Английская Википедия:1986 in Soviet football
Шаблон:Short description Шаблон:Infobox football country season The 1986 Soviet football championship was the 55th seasons of competitive football in the Soviet Union. Dinamo Kiev won the Top League championship becoming the Soviet domestic champions for the twelfth time.
Honours
Competition | Winner | Runner-up | |
---|---|---|---|
Top League | Dinamo Kiev (12*) | Dinamo Moscow | |
First League | CSKA Moscow (1) | Guria Lanchkhuti | |
Second League | Finals 1 | Krylia Sovetov Kuibyshev | Kiapaz Kirovobad |
Group 2 | Geolog Tyumen | Metallurg Lipetsk | |
Group 3 | Zaria Voroshilovgrad | Sokhibkor Khalkabad | |
Soviet Cup | Torpedo Moscow (6) | Shakhter Donetsk |
Notes = Number in parentheses is the times that club has won that honour. * indicates new record for competition
Soviet Union football championship
Top League
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=QR |winpoints=2
|team1=DK |name_DK =Шаблон:Flagicon Dynamo Kyiv |team2=DMO|name_DMO=Шаблон:Flagicon Dinamo Moscow |team3=SPA|name_SPA=Шаблон:Flagicon Spartak Moscow |team4=ZEN|name_ZEN=Шаблон:Flagicon Zenit Leningrad |team5=DTB|name_DTB=Шаблон:Flagicon Dinamo Tbilisi |team6=SHK|name_SHK=Шаблон:Flagicon Shakhtar Donetsk |team7=KAI|name_KAI=Шаблон:Flagicon Kairat Alma-Ata |team8=ŽAL|name_ŽAL=Шаблон:Flagicon Žalgiris Vilnius |team9=TMO|name_TMO=Шаблон:Flagicon Torpedo Moscow |team10=DMI|name_DMI=Шаблон:Flagicon Dinamo Minsk |team11=DNI|name_DNI=Шаблон:Flagicon Dnipro Dnipropetrovsk |team12=MET|name_MET=Шаблон:Flagicon Metalist Kharkiv |team13=NEF|name_NEF=Шаблон:Flagicon Neftçi Baku |team14=ARA|name_ARA=Шаблон:Flagicon Ararat Yerevan |team15=CHE|name_CHE=Шаблон:Flagicon Chornomorets Odessa |team16=TKU|name_TKU=Шаблон:Flagicon Torpedo Kutaisi
|win_DK =14|draw_DK =11|loss_DK =5|gf_DK =53|ga_DK =33|status_DK =C |win_DMO=14|draw_DMO=11|loss_DMO=5|gf_DMO=46|ga_DMO=26 |win_SPA=14|draw_SPA=9|loss_SPA=7|gf_SPA=52|ga_SPA=21 |win_ZEN=12|draw_ZEN=9|loss_ZEN=9|gf_ZEN=44|ga_ZEN=36 |win_DTB=12|draw_DTB=9|loss_DTB=9|gf_DTB=36|ga_DTB=36 |win_SHK=11|draw_SHK=9|loss_SHK=10|gf_SHK=40|ga_SHK=38 |win_KAI=11|draw_KAI=8|loss_KAI=11|gf_KAI=33|ga_KAI=39 |win_ŽAL=11|draw_ŽAL=8|loss_ŽAL=11|gf_ŽAL=32|ga_ŽAL=37 |win_TMO=10|draw_TMO=11|loss_TMO=9|gf_TMO=31|ga_TMO=28 |win_DMI=10|draw_DMI=8|loss_DMI=12|gf_DMI=37|ga_DMI=40 |win_DNI=8|draw_DNI=12|loss_DNI=10|gf_DNI=41|ga_DNI=41 |win_MET=9|draw_MET=9|loss_MET=12|gf_MET=21|ga_MET=25 |win_NEF=8|draw_NEF=12|loss_NEF=10|gf_NEF=33|ga_NEF=38 |win_ARA=8|draw_ARA=10|loss_ARA=12|gf_ARA=27|ga_ARA=44 |win_CHE=8|draw_CHE=7|loss_CHE=15|gf_CHE=29|ga_CHE=37|status_CHE=R |win_TKU=5|draw_TKU=7|loss_TKU=18|gf_TKU=24|ga_TKU=60|status_TKU=R
|adjust_points_DMO=-1|hth_DMO=1 point deducted (10 draw limit) |adjust_points_TMO=-1|hth_TMO=DMO |adjust_points_NEF=-2|hth_NEF=2 points deducted (10 draw limit)
|col_CC=green1|text_CC=Qualification for European Cup first round |result1=CC |col_UC=blue1|text_UC=Qualification for UEFA Cup first round |result2=UC|result3=UC|result4=UC|result5=UC |col_CWC=yellow1|text_CWC=Qualification for Cup Winners' Cup first round |result10=CWC |col_R=red1|text_R=Relegation to First League |result15=R|result16=R |update=complete|source= }}
First League
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=PR |winpoints=2
|team1=CSM|name_CSM=Шаблон:Flagicon CSKA Moscow |team2=GUR|name_GUR=Шаблон:Flagicon Guria Lanchkhuti |team3=DAU|name_DAU=Шаблон:Flagicon Daugava Riga |team4=SKL|name_SKL=Шаблон:Flagicon SKA Karpaty Lviv |team5=PAM|name_PAM=Шаблон:Flagicon Pamir Dushanbe |team6=LOK|name_LOK=Шаблон:Flagicon Lokomotiv Moscow |team7=ROS|name_ROS=Шаблон:Flagicon Rostselmash Rostov-on-Don |team8=RVL|name_RVL=Шаблон:Flagicon Rotor Volgograd |team9=KOL|name_KOL=Шаблон:Flagicon Kolos Nikopol |team10=FAK|name_FAK=Шаблон:Flagicon Fakel Voronezh |team11=BAT|name_BAT=Шаблон:Flagicon Dinamo Batumi |team12=MZP|name_MZP=Шаблон:Flagicon Metalurh Zaporizhia |team13=KUZ|name_KUZ=Шаблон:Flagicon Kuzbass Kemerevo |team14=SHY|name_SHY=Шаблон:Flagicon Shinnik Yaroslavl |team15=ROD|name_ROD=Шаблон:Flagicon SKA Rostov-on-Don |team16=ORD|name_ORD=Шаблон:Flagicon Spartak Ordjonikidze |team17=PAK|name_PAK=Шаблон:Flagicon Pakhtakor Tashkent |team18=STV|name_STV=Шаблон:Flagicon Dynamo Stavropol |team19=KOT|name_KOT=Шаблон:Flagicon Kotayk Abovyan |team20=KUB|name_KUB=Шаблон:Flagicon Kuban Krasnodar |team21=KHA|name_KHA=Шаблон:Flagicon SKA Khabarovsk |team22=ISK|name_ISK=Шаблон:Flagicon Iskra Smolensk |team23=ATL|name_ATL=Шаблон:Nowrap Atlantas Klaipėda |team24=CHI|name_CHI=Шаблон:Flagicon Nistru Chisinau |win_CSM=26|draw_CSM=9|loss_CSM=11|gf_CSM=61|ga_CSM=35|status_CSM=C,P |win_GUR=28|draw_GUR=5|loss_GUR=13|gf_GUR=80|ga_GUR=64|status_GUR=P |win_DAU=24|draw_DAU=14|loss_DAU=8|gf_DAU=82|ga_DAU=46 |win_SKL=22|draw_SKL=10|loss_SKL=14|gf_SKL=69|ga_SKL=52 |win_PAM=21|draw_PAM=13|loss_PAM=12|gf_PAM=62|ga_PAM=46 |win_LOK=21|draw_LOK=11|loss_LOK=14|gf_LOK=63|ga_LOK=48 |win_ROS=21|draw_ROS=10|loss_ROS=15|gf_ROS=86|ga_ROS=69 |win_RVL=22|draw_RVL=7|loss_RVL=17|gf_RVL=69|ga_RVL=56 |win_KOL=20|draw_KOL=11|loss_KOL=15|gf_KOL=48|ga_KOL=45 |win_FAK=20|draw_FAK=8|loss_FAK=18|gf_FAK=56|ga_FAK=44 |win_BAT=20|draw_BAT=8|loss_BAT=18|gf_BAT=50|ga_BAT=59 |win_MZP=17|draw_MZP=11|loss_MZP=18|gf_MZP=59|ga_MZP=54 |win_KUZ=16|draw_KUZ=13|loss_KUZ=17|gf_KUZ=63|ga_KUZ=61 |win_SHY=16|draw_SHY=14|loss_SHY=16|gf_SHY=41|ga_SHY=45 |win_ROD=16|draw_ROD=11|loss_ROD=19|gf_ROD=54|ga_ROD=51 |win_ORD=15|draw_ORD=12|loss_ORD=19|gf_ORD=58|ga_ORD=66 |win_PAK=15|draw_PAK=10|loss_PAK=21|gf_PAK=55|ga_PAK=73 |win_STV=14|draw_STV=15|loss_STV=17|gf_STV=66|ga_STV=58 |win_KOT=14|draw_KOT=13|loss_KOT=19|gf_KOT=46|ga_KOT=54 |win_KUB=14|draw_KUB=14|loss_KUB=18|gf_KUB=41|ga_KUB=48|status_KUB=R |win_KHA=12|draw_KHA=12|loss_KHA=22|gf_KHA=49|ga_KHA=61|status_KHA=R |win_ISK=11|draw_ISK=13|loss_ISK=22|gf_ISK=30|ga_ISK=60|status_ISK=R |win_ATL=9|draw_ATL=11|loss_ATL=26|gf_ATL=40|ga_ATL=75|status_ATL=R |win_CHI=6|draw_CHI=9|loss_CHI=31|gf_CHI=31|ga_CHI=101|status_CHI=R
|hth_LIMIT=There was a limit for the draws earned, 12. Only twelve draws earn a point, in contrast, over the limit draws earn no points.
|adjust_points_DAU=-2|hth_DAU=LIMIT |adjust_points_PAM=-1|hth_PAM=LIMIT |adjust_points_KUZ=-1|hth_KUZ=LIMIT |adjust_points_SHY=-2|hth_SHY=LIMIT |adjust_points_STV=-3|hth_STV=LIMIT |adjust_points_KOT=-1|hth_KOT=LIMIT |adjust_points_KUB=-2|hth_KUB=LIMIT |adjust_points_ISK=-1|hth_ISK=LIMIT
|col_P=green1|text_P=Promotion to Top League |result1=P|result2=P |col_R=red1|text_R=Relegation to Second League |result20=R|result21=R|result22=R|result23=R|result24=R |update=complete|source= }}
Second League (finals)
Group 1
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=P |winpoints=2 |sortable_table=y |show_groups=y |group_header=Шаблон:Abbr
|team1=KSK|group_KSK=RUS|name_KSK=Krylya Sovetov Kuibyshev |team2=KKI|group_KKI=AZE|name_KKI=Kyapaz Kirovabad |team3=KPM|group_KPM=RUS|name_KPM=Krasnaya Presnya Moskva |split1=y |win_KSK=3|draw_KSK=1|loss_KSK=0|gf_KSK=4|ga_KSK=1 |win_KKI=1|draw_KKI=1|loss_KKI=2|gf_KKI=4|ga_KKI=11 |win_KPM=1|draw_KPM=0|loss_KPM=3|gf_KPM=9|ga_KPM=5
|hth_KSK=-
|col_P=inherit|text_P=Promoted |result1=P |update=complete|source= }}
Group 2
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=P |winpoints=2 |sortable_table=y |show_groups=y |group_header=Шаблон:Abbr
|team1=GTY|group_GTY=RUS|name_GTY=Geolog Tyumen |team2=MLI|group_MLI=RUS|name_MLI=Metallurg Lipetsk |team3=MCH|group_MCH=KAZ|name_MCH=Meliorator Chimkent |split1=y |win_GTY=3|draw_GTY=0|loss_GTY=1|gf_GTY=4|ga_GTY=1 |win_MLI=2|draw_MLI=0|loss_MLI=2|gf_MLI=6|ga_MLI=3 |win_MCH=1|draw_MCH=0|loss_MCH=3|gf_MCH=2|ga_MCH=8
|col_P=inherit|text_P=Promoted |result1=P |update=complete|source= }}
Group 3
{{#invoke:sports table|main|style=WDL |res_col_header=P |winpoints=2 |sortable_table=y |show_groups=y |group_header=Шаблон:Abbr
|team1=ZVO|group_ZVO=UKR|name_ZVO=Zarya Voroshilovgrad |team2=SHA|group_SHA=UZB|name_SHA=Sohibkor Halkabad |team3=SSA|group_SSA=RUS|name_SSA=Sokol Saratov |split1=y |win_ZVO=3|draw_ZVO=0|loss_ZVO=1|gf_ZVO=8|ga_ZVO=5 |win_SHA=2|draw_SHA=0|loss_SHA=2|gf_SHA=6|ga_SHA=9 |win_SSA=1|draw_SSA=0|loss_SSA=3|gf_SSA=8|ga_SSA=8
|col_P=inherit|text_P=Promoted |result1=P |update=complete|source=rsssf.com }}
Top goalscorers
Top League
- Aleksandr Borodyuk (Dynamo Moscow) – 21 goals
First League
- Vazgen Manasyan (Pamir Dushanbe), Besik Pridonishvili (Guria Lanchkhuti) – 27 goals
References
External links
Шаблон:Soviet football seasons