Английская Википедия:1968 Copa Perú
Шаблон:Infobox football league season The 1968 Copa Perú season (Шаблон:Lang-es), the promotion tournament of Peruvian football.
In this tournament after many qualification rounds, each one of the 24 departments in which Peru is politically divided, qualified a team. Those teams plus the team relegated from First Division on the last year, enter in two more rounds and finally 6 of them qualify for the Final round, staged in Lima (the capital).
The winning team, Carlos A. Mannucci, was promoted to play in 1968 Torneo Descentralizado.
Finalists teams
The following list shows the teams that qualified for the Regional Stage.
Department | Team | Location |
---|---|---|
Amazonas | Nor Oriente | Chachapoyas |
Ancash | José Gálvez | Chimbote |
Apurímac | Miguel Grau | Abancay |
Arequipa | Melgar | Arequipa |
Ayacucho | Universitario | Ayacucho |
Cajamarca | Deportivo Bracamoros | Jaén |
Cusco | Cienciano | Cusco |
Huancavelica | UDA | Huancavelica |
Huánuco | León de Huánuco | Huánuco |
Ica | Víctor Bielich | Pisco |
Junín | Universitario de Tarma | Tarma |
La Libertad | Carlos A. Mannucci | Trujillo |
Department | Team | Location |
---|---|---|
Lambayeque | San Lorenzo | Chiclayo |
Lima | Aurora Chancayllo | Huaral |
Loreto | CNI | Iquitos |
Madre de Dios | Deportivo Maldonado | Puerto Maldonado |
Moquegua | Atlético Huracán | Moquegua |
Pasco | Estudiantil Carrión | Pasco |
Piura | Sport Chorrillos | Talara |
Puno | Unión Carolina | Puno |
San Martín | Unión Progreso | Moyobamba |
Tacna | Coronel Bolognesi | Tacna |
Tumbes | Sport Tumbes | Tumbes |
Regional stage
Región Norte A
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=Q |winpoints=2
|team1=CHO|name_CHO=Sport Chorrillos |team2=SLO|name_SLO=San Lorenzo |team3=TUM|name_TUM=Sport Tumbes |team4=BRA|name_BRA=Deportivo Bracamoros
|win_CHO=5|draw_CHO=0|loss_CHO=1|gf_CHO=0|ga_CHO=0 |win_SLO=4|draw_SLO=0|loss_SLO=2|gf_SLO=0|ga_SLO=0 |win_TUM=2|draw_TUM=0|loss_TUM=3|gf_TUM=0|ga_TUM=0 |win_BRA=0|draw_BRA=0|loss_BRA=5|gf_BRA=0|ga_BRA=0
|col_C=#ffffcc|text_C=Final stage |result1=C |update=complete|source= }}
Región Norte B
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=Q |winpoints=2
|team1=CAM|name_CAM=Carlos A. Mannucci |team2=LEO|name_LEO=León de Huánuco |team3=GAL|name_GAL=José Gálvez |team4=EST|name_EST=Estudiantil Carrión
|win_CAM=3|draw_CAM=2|loss_CAM=1|gf_CAM=0|ga_CAM=0 |win_LEO=1|draw_LEO=4|loss_LEO=1|gf_LEO=0|ga_LEO=0 |win_GAL=2|draw_GAL=1|loss_GAL=3|gf_GAL=0|ga_GAL=0 |win_EST=2|draw_EST=1|loss_EST=3|gf_EST=0|ga_EST=0
|col_C=#ffffcc|text_C=Final stage |result1=C |update=complete|source= }}
Region Oriente
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=Q |winpoints=2
|team1=CNI|name_CNI=CNI |team2=ORI|name_ORI=Nor Oriente |team3=PRO|name_PRO=Unión Progreso |win_CNI=3|draw_CNI=0|loss_CNI=0|gf_CNI=0|ga_CNI=0 |win_ORI=1|draw_ORI=0|loss_ORI=2|gf_ORI=0|ga_ORI=0 |win_PRO=0|draw_PRO=0|loss_PRO=2|gf_PRO=0|ga_PRO=0
|col_C=#ffffcc|text_C=Final stage |result1=C |update=complete|source= }}
Region Centro
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=Q |winpoints=2
|team1=CHA|name_CHA=Aurora Chancayllo |team2=BIE|name_BIE=Víctor Bielich |team3=UNI|name_UNI=Universitario de Tarma |team4=UDA|name_UDA=UDA
|win_CHA=4|draw_CHA=1|loss_CHA=1|gf_CHA=0|ga_CHA=0 |win_BIE=3|draw_BIE=2|loss_BIE=1|gf_BIE=0|ga_BIE=0 |win_UNI=1|draw_UNI=2|loss_UNI=2|gf_UNI=0|ga_UNI=0 |win_UDA=0|draw_UDA=1|loss_UDA=4|gf_UDA=0|ga_UDA=0
|col_C=#ffffcc|text_C=Final stage |result1=C |update=complete|source= }}
Region Sur
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=Q |winpoints=2
|team1=MEL|name_MEL=Melgar |team2=BOL|name_BOL=Coronel Bolognesi |team3=HUR|name_HUR=Atlético Huracán |win_MEL=2|draw_MEL=2|loss_MEL=0|gf_MEL=0|ga_MEL=0 |win_BOL=1|draw_BOL=1|loss_BOL=2|gf_BOL=0|ga_BOL=0 |win_HUR=1|draw_HUR=1|loss_HUR=2|gf_HUR=0|ga_HUR=0
|col_C=#ffffcc|text_C=Final stage |result1=C |update=complete|source= }}
Final stage
Final group stage
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=P |winpoints=2
|team1=CAM|name_CAM=Carlos A. Mannucci |team2=SPC|name_SPC=Sport Chorrillos |team3=CNI|name_CNI=CNI |team4=CIE|name_CIE=Cienciano |team5=MEL|name_MEL=Melgar |team6=AUR|name_AUR=Aurora Chancayllo |win_CAM=4|draw_CAM=0|loss_CAM=1|gf_CAM=10|ga_CAM=4 |win_SPC=3|draw_SPC=1|loss_SPC=1|gf_SPC=9|ga_SPC=5 |win_CNI=2|draw_CNI=1|loss_CNI=2|gf_CNI=4|ga_CNI=8 |win_CIE=1|draw_CIE=2|loss_CIE=2|gf_CIE=6|ga_CIE=8 |win_MEL=1|draw_MEL=1|loss_MEL=3|gf_MEL=5|ga_MEL=7 |win_AUR=1|draw_AUR=1|loss_AUR=3|gf_AUR=4|ga_AUR=6
|col_P=#ACE1AF|text_P=Promoted to 1968 Torneo Descentralizado |result1=P |update=complete|source= }}
Round 1
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Round 2
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Round 3
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Round 4
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Round 5
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
Шаблон:Football box collapsible
External links
Шаблон:Copa Perú Шаблон:Copa Perú seasons Шаблон:Football in Peru