Английская Википедия:East Germany at the 1980 Summer Olympics
Шаблон:Use dmy dates Шаблон:Infobox country at games
Athletes from East Germany (German Democratic Republic) competed at the 1980 Summer Olympics in Moscow, USSR. 346 competitors, 222 men and 124 women, took part in 167 events in 17 sports.[1]
Medalists
Athletics
- Men's Competition
Men's 100 metres
- Eugen Ray
- Heat — 10.38
- Quarterfinals — 10.30
- Semifinals — 10.47 (→ did not advance)
- Sören Schlegel
- Heat — 10.44
- Quarterfinals — 10.28 (→ did not advance)
- Klaus-Dieter Kurrat
- Heat — 10.53
- Quarterfinals — 10.54 (→ did not advance)
Men's 800 metres
- Andreas Busse
- Heat — 1:47.4
- Semifinals — 1:46.9
- Final — 1:46.9 (→ 5th place)
- Detlef Wagenknecht
- Heat — 1:47.5
- Semifinals — 1:46.7
- Final — 1:47.0 (→ 6th place)
- Olaf Beyer
- Heat — 1:48.9
- Semifinals — 1:47.6 (→ did not advance)
Men's 1,500 metres
- Jürgen Straub
- Heat — 3:37.0
- Semifinals — 3:39.4
- Final — 3:38.8 (→ Файл:Silver medal.svg Silver Medal)
- Andreas Busse
- Heat — 3:44.3
- Semifinals — 3:43.5
- Final — 3:40.2 (→ 4th place)
Men's 10,000 metres
- Jörg Peter
- Heat — 28:50.0
- Final — 28:05.5 (→ 6th place)
- Werner Schildhauer
- Heat — 28:32.1
- Final — 28:11.0 (→ 7th place)
Men's Marathon
- Waldemar Cierpinski
- Final — 2:11:03 (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Hans-Joachim Truppel
- Final — 2:14:55 (→ 11th place)
- Jürgen Eberding
- Final — 2:18:04 (→ 21st place)
Men's 4x400 metres Relay
- Klaus Thiele, Andreas Knebel, Frank Schaffer, and Volker Beck
- Heat — 3:03.4
- Final — 3:01.3 (→ Файл:Silver medal.svg Silver Medal)
Men's 110 m Hurdles
- Thomas Munkelt
- Heat — 13.55
- Semifinals — 13.49
- Final — 13.39 (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Thomas Dittrich
- Heat — 13.93
- Semifinals — 13.90 (→ did not advance)
- Andreas Schlißke
- Heat — 14.18
- Semifinals — 14.60 (→ did not advance)
Men's 400 m Hurdles
- Volker Beck
- Heat — 50.35
- Semifinals — 50.36
- Final — 48.70 (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
Men's 3,000 m Steeplechase
- Ralf Pönitsch
- Heat — 8:56.5 (→ did not advance)
Men's Pole Vault
- Axel Weber
- Qualification — 5.15 m (→ did not advance)
Men's Long Jump
- Lutz Dombrowski
- Qualification — 8.17 m
- Final — 8.54 m (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Frank Paschek
- Qualification — 8.17 m
- Final — 8.21 m (→ Файл:Silver medal.svg Silver Medal)
- Peter Rieger
- Qualification — 7.59 m (→ did not advance)
Men's High Jump
- Gerd Wessig
- Qualification — 2.21 m
- Final — 2.36 m (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Jörg Freimuth
- Qualification — 2.21 m
- Final — 2.31 m (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Henry Lauterbach
- Qualification — 2.21 m
- Final — 2.29 m (→ 4th place)
Men's Discus Throw
- Wolfgang Schmidt
- Qualification — 62.46 m
- Final — 65.64 m (→ 4th place)
- Hilmar Hossfeld
- Qualification — 59.92 m
- Final — 61.14 m (→ 11th place)
- Armin Lemme
- Qualification — 59.44 m (→ did not advance, 13th place)
Men's Shot Put
- Udo Beyer
- Qualification — 19.94 m
- Final — 21.06 m (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Hans-Jürgen Jacobi
- Qualification — 19.92 m
- Final — 20.32 m (→ 6th place)
Men's Javelin Throw
- Wolfgang Hanisch
- Qualification — 85.82 m
- Final — 86.72 m (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Detlef Fuhrmann
- Qualification — 78.80 m
- Final — 83.50 m (→ 7th place)
- Detlef Michel
- Qualification — 78.34 m (→ did not advance, 13th place)
Men's Hammer Throw
- Roland Steuk
- Qualification — 73.52 m
- Final — 77.54 m (→ 4th place)
- Detlef Gerstenberg
- Qualification — 75.04 m
- Final — 74.60 m (→ 5th place)
Men's Decathlon
- Steffen Grummt
- Final — 7892 points (→ 8th place)
- Siegfried Stark
- Final — retired (→ no ranking)
- Rainer Pottel
- Final — retired (→ no ranking)
Men's 20 km Walk
- Roland Wieser
- Final — 1:25:58.2 (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Karl-Heinz Stadtmüller
- Final — 1:29:21.7 (→ 8th place)
- Werner Heyer
- Final — DSQ (→ no ranking)
Men's 50 km Walk
- Hartwig Gauder
- Final — 3:49:24 (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Dietmar Meisch
- Final — DSQ (→ no ranking)
- Uwe Dünkel
- Final — DSQ (→ no ranking)
- Women's Competition
Women's 100 metres
- Marlies Göhr
- Heat — 11.41
- Quarterfinals — 11.12
- Semifinals — 11.18
- Final — 11.07 (→ Файл:Silver medal.svg Silver Medal)
- Ingrid Auerswald
- Heat — 11.32
- Quarterfinals — 11.09
- Semifinals — 11.27
- Final — 11.14 (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Romy Müller
- Heat — 11.41
- Quarterfinals — 11.12
- Semifinals — 11.22
- Final — 11.16 (→ 5th place)
Women's 800 metres
- Martina Kämpfert
- Heat — 1:58.8
- Semifinals — 1:58.1
- Final — 1:56.3 (→ 4th place)
- Hildegard Ullrich
- Heat — 2:00.1
- Semifinals — 1:58.7
- Final — 1:57.2 (→ 5th place)
Women's 1,500 metres
- Christiane Wartenberg
- Heat — 4:00.4
- Final — 3:57.8 (→ Файл:Silver medal.svg Silver Medal)
- Ulrike Bruns
- Heat — 4:01.6
- Final — 4:00.7 (→ 5th place)
- Beate Liebich
- Heat — 4:06.8 (→ did not advance)
Women's 100 m Hurdles
- Johanna Schaller-Klier
- Heat — 13.03
- Semifinal — 12.77
- Final — 12.63 (→ Файл:Silver medal.svg Silver Medal)
- Kerstin Knabe
- Heat — 12.77
- Semifinal — 12.99
- Final — 12.66 (→ 4th place)
- Bettine Gärtz
- Heat — 13.06
- Semifinal — 13.04
- Final — 13.14 (→ 7th place)
Women's Long Jump
- Brigitte Wujak
- Qualification — 6.65 m
- Final — 7.04 m (→ Файл:Silver medal.svg Silver Medal)
- Siegrun Siegl
- Qualification — 6.53 m
- Final — 6.87 m (→ 5th place)
- Siegrid Heimann
- Qualification — 6.71 m
- Final — 6.71 m (→ 7th place)
Women's High Jump
- Jutta Kirst
- Qualification — 1.88 m
- Final — 1.94 m (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Rosemarie Ackermann
- Qualification — 1.88 m
- Final — 1.91 m (→ 4th place)
- Andrea Reichstein
- Qualification — 1.88 m
- Final — 1.91 m (→ 6th place)
Women's Discus Throw
- Evelin Jahl
- Qualification — 60.22 m
- Final — 69.96 m (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Gisela Beyer
- Qualification — 62.86 m
- Final — 67.08 m (→ 4th place)
- Margitta Pufe
- Qualification — 65.52 m
- Final — 66.12 m (→ 5th place)
Women's Javelin Throw
- Ute Hommola
- Qualification — 63.52 m
- Final — 66.56 m (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Ute Richter
- Qualification — 66.66 m
- Final — 66.54 m (→ 4th place)
- Ruth Fuchs
- Qualification — 64.26 m
- Final — 63.94 m (→ 8th place)
Women's Shot Put
- Ilona Slupianek
- Final — 22.41 m (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Margitta Pufe
- Final — 21.20 m (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Ines Reichenbach
- Final — 19.66 m (→ 8th place)
Women's Pentathlon
- Ramona Neubert — 4698 points (→ 4th place)
- 100 metres — 13.93s
- Shot Put — 13.68m
- High Jump — 1.77m
- Long Jump — 6.63m
- 800 metres — 2:07.70
- Burglinde Pollak — 4553 points (→ 6th place)
- 100 metres — 13.74s
- Shot Put — 16.67m
- High Jump — 1.68m
- Long Jump — 5.93m
- 800 metres — 2:14.40
- Christine Laser — 1712 points (→ no ranking)
- 100 metres — 13.67s
- Shot Put — 13.39m
- High Jump — DNF
Boxing
Men's Light Flyweight (– 48 kg)
- Dietmar Geilich
- First Round — Defeated Thapa Birender Singh (India) on points (3–2)
- Second Round — Defeated Pedro Manuel Nieves (Venezuela) on points (5–0)
- Quarter Finals — Lost to Shamil Sabirov (Soviet Union) on points (1–4)
Men's Bantamweight (– 54 kg)
- Mario Behrendt
- First Round — Lost to Dumitru Cipere (Romania) on points (0–5)
Men's Featherweight (– 57 kg)
- Rudi Fink → Файл:Gold medal.svg Gold Medal
- First Round — Defeated Hannu Kaislama (Finland) on points (5–0)
- Second Round — Defeated Esmail Mohamad (Afghanistan) after knock-out in first round
- Third Round — Defeated Carlos González (Mexico) after knock-out in first round
- Quarter Finals — Defeated Winfred Kabunda (Zambia) on points (4–1)
- Semi Finals — Defeated Viktor Rybakov (Soviet Union) on points (4–1)
- Final — Defeated Adolfo Horta (Cuba) on points (4–1)
Men's Lightweight (– 60 kg)
- Richard Nowakowski → Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal
- First Round — Defeated Christopher Ossai (Nigeria) on points (5–0)
- Second Round — Defeated Geofrey Nyeko (Uganda) after referee stopped contest in first round
- Quarter Finals — Defeated George Gilbody (Great Britain) on points (5–0)
- Semi Finals — Lost to Viktor Demyanenko (Soviet Union) after referee stopped contest in first round
Men's Light-Welterweight (– 63,5 kg)
- Dietmar Schwarz
- First Round — Defeated Teddy Makofi (Zambia) on points (5–0)
- Second Round — Lost to José Angel Molina (Puerto Rico) after referee stopped contest in third round
Men's Heavyweight (+ 81 kg)
- Jürgen Fanghänel → Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal
- First Round — Defeated Luis Castillo (Ecuador) on points (4–1)
- Quarter Finals — Defeated Petr Stoimenov (Bulgaria) after referee stopped contest in second round
- Semi Finals — Lost to Piotr Zaev (Soviet Union) on points (0–5)
Canoeing
Шаблон:Main East Germany was represented by 13 canoeists, 10 men and 3 women.[2]
Cycling
Шаблон:Main Thirteen cyclists represented East Germany in 1980.
Diving
Men's Springboard
- Falk Hoffmann
- Preliminary Round — 567.78 points (→ 3rd place)
- Final — 858.510 points (→ 4th place)
- Frank Taubert
- Preliminary Round — 524.04 points (→ 9th place, did not advance)
- Dieter Waskow
- Preliminary Round — 522.87 points (→ 10th place, did not advance)
Men's Platform
- Falk Hoffmann
- Preliminary Round — 546.12 points (→ 1st place)
- Final — 835.650 points (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Dieter Waskow
- Preliminary Round — 515.16 points (→ 6th place)
- Final — 802.800 points (→ 5th place)
- Thomas Knuths
- Preliminary Round — 521.01 points (→ 3rd place)
- Final — 783.975 points (→ 6th place)
Women's Springboard
- Martina Proeber
- Preliminary Round — 450.99 points (→ 3rd place)
- Final — 698.895 points (→ Файл:Silver medal.svg Silver Medal)
- Karin Guthke
- Preliminary Round — 435.21 points (→ 4th place)
- Final — 685.245 points (→ Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal)
- Martina Jäschke
- Preliminary Round — 427.47 points (→ 6th place)
- Final — 668.115 points (→ 5th place)
Women's Platform
- Martina Jäschke
- Preliminary Round — 359.88 points (→ 4th place)
- Final — 596.250 points (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Ramona Wenzel
- Preliminary Round — 358.86 points (→ 6th place)
- Final — 542.070 points (→ 4th place)
- Kerstin Krause
- Preliminary Round — 322.68 points (→ 9th place, did not advance)
Fencing
Шаблон:Main 14 fencers, 10 men and 4 women, represented East Germany in 1980.
Football
Preliminary round
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |section=Group C |res_col_header=Q |show_positions=n |winpoints=2
|team1=GDR|name_GDR=Шаблон:Fb |team2=ALG|name_ALG=Шаблон:Fb |team3=ESP|name_ESP=Шаблон:Flagicon Spain |team4=SYR|name_SYR=Шаблон:Fb |win_GDR=2|draw_GDR=1|loss_GDR=0|gf_GDR=7|ga_GDR=1 |win_ALG=1|draw_ALG=1|loss_ALG=1|gf_ALG=4|ga_ALG=2 |win_ESP=0|draw_ESP=3|loss_ESP=0|gf_ESP=2|ga_ESP=2 |win_SYR=0|draw_SYR=1|loss_SYR=2|gf_SYR=0|ga_SYR=8
|col_A=#ccffcc|text_A= |result1=A|result2=A |update=complete|source= }}
Bracket
Шаблон:Footballbox Шаблон:Footballbox Шаблон:Footballbox The final was played in a hard rain for the third straight Olympics. Both teams played with ten players after the 58th minute after one player from each team was red-carded.
GK | 1 | Bodo Rudwaleit |
LB | 2 | Artur Ullrich |
CB | 3 | Lothar Hause |
LM | 5 | Frank Baum |
RM | 6 | Rüdiger Schnuphase |
CM | 7 | Frank Terletzki |
CM | 8 | Wolfgang Steinbach |
CF | 11 | Dieter Kühn |
CB | 12 | Norbert Trieloff |
RB | 13 | Matthias Müller |
MF | 14 | Matthias Liebers |
CF | 17 | Wolf-Rüdiger Netz |
? | ? | Jürgen Bähringer |
? | ? | Werner Peter |
? | ? | Frank Uhlig |
? | ? | Bernd Jakubowski |
? | ? | Andreas Trautmann |
Manager: | ||
Шаблон:Flagicon Rudolf Krause |
Gymnastics
Handball
Шаблон:Main Шаблон:Col-begin Шаблон:Col-2
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Defeated Spain (21–17)
- Drew with Hungary (14–14)
- Defeated Cuba (27–20)
- Defeated Poland (22–21)
- Defeated Denmark (24–20)
- Classification Match
- Final: Defeated Soviet Union (23–22) → Файл:Gold medal.svg Gold Medal
- Team Roster
- Women's Team Competition
- Results
- Defeated Czechoslovakia (16–10)
- Drew with Yugoslavia (15–15)
- Defeated People's Rep. of Congo (28–6)
- Defeated Hungary (19–9)
- Lost again USSR (13–18)
- East Germany won Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal
- Team Roster
Judo
Rowing
Sailing
Shooting
Swimming
Шаблон:Main Men's 100m Freestyle
- Frank Kühne
- Heats — 52.93 (→ did not advance)
Men's 200m Freestyle
- Frank Kühne
- Heats — 1:53.63 (→ did not advance)
- Detlev Grabs
- Heats — 1:53.38 (→ did not advance)
Women's 100 m Breaststroke
- Bettina Löbel
- Heats — 1:14.32 (→ did not advance)
- Silvia Rinka
- Heats — 1:12.88 (→ did not advance)
Women's 400 m Individual Medley
- Petra Schneider
- Heats — 4:46.53
- Final — 4:36.29 (→ Файл:Gold medal.svg Gold Medal)
- Grit Slaby
- Heats — 4:52.01
- Final — 4:48.54 (→ 4th place)
- Ulrike Tauber
- Heats — 4:51.97
- Final — 4:49.18 (→ 5th place)
Volleyball
- Women's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Defeated Cuba (3–1)
- Lost to Soviet Union (1–3)
- Defeated Peru (3–2)
- Final
- Lost to Soviet Union (1–3) → Файл:Silver medal.svg Silver Medal
- Team Roster
Weightlifting
-56 kg category
- Andreas Letz
- Snatch: 115.0 kg, Clean and jerk: 150.0 kg
- Total: 265.0 kg (→ 4th place)
-67.5 kg category
- Joachim Kunz
- Snatch: 145.0 kg, Clean and jerk: 190.0 kg
- Total: 335.0 kg → Файл:Silver medal.svg Silver Medal
- Gunter Ambrass
- Total: 320.0 kg (→ 4th place)
-90 kg category
- Frank Mantek
- Snatch: 165.0 kg, Clean and jerk: 205.0 kg
- Total: 370.0 kg → Файл:Bronze medal.svg Bronze Medal
-100 kg category
- Michael Hennig
- Total: 362.5 kg (→ 4th place)
- Manfred Funke
- Total: 377.5 kg (→ 6th place)
+110 kg category
- Jürgen Heuser
- Snatch: 182.5 kg, Clean and jerk: 227.5 kg
- Total: 410.0 kg → Файл:Silver medal.svg Silver Medal
Wrestling
References
Шаблон:Nations at the 1980 Summer Olympics
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ East Germany Canoeing at the 1980 Moskva Summer Games Шаблон:Webarchive. Sports Reference. Retrieved 14 May 2015.
- Английская Википедия
- Страницы с неработающими файловыми ссылками
- Nations at the 1980 Summer Olympics
- East Germany at the Summer Olympics by year
- 1980 in East German sport
- 1980 in German sport
- Страницы, где используется шаблон "Навигационная таблица/Телепорт"
- Страницы с телепортом
- Википедия
- Статья из Википедии
- Статья из Английской Википедии