0-1 (0) | Шаблон:Flag | Kamianets-Podilsk | – |
See also
References
External links
- 1938. Football Championship of the UkrSSR (1938. Первенство УССР.) Luhansk Nash Futbol.
- 1938 (1938 год). History of Soviet championships among KFK.
Шаблон:Ukrainian SSR football championship
- Английская Википедия
- Страницы с неработающими файловыми ссылками
- 1938 in Soviet football leagues
- Football Championship of the Ukrainian SSR
- 1938 in Ukrainian football
- Страницы, где используется шаблон "Навигационная таблица/Телепорт"
- Страницы с телепортом
- Википедия
- Статья из Википедии
- Статья из Английской Википедии