Английская Википедия:2018 World Rowing Championships – Women's single sculls
Шаблон:Use dmy dates Шаблон:Infobox sports competition event Шаблон:2018 World Rowing Championships
The women's single sculls competition at the 2018 World Rowing Championships in Plovdiv took place at the Plovdiv Regatta Venue.[1]
Schedule
The schedule was as follows:[1]
Date | Time | Round |
---|---|---|
Monday 10 September 2018 | 11:29 | Heats |
Wednesday 12 September 2018 | 12:29 | Repechages |
Thursday 13 September 2018 | 16:21 | Semifinals C/D |
Friday 14 September 2018 | 10:07 | Semifinals A/B |
Saturday 15 September 2018 | 16:29 | Final D |
Sunday 16 September 2018 | 09:46 | Final C |
10:46 | Final B | |
12:19 | Final A |
All times are Eastern European Summer Time (UTC+3)
Results
Heats
Heat winners advanced directly to the A/B semifinals. The remaining boats were sent to the repechages.[2]
Heat 1
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Sanita Pušpure | Шаблон:IRL | 7:25.78 | SA/B |
2 | Fie Udby Erichsen | Шаблон:DEN | 7:39.93 | R |
3 | Lovisa Claesson | Шаблон:SWE | 7:46.13 | R |
4 | Alice Baatz | Шаблон:GBR2 | 7:52.25 | R |
5 | Felice Chow | Шаблон:TTO | 7:57.90 | R |
6 | Nurit Bezdesky | Шаблон:ISR | 8:05.43 | R |
Heat 2
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Kara Kohler | Шаблон:USA | 7:30.55 | SA/B |
2 | Magdalena Lobnig | Шаблон:AUT | 7:40.13 | R |
3 | Diana Dymchenko | Шаблон:UKR | 7:43.62 | R |
4 | Ekaterina Kurochkina | Шаблон:RUS | 7:46.42 | R |
5 | Eleonora Trivella | Шаблон:ITA | 7:56.02 | R |
6 | Tala Abujbara | Шаблон:QAT | 8:07.91 | R |
Heat 3
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Carling Zeeman | Шаблон:CAN | 7:35.40 | SA/B |
2 | Annekatrin Thiele | Шаблон:GER | 7:39.91 | R |
3 | Lina Šaltytė-Masilionė | Шаблон:LTU | 7:41.74 | R |
4 | Virginia Diaz | Шаблон:ESP | 7:47.34 | R |
5 | Milena Viana | Шаблон:BRA | 8:04.44 | R |
Heat 4
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Jeannine Gmelin | Шаблон:SUI | 7:33.83 | SA/B |
2 | Madeleine Edmunds | Шаблон:AUS | 7:39.68 | R |
3 | Hannah Osborne | Шаблон:NZL | 7:54.43 | R |
4 | Maike Diekmann | Шаблон:NAM | 7:56.47 | R |
5 | Verónica Toro Arana | Шаблон:PUR | 8:02.17 | R |
Repechages
The two fastest boats in each repechage advanced to the A/B semifinals. The remaining boats were sent to the C/D semifinals.[3]
Repechage 1
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Madeleine Edmunds | Шаблон:AUS | 7:34.21 | SA/B |
2 | Lina Šaltytė-Masilionė | Шаблон:LTU | 7:38.46 | SA/B |
3 | Ekaterina Kurochkina | Шаблон:RUS | 7:45.20 | SC/D |
4 | Felice Chow | Шаблон:TTO | 7:49.38 | SC/D |
Repechage 2
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Annekatrin Thiele | Шаблон:GER | 7:39.86 | SA/B |
2 | Diana Dymchenko | Шаблон:UKR | 7:44.91 | SA/B |
3 | Alice Baatz | Шаблон:GBR2 | 7:54.48 | SC/D |
4 | Verónica Toro Arana | Шаблон:PUR | 7:57.97 | SC/D |
Repechage 3
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Magdalena Lobnig | Шаблон:AUT | 7:36.07 | SA/B |
2 | Lovisa Claesson | Шаблон:SWE | 7:39.86 | SA/B |
3 | Maike Diekmann | Шаблон:NAM | 7:49.46 | SC/D |
4 | Milena Viana | Шаблон:BRA | 7:53.85 | SC/D |
5 | Tala Abujbara | Шаблон:QAT | 8:05.50 | SC/D |
Repechage 4
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Fie Udby Erichsen | Шаблон:DEN | 7:33.85 | SA/B |
2 | Hannah Osborne | Шаблон:NZL | 7:37.13 | SA/B |
3 | Virginia Diaz | Шаблон:ESP | 7:39.52 | SC/D |
4 | Eleonora Trivella | Шаблон:ITA | 7:56.69 | SC/D |
5 | Nurit Bezdesky | Шаблон:ISR | 8:10.35 | SC/D |
Semifinals C/D
The three fastest boats in each semi were sent to the C final. The remaining boats were sent to the D final.[4]
Semifinal 1
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Ekaterina Kurochkina | Шаблон:RUS | 7:59.97 | FC |
2 | Maike Diekmann | Шаблон:NAM | 8:04.23 | FC |
3 | Verónica Toro Arana | Шаблон:PUR | 8:10.03 | FC |
4 | Eleonora Trivella | Шаблон:ITA | 8:17.97 | FD |
5 | Tala Abujbara | Шаблон:QAT | 8:23.51 | FD |
Semifinal 2
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Virginia Diaz | Шаблон:ESP | 8:00.48 | FC |
2 | Felice Chow | Шаблон:TTO | 8:03.31 | FC |
3 | Alice Baatz | Шаблон:GBR2 | 8:03.45 | FC |
4 | Milena Viana | Шаблон:BRA | 8:12.60 | FD |
5 | Nurit Bezdesky | Шаблон:ISR | 8:18.38 | FD |
Semifinals A/B
The three fastest boats in each semi advanced to the A final. The remaining boats were sent to the B final.[4]
Semifinal 1
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Sanita Pušpure | Шаблон:IRL | 7:23.01 | FA |
2 | Fie Udby Erichsen | Шаблон:DEN | 7:30.73 | FA |
3 | Annekatrin Thiele | Шаблон:GER | 7:32.74 | FA |
4 | Lovisa Claesson | Шаблон:SWE | 7:39.09 | FB |
5 | Carling Zeeman | Шаблон:CAN | 7:48.75 | FB |
6 | Lina Šaltytė-Masilionė | Шаблон:LTU | 7:51.59 | FB |
Semifinal 2
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Jeannine Gmelin | Шаблон:SUI | 7:23.93 | FA |
2 | Kara Kohler | Шаблон:USA | 7:25.47 | FA |
3 | Magdalena Lobnig | Шаблон:AUT | 7:26.73 | FA |
4 | Madeleine Edmunds | Шаблон:AUS | 7:26.84 | FB |
5 | Hannah Osborne | Шаблон:NZL | 7:37.30 | FB |
6 | Diana Dymchenko | Шаблон:UKR | 7:46.50 | FB |
Finals
The A final determined the rankings for places 1 to 6. Additional rankings were determined in the other finals.[5][6]
Final D
Rank | Rower | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Milena Viana | Шаблон:BRA | 7:50.51 |
2 | Eleonora Trivella | Шаблон:ITA | 7:55.56 |
3 | Tala Abujbara | Шаблон:QAT | 8:02.64 |
4 | Nurit Bezdesky | Шаблон:ISR | Шаблон:Abbr |
Final C
Rank | Rower | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Ekaterina Kurochkina | Шаблон:RUS | 7:34.45 |
2 | Virginia Diaz | Шаблон:ESP | 7:39.10 |
3 | Alice Baatz | Шаблон:GBR2 | 7:47.45 |
4 | Maike Diekmann | Шаблон:NAM | 7:48.65 |
5 | Felice Chow | Шаблон:TTO | 7:50.37 |
6 | Verónica Toro Arana | Шаблон:PUR | 8:01.50 |
Final B
Rank | Rower | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Madeleine Edmunds | Шаблон:AUS | 7:26.85 |
2 | Hannah Osborne | Шаблон:NZL | 7:31.28 |
3 | Carling Zeeman | Шаблон:CAN | 7:33.84 |
4 | Lina Šaltytė-Masilionė | Шаблон:LTU | 7:37.54 |
5 | Diana Dymchenko | Шаблон:UKR | 7:42.91 |
6 | Lovisa Claesson | Шаблон:SWE | 7:42.98 |
Final A
Rank | Rower | Country | Time |
---|---|---|---|
Шаблон:Gold1 | Sanita Pušpure | Шаблон:IRL | 7:20.12 |
Шаблон:Silver2 | Jeannine Gmelin | Шаблон:SUI | 7:25.93 |
Шаблон:Bronze3 | Magdalena Lobnig | Шаблон:AUT | 7:29.51 |
4 | Kara Kohler | Шаблон:USA | 7:30.41 |
5 | Fie Udby Erichsen | Шаблон:DEN | 7:33.15 |
6 | Annekatrin Thiele | Шаблон:GER | 7:41.68 |
References
Шаблон:World champions – Women's single sculls