Английская Википедия:2023 Tour Challenge
Шаблон:Short description Шаблон:Infobox curling
The 2023 HearingLife Tour Challenge was held from October 17 to 22 at the Gale Centre in Niagara Falls, Ontario.[1] It was the first Grand Slam event of the 2022–23 curling season.
Qualification
The Tour Challenge consists of two tiers of 16 teams. For Tier 1, the top 16 ranked men's and women's teams on the World Curling Federation's world team rankings as of September 18, 2023 qualified. In the event that a team declines their invitation, the next-ranked team on the world team ranking is invited until the field is complete. For Tier 2, the next 16 teams on the WCF rankings as of September 18, 2023 were invited.[2]
Men
Tier 1
Top world team ranking men's teams:[3]
- Шаблон:Flagicon Bruce Mouat
- Шаблон:Flagicon Brendan Bottcher
- Шаблон:Flagicon Brad Gushue
- Шаблон:Flagicon Joël Retornaz
- Шаблон:Flagicon Niklas Edin
- Шаблон:Flagicon Yannick Schwaller
- Шаблон:Flagicon Matt Dunstone
- Шаблон:Flagicon Kevin Koe
- Шаблон:Flagicon Ross Whyte
- Шаблон:Flagicon Korey Dropkin
- Шаблон:Flagicon Magnus Ramsfjell
- Шаблон:Flagicon Reid Carruthers
- Шаблон:Flagicon John Shuster
- Шаблон:Flagicon Wouter Gösgens
- Шаблон:Flagicon Aaron Sluchinski
- Шаблон:Flagicon Riku Yanagisawa
Tier 2
- Шаблон:Flagicon Cameron Bryce
- Шаблон:Flagicon Karsten Sturmay
- Шаблон:Flagicon James Craik
- Шаблон:Flagicon Mike McEwen
- Шаблон:Flagicon Marco Hösli
- Шаблон:Flagicon John Epping
- Шаблон:Flagicon Michael Brunner
- Шаблон:Flagicon Ryan Wiebe
- Шаблон:Flagicon Daniel Casper
- Шаблон:Flagicon
Félix Asselin - Шаблон:Flagicon Lukas Høstmælingen
- Шаблон:Flagicon Fredrik Nyman
- Шаблон:Flagicon Catlin Schneider
- Шаблон:Flagicon
Kelly Knapp - Шаблон:Flagicon Yusuke Morozumi
- Шаблон:Flagicon Sam Mooibroek
- Шаблон:Flagicon
Tanner Horgan - Шаблон:Flagicon Jeong Byeong-jin
- Шаблон:Flagicon Rylan Kleiter
Women
Tier 1
Top world team ranking women's teams:[4]
- Шаблон:Flagicon Silvana Tirinzoni
- Шаблон:Flagicon Kerri Einarson
- Шаблон:Flagicon Rachel Homan
- Шаблон:Flagicon Satsuki Fujisawa
- Шаблон:Flagicon Gim Eun-ji
- Шаблон:Flagicon Jennifer Jones
- Шаблон:Flagicon Anna Hasselborg
- Шаблон:Flagicon Isabella Wranå
- Шаблон:Flagicon Tabitha Peterson
- Шаблон:Flagicon Clancy Grandy
- Шаблон:Flagicon Kate Cameron
- Шаблон:Flagicon Kaitlyn Lawes
- Шаблон:Flagicon Marianne Rørvik
- Шаблон:Flagicon Ha Seung-youn
- Шаблон:Flagicon Stefania Constantini
- Шаблон:Flagicon Rebecca Morrison
Tier 2
- Шаблон:Flagicon Christina Black
- Шаблон:Flagicon Corrie Hürlimann
- Шаблон:Flagicon Ikue Kitazawa
- Шаблон:Flagicon Delaney Strouse
- Шаблон:Flagicon Sayaka Yoshimura
- Шаблон:Flagicon Isabelle Ladouceur
- Шаблон:Flagicon Kim Eun-jung
- Шаблон:Flagicon Kayla Skrlik
- Шаблон:Flagicon Jessie Hunkin
- Шаблон:Flagicon Madeleine Dupont
- Шаблон:Flagicon Serena Gray-Withers
- Шаблон:Flagicon Danielle Inglis
- Шаблон:Flagicon Michèle Jäggi
- Шаблон:Flagicon Jolene Campbell
- Шаблон:Flagicon Nancy Martin
- Шаблон:Flagicon
Corryn Brown - Шаблон:Flagicon Sarah Anderson
Men
Tier 1
Teams
The teams are listed as follows:[5]
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
|
|
Round robin results
All draw times are listed in Eastern Time (UTC−04:00).[6]
Draw 2
Tuesday, October 17, 11:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 4
Tuesday, October 17, 6:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 5
Wednesday, October 18, 8:00 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 7
Wednesday, October 18, 3:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 9
Thursday, October 19, 8:00 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 11
Thursday, October 19, 3:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 14
Friday, October 20, 11:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 16
Friday, October 20, 7:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Playoffs
Quarterfinals
Saturday, October 21, 3:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Semifinals
Saturday, October 21, 7:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Final
Sunday, October 22, 3:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Tier 2
Teams
The teams are listed as follows:[5]
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
|
|
Round robin results
All draw times are listed in Eastern Time (UTC−04:00).[6]
Draw 1
Tuesday, October 17, 8:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 3
Tuesday, October 17, 3:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 6
Wednesday, October 18, 12:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 8
Wednesday, October 18, 8:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 10
Thursday, October 19, 12:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 12
Thursday, October 19, 8:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 13
Friday, October 20, 8:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 15
Friday, October 20, 4:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Playoffs
Quarterfinals
Saturday, October 21, 4:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Semifinals
Saturday, October 21, 8:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Final
Sunday, October 22, 3:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Women
Tier 1
Teams
The teams are listed as follows:[5]
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
|
|
Round robin results
All draw times are listed in Eastern Time (UTC−04:00).[6]
Draw 1
Tuesday, October 17, 8:00 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 3
Tuesday, October 17, 3:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 6
Wednesday, October 18, 11:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 8
Wednesday, October 18, 7:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 10
Thursday, October 19, 11:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 12
Thursday, October 19, 7:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 13
Friday, October 20, 8:00 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 15
Friday, October 20, 3:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Playoffs
Quarterfinals
Saturday, October 21, 11:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Semifinals
Saturday, October 21, 7:30 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Final
Sunday, October 22, 10:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Tier 2
Teams
The teams are listed as follows:[5]
Round robin standings
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
|
|
Round robin results
All draw times are listed in Eastern Time (UTC−04:00).[6]
Draw 2
Tuesday, October 17, 12:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 4
Tuesday, October 17, 7:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 5
Wednesday, October 18, 8:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 7
Wednesday, October 18, 4:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 9
Thursday, October 19, 8:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 11
Thursday, October 19, 4:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 14
Friday, October 20, 12:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Draw 16
Friday, October 20, 8:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Playoffs
Quarterfinals
Saturday, October 21, 12:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Semifinals
Saturday, October 21, 8:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Final
Sunday, October 22, 10:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Player percentages
Notelist
References
External links
Шаблон:Grand Slam of Curling Шаблон:2023–24 curling season
- Английская Википедия
- October 2023 sports events in Canada
- 2023 in Canadian curling
- Curling competitions in Ontario
- 2023 in sports in Ontario
- Tour Challenge
- Sport in Niagara Falls, Ontario
- Страницы, где используется шаблон "Навигационная таблица/Телепорт"
- Страницы с телепортом
- Википедия
- Статья из Википедии
- Статья из Английской Википедии