Английская Википедия:Argentina at the 2008 Summer Olympics
Шаблон:Infobox country at games
Argentina competed at the 2008 Summer Olympics held in Beijing, China, from 8 to 24 August 2008. 137 athletes qualified for the Olympic Games in 19 sports.[1] Manu Ginóbili, basketball player and gold medalist at the 2004 Summer Olympics, was the nation's flag bearer at the opening ceremony.
Medalists
Athletics
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Juan Manuel Cano | 20 km walk | colspan=4 Шаблон:N/a | 1:27:17 | 40 | |||
Javier Carriqueo | 1500 m | 3:39.36 | 7 | Did not advance | |||
Leonardo Price | 800 m | 1:49.39 | 6 | Did not advance |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Jorge Balliengo | Discus throw | 58.82 | 30 | Did not advance | |
Germán Chiaraviglio | Pole vault | Шаблон:Abbr | — | Did not advance | |
Juan Ignacio Cerra | Hammer throw | 70.16 | 30 | Did not advance | |
Germán Lauro | Shot put | 19.07 | 32 | Did not advance | |
Pablo Pietrobelli | Javelin throw | 69.09 | 34 | Did not advance |
- Women
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Rocío Comba | Discus throw | 51.36 | 36 | Did not advance | |
Alejandra García | Pole vault | 4.15 | 31 | Did not advance | |
Jennifer Dahlgren | Hammer throw | 66.35 | 29 | Did not advance |
Basketball
Men's tournament
Argentina's men's basketball team, the defending Olympic champions, qualified for the Olympics by placing second at the FIBA Americas Championship 2007, and marked its fifth Olympic appearance.
The women's team finished fourth at the FIBA Americas Championship for Women 2007, and will be one of twelve teams vying for the final five Olympic spots at the FIBA World Olympic Qualifying Tournament for Women 2008.
- Roster
{{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's team rosters|ARG}}
- Group play
{{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A}} {{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A2}} {{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A6}} {{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A9}} {{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A12}} {{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A15}}
- Quarterfinals
{{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|C4}}
- Semifinals
{{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|D2}}
- Bronze medal game
{{#section:Basketball at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|E1}}
Boxing
Шаблон:Main Argentina had one boxer qualify for the Olympics. Ezequiel Maderna earned a spot in the middleweight competition after coming in second at the 2nd AIBA American Olympic Qualifying Tournament.[2]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Ezequiel Maderna | Middleweight | Шаблон:FlagIOCathlete L 2–10 |
Did not advance |
Canoeing
Sprint
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Miguel Correa | Men's K-1 500 m | 1:39.781 | 5 QS | 1:46.422 | 7 | Did not advance | |
Men's K-1 1000 m | 3:45.695 | 6 QS | 3:51.715 | 9 | Did not advance | ||
Estefania Fontanini | Women's K-1 500 m | 2:00.291 | 8 | Did not advance |
Qualification Legend: QS = Qualify to semi-final; QF = Qualify directly to final
Cycling
Road
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Alejandro Borrajo | Men's road race | Did not finish | |
Juan José Haedo | Did not finish | ||
Matías Médici | Men's road race | Did not finish | |
Men's time trial | 1:07:53 | 30 |
Track
- Omnium
Athlete | Event | Points | Laps | Rank |
---|---|---|---|---|
Juan Curuchet | Men's points race | 1 | 0 | 18 |
Juan Curuchet Walter Pérez |
Men's madison | 8 | 0 | Шаблон:Gold01 |
Mountain biking
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Darío Gasco | Men's cross-country | 2:07:04 | 27 |
BMX
Athlete | Event | Seeding | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Result | Rank | ||
Cristian Becerine | Men's BMX | 37.253 | 27 | 11 | 2 Q | 15 | 5 | Did not advance | |
Ramiro Marino | 36.768 | 21 | 20 | 8 | Did not advance | ||||
Gabriela Díaz | Women's BMX | 37.590 | 5 | colspan=2 Шаблон:N/a | 13 | 3 Q | 39.747 | 5 | |
María Belén Dutto | 40.193 | 14 | colspan=2 Шаблон:N/a | 20 | 7 | Did not advance |
Equestrian
Show jumping
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Total | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round A | Round B | |||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
José Larocca | Royal Power | Individual | 14 | 66 | 16 | 30 | 59 | Did not advance | 30 | 59 |
Fencing
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / Шаблон:Abbr | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Alberto González Viaggio | Individual foil | Шаблон:FlagIOCathlete L 2–15 |
Did not advance |
Field hockey
Шаблон:Main Argentina qualified a team to the women's field hockey tournament. In the group play, they won three matches and drew two, finishing second in the group. This qualified them for the semifinal, which they lost to the Netherlands. In the bronze medal match however, they defeated Germany, winning the bronze medal and finishing third in the tournament.
Women's tournament
- Roster
{{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's team rosters|ARG}}
- Group play
{{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|B}} {{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|B2}} {{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|B4}} {{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|B8}} {{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|B11}} {{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|B15}}
- Semifinal
{{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|D2}}
- Bronze medal match
{{#section:Field hockey at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|E1}}
Football
Men's tournament
- Roster
Sergio Batista, head coach of the men's football team, announced his final squad for the Olympics on 3 July.[3] Pareja takes the place of Burdisso, whose club did not grant permission. {{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Men's team squads|ARG}}
- Group play
{{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A}} {{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A2}} {{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A3}} {{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|A6}}
- Quarterfinals
{{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|E3}}
- Semifinals
{{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|F2}}
- Gold medal game
{{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Men's tournament|G2}}
Women's tournament
- Roster
{{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Women's team squads|ARG}}
- Group play
{{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|E}} {{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|A1}} {{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|A3}} {{#section:Football at the 2008 Summer Olympics – Women's tournament|A5}}
Judo
- Men
Athlete | Event | Preliminary | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / Шаблон:Abbr | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Miguel Albarracín | −60 kg | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 0000–1000 |
Did not advance | Шаблон:FlagIOCathlete L 0002–0020 |
Did not advance | |||||
Mariano Bertolotti | −73 kg | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 0010–0100 |
Did not advance | |||||||
Emmanuel Lucenti | −81 kg | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 0010–0010 |
Did not advance | |||||||
Diego Rosati | −90 kg | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete W 0001–0000 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 0000–1000 |
Did not advance | Шаблон:FlagIOCathlete W 1000–0000 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 0000–1000 |
Did not advance | |||
Eduardo Costa | −100 kg | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete W 0110–0100 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 0000–1001 |
Did not advance | ||||||
Sandro López | +100 kg | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 0001–1001 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / Шаблон:Abbr | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Paula Pareto | −48 kg | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete W 1000–0000 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 0000–0001 |
Did not advance | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete W 0100–0001 |
Шаблон:FlagIOCathlete W 0110–0001 |
Шаблон:FlagIOCathlete W 0100–0001 |
Шаблон:Bronze03 |
Daniela Krukower | −63 kg | Шаблон:FlagIOCathlete W 1000–0000 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 0010–0020 |
Did not advance | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 0000–0230 |
Did not advance | |||
Lorena Briceño | −78 kg | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 0000–0001 |
Did not advance |
Rowing
- Men
Athlete | Event | Heats | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Santiago Fernández | Single sculls | 7:38.87 | 4 QF | 7:27.60 | 6 SC/D | Withdrew |
- Women
Athlete | Event | Heats | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
María Gabriela Best | Single sculls | 7:58.60 | 4 QF | 7:46.45 | 5 SC/D | 8:09.61 | 3 FC | 7:45.21 | 16 |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage
Sailing
- Men
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Mariano Reutemann | RS:X | 18 | 19 | 23 | 25 | 15 | 16 | 16 | 16 | 20 | EL | 168 | 21 | |
Julio Alsogaray | Laser | 1 | 12 | 10 | 28 | 14 | 1 | 2 | 16 | CAN | 8 | 92 | 7 | |
Javier Conte Juan de la Fuente |
470 | 14 | 14 | 4 | 11 | 19 | 9 | 7 | 5 | 9 | 18 | 110 | 10 |
- Women
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Florencia Gutiérrez | RS:X | 27 | 19 | 27 | 20 | 23 | 26 | 23 | 24 | 27 | EL | 216 | 25 | |
Cecilia Carranza | Laser Radial | 15 | 8 | 9 | 20 | 8 | 15 | 6 | 23 | CAN | EL | 104 | 12t | |
Consuelo Monsegur Maria Fernanda Sesto |
470 | 16 | 17 | 12 | 10 | 16 | 14 | 4 | 10 | 14 | EL | 113 | 16 |
- Open
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Carlos Espínola Santiago Lange |
Tornado | 1 | 1 | 12 | 4 | 6 | 9 | 1 | 9 | 1 | 6 | 56 | Шаблон:Bronze03 |
M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; CAN = Race cancelled;
Shooting
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Juan Carlos Dasque | Trap | 115 | 19 | Did not advance |
Swimming
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Damián Blaum | 10 km open water | colspan=4 Шаблон:N/a | 1:55:48.6 | 24 | |||
Sergio Ferreyra | 100 m breaststroke | 1:03.65 | 52 | Did not advance | |||
200 m breaststroke | 2:20.10 | 52 | Did not advance | ||||
Andrés José González | 200 m butterfly | 2:00.36 | 33 | Did not advance | |||
José Meolans | 50 m freestyle | 22.58 | 35 | Did not advance | |||
100 m freestyle | 49.50 | 35 | Did not advance | ||||
Eduardo Germán Otero | 100 m backstroke | 56.74 | 40 | Did not advance | |||
Juan Martín Pereyra | 400 m freestyle | 3:59.35 | 35 | colspan=2 Шаблон:N/a | Did not advance | ||
1500 m freestyle | 15:49.57 | 34 | colspan=2 Шаблон:N/a | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Georgina Bardach | 200 m butterfly | Шаблон:Abbr | Did not advance | ||||
200 m individual medley | 2:25.74 | 37 | Did not advance | ||||
400 m individual medley | 5:00.87 | 36 | colspan=2 Шаблон:N/a | Did not advance | |||
Cecilia Biagioli | 400 m freestyle | 4:19.85 | 34 | colspan=2 Шаблон:N/a | Did not advance | ||
800 m freestyle | 8:50.18 | 31 | colspan=2 Шаблон:N/a | Did not advance | |||
Antonella Bogarín | 10 km open water | colspan=4 Шаблон:N/a | 2:11:35.9 | 24 | |||
Agustina de Giovanni | 200 m breaststroke | 2:34.94 | 37 | Did not advance | |||
Liliana Guiscardo | 100 m breaststroke | 1:11.43 | 37 | Did not advance |
Table tennis
Athlete | Event | Preliminary round | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Quarterfinals | Semifinals | Final / Шаблон:Abbr | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Liu Song | Men's singles | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 2–4 |
Did not advance | ||||||
Pablo Tabachnik | Шаблон:FlagIOCathlete L 2–4 |
Did not advance |
Taekwondo
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Bronze Medal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Vanina Sánchez | Women's −67 kg | Шаблон:FlagIOCathlete W 4–0 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 0–3 |
Did not advance | Шаблон:FlagIOCathlete L 2–9 |
Did not advance |
Tennis
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / Шаблон:Abbr | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Agustín Calleri | Singles | Шаблон:FlagIOCathlete W 6–1, 6–1 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 4–6, 4–6 |
Did not advance | ||||
Guillermo Cañas | Шаблон:FlagIOCathlete W 3–6, 4–2r |
Шаблон:FlagIOCathlete L 5–7, 1–6 |
Did not advance | |||||
Juan Mónaco | Шаблон:FlagIOCathlete L 4–6, 7–6(7–5), 3–6 |
Did not advance | ||||||
David Nalbandian | Шаблон:FlagIOCathlete W 6–2, 6–1 |
Шаблон:FlagIOCathlete W 7–6(7–0), 6–1 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 4–6, 4–6 |
Did not advance | ||||
Agustín Calleri Juan Mónaco |
Doubles | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 4–6, 6–7(4–7), 6–8 |
Did not advance | ||||
Guillermo Cañas David Nalbandian |
Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete L 7–6(8–6), 6–7(5–7), 3–6 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / Шаблон:Abbr | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Gisela Dulko | Singles | Шаблон:FlagIOCathlete L 3–6, 4–6 |
Did not advance | |||||
Gisela Dulko Betina Jozami |
Doubles | Шаблон:N/a | Шаблон:FlagIOCathlete W 6–3, 6–2 |
Шаблон:FlagIOCathlete L 2–6, 3–6 |
Did not advance |
Volleyball
Beach
The men's beach volleyball team Conde-Baracetti (Martín Conde and Mariano Baracetti) qualified to represent Argentina.[4]
Athlete | Event | Preliminary round | Standing | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / Шаблон:Abbr | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Mariano Baracetti Martín Conde |
Men's | Pool B Шаблон:FlagIOCathlete L 0 – 2 (13–21, 17–21) Шаблон:FlagIOCathlete W 2 – 0 (23–21, 21–19) Шаблон:FlagIOCathlete L 0 – 2 (12–21, 13–21) |
4 | Did not advance |
Weightlifting
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Carlos Espeleta | Men's −77 kg | 140 | =21 | 170 | =18 | 310 | 19 |
Nora Koppel | Women's −75 kg | Did not compete |
See also
References
Шаблон:Nations at the 2008 Summer Olympics Шаблон:Country at games navbox
- ↑ COA Notas de Actualidad Шаблон:Webarchive
- ↑ 2nd AIBA American Olympic Qualifying Tournament Шаблон:Webarchive
- ↑ Batista confirmó el seleccionado argentino para Beijing Шаблон:Webarchive Шаблон:In lang
- ↑ Current Standing Olympic Beach Volleyball Qualification Men, access date: 8 July 2008.