Английская Википедия:2018–19 FA Trophy
Шаблон:One source Шаблон:Use British English Шаблон:Infobox football tournament season
The 2018–19 FA Trophy (known for sponsorship reasons as the Buildbase FA Trophy) is the 50th season of the FA Trophy, an annual football competition for teams at levels 5–8 of the English National League System.
Calendar
The calendar for the 2018–19 Buildbase FA Trophy, as announced by The Football Association.
Round | Main Date | Number of Fixtures | Clubs Remaining | New Entries This Round | Prize Money |
Extra preliminary round | 29 September 2018 | 27 | 295 → 268 | 54 | £ 2,000 |
Preliminary round | 13 October 2018 | 56 | 268 → 212 | 85 | £ 3,000 |
First round qualifying | 27 October 2018 | 72 | 212 → 140 | 88 | £ 3,250 |
Second round qualifying | 10 November 2018 | 36 | 140 → 104 | 0 | £ 4,000 |
Third round qualifying | 24 November 2018 | 40 | 104 → 64 | 44 | £ 5,000 |
First round proper | 15 December 2018 | 32 | 64 → 32 | 24 | £ 6,000 |
Second round proper | 12 January 2019 | 16 | 32 → 16 | 0 | £ 7,000 |
Third round proper | 2 February 2019 | 8 | 16 → 8 | 0 | £ 8,000 |
Fourth round proper | 23 February 2019 | 4 | 8 → 4 | 0 | £ 10,000 |
Semi-finals | 16 and 23 March 2019 | 2 | 4 → 2 | 0 | £ 20,000 |
Final | 19 May 2019 | 1 | 2 → 1 | 0 | Runners-up £ 30,000 Winners £ 60,000 |
One team at Level 8 did not enter (Guernsey). This was the first year to have an extra preliminary round, due to the increase from 72 to 88 teams in the Level 7 leagues.
Extra preliminary round
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
Friday 28 September 2018 | ||||
11 | Witham Town (8) | 1–0 | Coggeshall Town (8) | 188 |
Saturday 29 September 2018 | ||||
1 | Atherton Collieries (8) | 4–2 | Runcorn Linnets (8) | 226 |
2 | Cleethorpes Town (8) | 3–1 | Mossley (8) | 179 |
3 | Sheffield (8) | 2–2 | Prescot Cables (8) | 270 |
4 | Trafford (8) | 2–1 | Colne (8) | 317 |
5 | Glossop North End (8) | 0–2 | Brighouse Town (8) | 201 |
6 | Droylsden (8) | 2–1 | Widnes (8) | 114 |
7 | Bromsgrove Sporting (8) | 1–3 | Corby Town (8) | 954 |
8 | Loughborough Dynamo (8) | 5–2 | Market Drayton Town (8) | 91 |
9 | Peterborough Sports (8) | 2–1 | Sutton Coldfield Town (8) | 133 |
10 | Coleshill Town (8) | 1–2 | Kidsgrove Athletic (8) | 120 |
12 | Uxbridge (8) | 1–1 | Chalfont St. Peter (8) | 84 |
13 | Felixstowe & Walton United (8) | 1–3 | Grays Athletic (8) | 250 |
15 | Bedford Town (8) | 1–1 | Cheshunt (8) | 222 |
16 | Bury Town (8) | 1–2 | Horsham (8) | 270 |
17 | Aveley (8) | 3–1 | Tooting & Mitcham United (8) | 106 |
18 | Didcot Town (8) | 3–1 | Thamesmead Town (8) | 136 |
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
19 | Ashford Town (8) | 4–2 | Heybridge Swifts (8) | 105 |
20 | Barton Rovers (8) | 1–3 | Kempston Rovers (8) | 102 |
21 | Whyteleafe (8) | 4–1 | Bowers & Pitsea (8) | 86 |
22 | Waltham Abbey (8) | 1–3 | Hastings United (8) | 191 |
23 | AFC Sudbury (8) | 0–1 | Egham Town (8) | 226 |
24 | Ashford United (8) | 4–4 | Haywards Heath Town (8) | 175 |
25 | Blackfield & Langley (8) | 3–0 | Highworth Town (8) | 63 |
27 | Slimbridge (8) | 2–2 | Winchester City (8) | 85 |
Sunday 30 September 2018 | ||||
14 | Romford (8) | 2–3 | Great Wakering Rovers (8) | 115 |
26 | Evesham United (8) | 1–5 | Moneyfields (8) | 149 |
Replays | ||||
Tuesday 2 October 2018 | ||||
3R | Prescot Cables (8) | 6–2 | Sheffield (8) | 221 |
12R | Chalfont St. Peter (8) | Шаблон:Nobreak | Uxbridge (8) | 71 |
15R | Cheshunt (8) | 1–2 | Bedford Town (8) | 102 |
24R | Haywards Heath Town (8) | 3–0 | Ashford United (8) | 78 |
27R | Winchester City (8) | Шаблон:Nobreak | Slimbridge (8) | 93 |
Preliminary round
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
Friday 12 October 2018 | ||||
23 | AFC Dunstable (8) | 0–1 | Witham Town (8) | 156 |
46 | Aveley (8) | 2–1 | Basildon United (8) | 188 |
Saturday 13 October 2018 | ||||
1 | Prescot Cables (8) | 5–1 | Kendal Town (8) | 408 |
3 | Marske United (8) | 3–3 | Atherton Collieries (8) | 292 |
4 | Radcliffe (8) | 2–3 | Cleethorpes Town (8) | 248 |
5 | Droylsden (8) | 1–1 | Tadcaster Albion (8) | 167 |
6 | Trafford (8) | 1–2 | Ramsbottom United (8) | 272 |
7 | Skelmersdale United (8) | 1–3 | Frickley Athletic (8) | 139 |
Match played at Frickley Athletic. | ||||
8 | Ossett United (8) | 6–0 | Colwyn Bay (8) | 630 |
9 | Morpeth Town (8) | 3–4 | Brighouse Town (8) | 198 |
10 | Clitheroe (8) | 3–2 | Pontefract Collieries (8) | 230 |
11 | Spalding United (8) | 1–4 | Carlton Town (8) | 128 |
12 | Wisbech Town (8) | 1–2 | Kidsgrove Athletic (8) | 187 |
Match awarded to Wisbech Town as Kidsgrove Athletic fielded an ineligible player. | ||||
13 | Peterborough Sports (8) | 2–4 | Cambridge City (8) | 211 |
14 | Gresley (8) | 1–2 | Newcastle Town (8) | 282 |
15 | Belper Town (8) | 0–0 | Stamford (8) | 278 |
16 | Chasetown (8) | 2–1 | Lincoln United (8) | 223 |
17 | Soham Town Rangers (8) | 0–0 | AFC Mansfield (8) | 150 |
18 | Leek Town (8) | 0–0 | Loughborough Dynamo (8) | 341 |
19 | Corby Town (8) | 2–3 | Yaxley (8) | 445 |
20 | Chipstead (8) | 2–1 | Welwyn Garden City (8) | 125 |
21 | Berkhamsted (8) | 5–1 | South Park (8) | 149 |
22 | Barking (8) | 0–1 | Hayes & Yeading United (8) | 103 |
24 | Hythe Town (8) | 2–0 | FC Romania (8) | 175 |
25 | Grays Athletic (8) | 2–4 | Sevenoaks Town (8) | 206 |
27 | Didcot Town (8) | 2–1 | Hertford Town (8) | 151 |
28 | Greenwich Borough (8) | 4–1 | Egham Town (8) | 72 |
29 | Dunstable Town (8) | 2–0 | Northwood (8) | 152 |
30 | Haywards Heath Town (8) | 2–3 | Bracknell Town (8) | 121 |
31 | Faversham Town (8) | 0–2 | Sittingbourne (8) | 310 |
32 | Phoenix Sports (8) | 1–1 | Ramsgate (8) | 108 |
33 | Bedfont Sports (8) | 1–4 | Whitstable Town (8) | 61 |
34 | Canvey Island (8) | 2–0 | Cray Wanderers (8) | 207 |
First round qualifying
Second round qualifying
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
27 | Banbury United (7) | 0–2 | Hayes & Yeading United (8) | 387 |
28 | Carshalton Athletic (7) | 3–1 | Harlow Town (7) | 358 |
29 | Weymouth (7) | 2–2 | Street (8) | 629 |
30 | Dorchester Town (7) | 3–1 | AFC Totton (8) | 285 |
31 | Aveley (8) | 1–2 | Beaconsfield Town (7) | 147 |
32 | Worthing (7) | 1–0 | Chesham United (7) | 802 |
33 | Walton Casuals (7) | 2–0 | Bognor Regis Town (7) | 197 |
34 | Folkestone Invicta (7) | 3–0 | Didcot Town (8) | 275 |
35 | Greenwich Borough (8) | 1–0 | Bishop's Stortford (7) | 104 |
36 | Tiverton Town (7) | 2–3 | Wingate & Finchley (7) | 162 |
Tuesday 13 November 2018 | ||||
4 | Yaxley (8) | 2–2 | Ramsbottom United (8) | 85 |
Replays | ||||
Tuesday 13 November 2018 | ||||
3R | Buxton (7) | 1–2 | Stalybridge Celtic (7) | 283 |
5R | Pickering Town (8) | 2–0 | AFC Mansfield (8) | 188 |
8R | Workington (7) | 5–0 | Newcastle Town (8) | 219 |
11R | Mickleover Sports (7) | 0–1 | Stratford Town (7) | 157 |
17R | Bedford Town (8) | 2–0 | Chipstead (8) | 182 |
23R | Poole Town (7) | 4–1 | Brentwood Town (8) | 276 |
29R | Street (8) | 0–1 | Weymouth (7) | 376 |
Wednesday 14 November 2018 | ||||
13R | Carlton Town (8) | 0–4 | Farsley Celtic (7) | 115 |
Tuesday 20 November 2018 | ||||
4R | Ramsbottom United (8) | 5–1 | Yaxley (8) | 150 |
Third round qualifying
First round proper
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
Saturday 15 December 2018 | ||||
1 | Southport (6) | 0–1 | Solihull Moors (5) | 767 |
2 | Lancaster City (7) | 0–3 | Blyth Spartans (6) | 149 |
3 | AFC Fylde (5) | 5–1 | Stratford Town (7) | 491 |
4 | Salford City (5) | P–P | Gateshead (5) | – |
5 | Chesterfield (5) | 5–1 | Basford United (7) | 1,276 |
6 | Wrexham (5) | 3–0 | Boston United (6) | 1,083 |
7 | Barrow (5) | 1–2 | FC Halifax Town (5) | 578 |
8 | Harrogate Town (5) | 2–1 | York City (6) | 1,336 |
9 | Leamington (6) | 0–1 | Hartlepool United (5) | 344 |
10 | Workington (7) | 0–0 | Ramsbottom United (8) | 298 |
11 | Spennymoor Town (6) | 4–0 | Barwell (7) | 295 |
12 | Altrincham (6) | 0–1 | Stockport County (6) | 988 |
13 | AFC Telford United (6) | 4–3 | Farsley Celtic (7) | 452 |
14 | Wingate & Finchley (7) | 2–0 | Dulwich Hamlet (6) | 202 |
15 | Biggleswade Town (7) | 2–1 | Wealdstone (6) | 258 |
16 | Maidenhead United (5) | A–A | Oxford City (6) | – |
Match abandoned after 76 minutes due to a waterlogged pitch when the score was 0–1. | ||||
17 | Hereford (6) | 2–1 | Billericay Town (6) | 1,097 |
18 | Aldershot Town (5) | 3–3 | Bedford Town (8) | 784 |
19 | Carshalton Athletic (7) | 1–0 | Dorking Wanderers (7) | 291 |
20 | Hemel Hempstead Town (6) | 2–1 | Eastleigh (5) | 234 |
21 | Dover Athletic (5) | 2–2 | Havant & Waterlooville (5) | 327 |
22 | Woking (6) | 1–1 | Maidstone United (5) | 1,245 |
23 | Ebbsfleet United (5) | 0–1 | Dagenham & Redbridge (5) | 720 |
24 | Barnet (5) | 3–2 | Bath City (6) | 413 |
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
25 | Bromley (5) | 2–1 | Sutton United (5) | 776 |
Match awarded to Sutton United as Bromley fielded an ineligible player. | ||||
26 | Truro City (6) | 4–0 | Weston-super-Mare (6) | 255 |
27 | Salisbury (7) | P–P | Braintree Town (5) | – |
28 | Boreham Wood (5) | 3–1 Шаблон:Aet | Torquay United (6) | 207 |
29 | Leyton Orient (5) | 4–0 | Beaconsfield Town (7) | 1,177 |
30 | Brackley Town (6) | 4–2 | Hayes & Yeading United (8) | 268 |
31 | Weymouth (7) | W.O. | Needham Market (7) | – |
Needham Market withdrew due to excessive travel following the first game being postponed shortly before kick-off. | ||||
32 | Eastbourne Borough (6) | 0–4 | Dorchester Town (7) | 215 |
Tuesday 18 December 2018 | ||||
4 | Salford City (5) | 3–1 | Gateshead (5) | 380 |
16 | Maidenhead United (5) | P–P | Oxford City (6) | – |
27 | Salisbury (7) | P–P | Braintree Town (5) | – |
Tuesday 8 January 2019 | ||||
16 | Maidenhead United (5) | 1–2 Шаблон:Aet | Oxford City (6) | 352 |
27 | Salisbury (7) | 2–1 | Braintree Town (5) | 502 |
Replays | ||||
Tuesday 18 December 2018 | ||||
10R | Ramsbottom United (8) | 2–0 | Workington (7) | 170 |
18R | Bedford Town (8) | 7–0 | Aldershot Town (5) | 485 |
21R | Havant & Waterlooville (5) | P–P | Dover Athletic (5) | – |
22R | Maidstone United (5) | 3–2 Шаблон:Aet | Woking (6) | 602 |
Tuesday 8 January 2019 | ||||
21R | Havant & Waterlooville (5) | 0–1 | Dover Athletic (5) | 229 |
Second round proper
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
Saturday 12 January 2019 | ||||
1 | Ramsbottom United (8) | 2–2 | Weymouth (7) | 457 |
2 | Hartlepool United (5) | 1–2 | AFC Telford United (6) | 1,920 |
3 | Maidstone United (5) | 1–0 | Oxford City (6) | 1,156 |
4 | Hemel Hempstead Town (6) | 4–2 | Wingate & Finchley (7) | 454 |
5 | Barnet (5) | 2–1 | Dorchester Town (7) | 878 |
6 | Hereford (6) | 1–3 | Brackley Town (6) | 1,569 |
7 | Salford City (5) | 2–0 | Dagenham & Redbridge (5) | 1,061 |
8 | Blyth Spartans (6) | 1–0 | Boreham Wood (5) | 712 |
9 | AFC Fylde (5) | 1–0 | Biggleswade Town (7) | 594 |
10 | Spennymoor Town (6) | 3–0 | Sutton United (5) | 760 |
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
11 | Stockport County (6) | 5–0 | Truro City (6) | 1,677 |
12 | Dover Athletic (5) | 1–2 | Harrogate Town (5) | 463 |
13 | Chesterfield (5) | 1–0 | Bedford Town (8) | 2,213 |
14 | Carshalton Athletic (7) | 4–1 | Salisbury (7) | 514 |
15 | FC Halifax Town (5) | 2–2 | Solihull Moors (5) | 798 |
16 | Wrexham (5) | 0–1 | Leyton Orient (5) | 1,949 |
Replays | ||||
Tuesday 15 January 2019 | ||||
1R | Weymouth (7) | 1–3 | Ramsbottom United (8) | 657 |
15R | Solihull Moors (5) | 1–0 | FC Halifax Town (5) | 355 |
Third round proper
Following their victory over Weymouth, Ramsbottom United are the lowest-ranked team still in the competition, and the only team left from the eighth tier of English football. Шаблон:Col-start Шаблон:Col-2
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
Saturday 2 February 2019 | ||||
1 | Ramsbottom United (8) | P–P | AFC Fylde (5) | – |
2 | Spennymoor Town (6) | P–P | AFC Telford United (6) | – |
3 | Carshalton Athletic (7) | 3–3 | Barnet (5) | 938 |
4 | Chesterfield (5) | 0–2 | Brackley Town (6) | 2,054 |
5 | Leyton Orient (5) | 1–0 | Blyth Spartans (6) | 1,842 |
6 | Hemel Hempstead Town (6) | P–P | Solihull Moors (5) | – |
7 | Salford City (5) | P–P | Maidstone United (5) | – |
8 | Harrogate Town (5) | 2–4 | Stockport County (6) | 1,142 |
Tuesday 5 February 2019 | ||||
1 | Ramsbottom United (8) | 5–5 | AFC Fylde (5) | 743 |
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
2 | Spennymoor Town (6) | 1–2 | AFC Telford United (6) | 571 |
6 | Hemel Hempstead Town (6) | 0–5 | Solihull Moors (5) | 438 |
7 | Salford City (5) | 1–1 | Maidstone United (5) | 706 |
Replays | ||||
Tuesday 12 February 2019 | ||||
1R | AFC Fylde (5) | 4–1 | Ramsbottom United (8) | 913 |
3R | Barnet (5) | 2–1 | Carshalton Athletic (7) | 606 |
7R | Maidstone United (5) | 3–0 | Salford City (5) | 880 |
Fourth round proper
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
Saturday 23 February 2019 | ||||
1 | Brackley Town (6) | 1–2 | Leyton Orient (5) | 1,563 |
2 | AFC Fylde (5) | Шаблон:Nobreak | Barnet (5) | 795 |
3 | Stockport County (6) | 1–1 | Maidstone United (5) | 2,585 |
4 | Solihull Moors (5) | 1–2 | AFC Telford United (6) | 1,577 |
Tie | Home team (tier) | Score | Away team (tier) | Шаблон:Abbr |
Replays | ||||
Tuesday 26 February 2019 | ||||
3R | Maidstone United (5) | 0–3 | Stockport County (6) | 1,140 |
Semi-finals
First leg
Second leg
Шаблон:Footballbox Leyton Orient won 3–1 on aggregate
Шаблон:Footballbox AFC Fylde won 3–2 on aggregate
Final
Шаблон:Main 2019 FA Trophy Final
Top scorers
References
Шаблон:FA Trophy seasons Шаблон:2018–19 in English football Шаблон:Use dmy dates