Английская Википедия:2019–20 Coupe de France preliminary rounds, Normandy
Шаблон:Short description The 2019–20 Coupe de France preliminary rounds, Normandy was the qualifying competition to decide which teams from the leagues of the Normandy region of France took part in the main competition from the seventh round.
A total of eight teams qualified from the Normandy preliminary rounds. In 2018–19 none of the teams that qualified progressed beyond the eighth round.
Schedule
The first round of the qualifying competition took place on the weekend of 24 August. A total of 284 teams participated in the first round from Régionale 3 (tier 8) and below. 11 Régionale 3 teams were given byes to the second round, and entered at that stage with all 40 Régional 2 (tier 7) teams and all 19 Régionale 1 (tier 6) teams.[1]
The third round draw took place on 4 September 2019. The ten Championnat National 3 (tier 5) teams entered at this stage.[2]
The fourth round draw took place on 19 September 2019. The three Championnat National 2 (tier 4) teams entered at this stage. 30 ties were drawn.[3]
The fifth round draw took place on 2 October 2019. The two Championnat National (tier 3) teams entered at this stage. 16 ties were drawn.[4]
The sixth round draw took place on 19 October 2019. Eight ties were drawn.[5]
First round
These matches were played on 25 August 2019.[6]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Bricqueboscq - St Christophe-Grosville Sport (12) | 3–4 | FC Digosville (10) |
2. | FC Bretteville-en-Saire (12) | 1–4 | ES Plain (9) |
3. | CS Barfleur (12) | 2–6 | AS Querqueville (9) |
4. | US Auvers-Baupte (11) | 0–3Шаблон:Efn | AS Valognes (8) |
5. | AS Ste Marie-du-Mont (11) | 3–5 | US La Glacerie (10) |
6. | SM Haytillon (10) | 0–2 | Elan Tocqueville (8) |
7. | PL Octeville (9) | 2–5 | US Côte-des-Isles (8) |
8. | AS Brix (9) | 0–3 | UC Bricquebec (8) |
9. | AS Pointe Cotentin (9) | 2–2 Шаблон:Pso | SCU Douve Divette (8) |
10. | ES des Marais (10) | 0–3 | FC Val de Saire (8) |
11. | ES St Sauveur-La Ronde-Haye (9) | 1–1 Шаблон:Pso | FC des Etangs (8) |
12. | ES Gouville-sur-Mer (10) | 3–1 | Condé Sports (8) |
13. | US Roncey-Cerisy (11) | 3–1 | ES Munevillaise (11) |
14. | ES Marigny-Lozon-Mesnil-Vigot (11) | 1–4 | FC Agon-Coutainville (9) |
15. | Créances SF (8) | 23–0Шаблон:Efn | JA Denneville-St Rémy-des Landes (12) |
16. | Périers SF (10) | 0–6 | FC 3 Rivières (8) |
17. | Patriote St Jamaise (9) | 1–0 | SS Domfrontaise (8) |
18. | AS Cerencaise (11) | 1–9 | US St Quentin-sur-le-Homme (9) |
19. | US Pontorson (11) | 1–3 Шаблон:Aet | FC Val-St Père (9) |
20. | La Bréhalaise FC (10) | 1–1 Шаблон:Pso | St Hilaire-Virey-Landelles (8) |
21. | Entente Le Lorey-Hautville-Feugères (11) | 4–2 | Esperance Ste Suzanne (11) |
22. | US Lessay (11) | 3–0 | Claies de Vire FC (11) |
23. | FC Sienne (12) | 1–2 | ES Hébécrevon (10) |
24. | US Vesly-Laulne (11) | 0–3Шаблон:Efn | CA Pontois (9) |
25. | FC de l'Elle (10) | 0–2 | US Ste Croix St Lô (9) |
26. | ES Haylande (9) | 1–3 | US St Pairaise (8) |
27. | AS Guilberville (11) | 0–2 | Tessy-Moyon Sports (9) |
28. | ES Terregate-Beuvron-Juilley (10) | 0–0 Шаблон:Pso | AS Brécey (8) |
29. | USCO Sourdeval (8) | 7–0 | US St Martin-des-Champs (9) |
30. | Espérance St Jean-des-Champs (8) | 2–1 | USM Donville (9) |
31. | US Percy (9) | 0–3 | AS Jullouville-Sartilly (8) |
32. | AM La Ferrière-aux-Etangs (9) | 2–7 | US Athis (8) |
33. | SL Petruvien (9) | 3–1 | Leopards St Georges (8) |
34. | Avenir Messei (9) | 3–7 | US Andaine (8) |
35. | US Randonnai (9) | 1–5 | US Mortagnaise (8) |
36. | ES Écouves (9) | 1–1 Шаблон:Pso | AS Berd'huis Foot (8) |
37. | AS Valburgeoise (9) | 1–6 | FC Pays Aiglon (8) |
38. | Sées FC (9) | 0–3 | Espérance Condé-sur-Sarthe (8) |
39. | AS Gacé (9) | 1–0 | Vimoutiers FC (8) |
40. | SC Damigny (10) | 1–4 | Avenir St Germain-du-Corbéis (9) |
41. | Amicale Chailloué (9) | 5–3Шаблон:Efn | Soligny-Aspres-Moulins (9) |
42. | US Putanges (11) | 1–0 | US Frênes-Montsecret (10) |
43. | US Ménil-de-Briouze (10) | 1–0 | AS Sarceaux Espoir (10) |
44. | US Mêloise (11) | 3–0 | AC Bazoches (10) |
45. | AS Passais-St Fraimbault (9) | 1–3 | OC Briouze (8) |
46. | CO Ceaucé (9) | 1–4 | AS La Selle-la-Forge (8) |
47. | JS Tinchebray (10) | 2–4 | AS Vaudry-Truttemer (8) |
48. | AS Monts d'Andaine (9) | 3–4 | AS Boucé (9) |
49. | AS La Hoguette (11) | 0–7 | Muance FC (8) |
50. | US Tilly-sur-Seulles (10) | 4–1 | US Aunay-sur-Odon (8) |
51. | AS St Aignan-de-Cramesnil/Langannerie (11) | 0–0 Шаблон:Pso | ES Cormelles (10) |
52. | AS Perrières (11) | 0–5 | AC Démouville-Cuverville (10) |
53. | ES Tronquay (10) | 0–3 | ES Val de l'Orne (9) |
54. | AS St Cyr-Fervaques (9) | 0–1 | Stade St Sauverais (8) |
55. | AS Cahagnes (10) | 0–5 | FC Thaon-Bretteville-Le Fresne (8) |
56. | US Authie (11) | 2–4 | FC Troarn (8) |
57. | Cresserons-Hermanville-Lion Terre et Mer (10) | 2–4 | FC Baie de l'Orne (8) |
58. | FC Vital (12) | 0–2 | JS Audrieu (9) |
59. | US Pétruvienne (11) | 0–4 | ES Livarotaise (8) |
60. | CL Colombellois (10) | 1–0 Шаблон:Aet | ES Portaise (9) |
61. | AS Biéville-Beuville (10) | 0–3Шаблон:Efn | Lystrienne Sportive (9) |
62. | US Villerville (10) | 1–4 | CS Orbecquois-Vespèrois (9) |
63. | AS St Philbert-des-Champs (10) | 0–7 | US Pont-l'Évêque (8) |
64. | ES Isigny-sur-Mer (11) | 0–1 | US Guérinière (9) |
65. | ES Bonnebosq (11) | 3–3 Шаблон:Pso | FC Moyaux (9) |
66. | JS Fleury-sur-Orne (10) | 2–4 Шаблон:Aet | US Cheux-St Manvieu-Norrey (9) |
67. | ES Sannerville-Touffréville (11) | 1–4 | Dozulé FC (9) |
68. | FC Hastings Rots (10) | 0–1 | SC Hérouvillais (8) |
69. | Cambes-en-Plaine Sports (11) | 0–3Шаблон:Efn | ES Carpiquet (8) |
70. | FC Langrune-Luc (10) | 0–3Шаблон:Efn | USI Bessin Nord (8) |
71. | FC Caen Sud Ouest (10) | 0–7 | AS St Vigor-le-Grand (8) |
72. | AS Giberville (10) | 0–3 | JS Colleville (8) |
73. | ES Courtonnaise (10) | 0–3Шаблон:Efn | Cingal FC (8) |
74. | US Trévières (10) | 1–1 Шаблон:Pso | USM Blainvillaise (9) |
75. | US Maisons (10) | 1–3 | ESI May-sur-Orne (9) |
76. | AS Mathieu (11) | 1–13 | ES Thury-Harcourt (8) |
77. | MSL Garcelles-Secqueville (10) | 2–2 Шаблон:Pso | Inter Odon FC (9) |
78. | AS Petiville (10) | 0–8 | CS Gravenchon (8) |
79. | RC Havrais (10) | 3–1 Шаблон:Aet | US Cap de Caux (8) |
80. | Le Havre FC 2012 (9) | 2–3 | Gainneville AC (8) |
81. | FC Gruchet-le-Valasse (10) | 0–5 | CS Honfleur (8) |
82. | Vieux-Manoir FC (11) | 2–4 | AS Canton d'Argueil (9) |
83. | FC Vexin Sud (11) | 0–4 | AS Val-de-Reuil/Vaudreuil/Poses (8) |
84. | St Maclou-Boulleville FC (11) | 1–6 | CS Beaumont-le-Roger (10) |
85. | AL St Michel Évreux (10) | 2–0 | Navarre FC (9) |
86. | CS Lyonsais (12) | 2–7 | FC Garennes-Bueil-La Couture-Breuilpont (9) |
87. | FCI Bel Air (10) | 0–1 | FA Roumois (9) |
88. | La Croix Vallée d'Eure (10) | 5–4 | FAC Alizay (8) |
89. | FCO Grosley-sur-Risle (11) | 1–3 | SC Bernay (8) |
90. | AS Vallée de l'Andelle (11) | 0–4 | US Conches (8) |
91. | ES Angerville/Baux-Ste Croix/Plessis-Grohan/Ventes (11) | 0–2 | FC Illiers-l'Évêque (8) |
92. | Beuzeville AC (11) | 1–3 | FC Pays du Neubourg (8) |
93. | AS Courcelles (10) | 2–3 | ES Vallée de l'Oison (8) |
94. | Fusion Charentonne St Aubin (11) | 2–1 | FC Seine-Eure (8) |
95. | Campigny FC (12) | 0–2 | FC Val de Risle (8) |
96. | AS Ailly-Fontaine-Bellenger (11) | 3–9 | ES Normanville (8) |
97. | US Étrépagny (10) | 0–7 | Club Andelle Pîtres (8) |
98. | FC Harcourt (12) | 0–3Шаблон:Efn | CA Pont-Audemer (8) |
99. | AS St Élier (11) | 1–4 | US Rugles (8) |
100. | US Cormeilles-Lieurey (11) | 0–2 | FC Serquigny-Nassandres (9) |
101. | ASC Igoville (11) | 1–4 | St Sébastien Foot (8) |
102. | AS Vièvre (10) | 1–4 | SC Thiberville (8) |
103. | AS Angerville-l'Orcher (10) | 6–0 | ESI St Antoine (9) |
104. | US Godervillais (9) | 0–2 | US Épouville (8) |
105. | FC Bréauté-Bretteville (10) | 1–3 | Le Havre Caucriauville Sportif (8) |
106. | AS St Vigor-d'Ymonville (10) | 4–2 | AS Ste Adresse But (9) |
107. | Athleti'Caux FC (8) | 2–3 Шаблон:Aet | SS Gournay (8) |
108. | FC Criquiers (12) | 1–5 | FC Varenne (10) |
109. | AS Buchy (10) | 0–3Шаблон:Efn | Plateau de Quincampoix FC (9) |
110. | FC Nord Ouest (10) | 0–8 | FC Neufchâtel (8) |
111. | FC Anneville-Manéhouville-Crosville (9) | 2–1 Шаблон:Aet | AS Mesnières-en-Bray (10) |
112. | US St Jean-du-Cardonnay-Fresquiennes (11) | 2–5 | FC St Étienne-du-Rouvray (8) |
113. | US Houppeville (10) | 1–6 | Stade Grand Quevilly (8) |
114. | Amicale Malaunay (10) | –Шаблон:Efn | Grand-Couronne FC (8) |
115. | AC Bray Est (9) | 1–1 Шаблон:Pso | AS Gournay-en-Bray (8) |
116. | ASPTT Rouen (10) | 0–3 | Amicale Houlmoise Bondevillaise FC (8) |
117. | Olympique Darnétal (9) | 1–4 | FC St Julien Petit Quevilly (8) |
118. | AL Tourville-la-Rivière (10) | 0–7 | Mont-St-Aignan FC (8) |
119. | US Envermeu (10) | 0–3 | Entente Vienne et Saâne (8) |
120. | ES Janval (9) | 0–3 | AS Tréport (8) |
121. | St Aubin United FC (10) | 2–2 Шаблон:Pso | FC Offranville (8) |
122. | CA Longuevillais (9) | 0–3 | Neuville AC (8) |
123. | FC Tôtes (9) | 0–2 | AJC Bosc-le-Hard (8) |
124. | US Héricourt (10) | 1–4 | Cany FC (8) |
125. | Yerville FC (10) | 1–0 | ES Arques (8) |
126. | ES Étouteville-Yvecrique (11) | 1–2 Шаблон:Aet | Stade Valeriquais (8) |
127. | US Auffay (9) | 1–3 | AS Ourville (8) |
128. | RC Étalondes (10) | 0–7 | Eu FC (10) |
129. | St Riquier GASEG (10) | 1–2 | Entente Motteville/Croix-Mare (10) |
130. | AS Allouville-Bellefosse (11) | 1–3 | Boucle de Seine (9) |
131. | US Ste Marie-des-Champs (9) | 1–1 Шаблон:Pso | US Vatteville Brotonne (10) |
132. | US des Vallées (10) | 3–3 Шаблон:Pso | FC Fréville-Bouville SIVOM (9) |
133. | Entente St Martin/St Pierre (11) | 4–1 | US Veauville-lès-Baons (10) |
134. | AS St Pierre-de-Varengeville (9) | 0–4 | FC Barentinois (9) |
135. | US Paluel (11) | 0–3Шаблон:Efn | AS Vallée du Dun (11) |
136. | US Londinières (10) | 0–9 | ES Plateau-Foucarmont-Réalcamp (8) |
137. | US Doudeville (9) | 2–3 | AS Ouvillaise (8) |
138. | US Crielloise (10) | 0–0 Шаблон:Pso | FC Petit Caux (10) |
139. | FC Biville-la-Baignarde (11) | 1–2 | US Bacqueville-Pierreville (10) |
140. | Belleville FC (10) | 4–1 | ES Aumaloise (9) |
141. | Olympique Belmesnil (10) | 1–2 | US Normande 76 (9) |
142. | FC Hattenville Coeur de Caux (10) | 0–3Шаблон:Efn | AS Sassetot-Thérouldeville (10) |
Second round
These matches were played on 31 August and 1 September 2019, with one game on 8 September 2019.[7]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | US St Quentin-sur-le-Homme (9) | 0–6 | AS Jullouville-Sartilly (8) |
2. | FC Val-St Père (9) | 1–3 | AS Brécey (8) |
3. | St Hilaire-Virey-Landelles (8) | 4–4 Шаблон:Pso | CS Villedieu (7) |
4. | US St Pairaise (8) | 2–0 | USCO Sourdeval (8) |
5. | Espérance St Jean-des-Champs (8) | 0–2 | Agneaux FC (7) |
6. | US La Glacerie (10) | 4–2 | US Côte-des-Isles (8) |
7. | FC Val de Saire (8) | 2–1 | US Ouest Cotentin (7) |
8. | Entente Le Lorey-Hautville-Feugères (11) | 1–1 Шаблон:Pso | CA Pontois (9) |
9. | ES Gouville-sur-Mer (10) | 0–5 | ES Coutances (7) |
10. | US Roncey-Cerisy (11) | 2–9 | FC 3 Rivières (8) |
11. | US Ste Croix St Lô (9) | 3–0 | Tessy-Moyon Sports (9) |
12. | US Lessay (11) | 2–4 | ES St Sauveur-La Ronde-Haye (9) |
13. | ES Hébécrevon (10) | 1–2 | CS Carentan (7) |
14. | FC Agon-Coutainville (9) | 2–1 | Créances SF (8) |
15. | Patriote St Jamaise (9) | 0–4 | US Ducey-Isigny (6) |
16. | AS Tourlaville (6) | 8–0Шаблон:Efn | FC Digosville (10) |
17. | Elan Tocqueville (8) | 2–3 | UC Bricquebec (8) |
18. | ES Plain (9) | 3–1 | AS Valognes (8) |
19. | AS Querqueville (9) | 1–5 | ES Pointe Hague (7) |
20. | SCU Douve Divette (8) | 1–6 | FC Équeurdreville-Hainneville (7) |
21. | Soligny-Aspres-Moulins (9) | 0–5 | AS Courteille Alençon (7) |
22. | FC Pays Aiglon (8) | 0–3 | FC Argentan (7) |
23. | OC Briouze (8) | 0–3 | FC Flers (6) |
24. | US Athis (8) | 1–1 Шаблон:Pso | Espérance Condé-sur-Sarthe (8) |
25. | US Andaine (8) | 2–0 | Jeunesse Fertoise Bagnoles (7) |
26. | US Mêloise (11) | 0–0 Шаблон:Pso | AS Boucé (9) |
27. | AS Berd'huis Foot (8) | 5–1 | Avenir St Germain-du-Corbéis (9) |
28. | US Mortagnaise (8) | 5–0 | AS Gacé (9) |
29. | US Ménil-de-Briouze (10) | 0–5 | SL Petruvien (9) |
30. | US Putanges (11) | 1–7 | AS La Selle-la-Forge (8) |
31. | Réveil St Germain Courseulles-sur-Mer (8) | 0–6 | AS Villers Houlgate Côte Fleurie (7) |
32. | CS Honfleur (8) | 2–5 | Maladrerie OS (6) |
33. | US Guérinière (9) | 1–9 | SU Dives-Cabourg (6) |
34. | ES Thury-Harcourt (8) | 0–2 | Bayeux FC (6) |
35. | ES Val de l'Orne (9) | 0–4 | ASPTT Caen (6) |
36. | US Pont-l'Évêque (8) | 1–4 | AS Trouville-Deauville (6) |
37. | Lystrienne Sportive (9) | 0–4 | JS Douvres (6) |
38. | US Tilly-sur-Seulles (10) | 0–5 | USON Mondeville (6) |
39. | Stade St Sauverais (8) | 2–0 | AS Potigny-Villers-Canivet-Ussy (7) |
40. | JS Audrieu (9) | 3–3 Шаблон:Pso | Inter Odon FC (9) |
41. | ESI May-sur-Orne (9) | 0–3 | Bourguébus-Soliers FC (7) |
42. | ES Livarotaise (8) | 2–6 | ESFC Falaise (7) |
43. | AC Démouville-Cuverville (10) | 2–1 | Cingal FC (8) |
44. | FC Baie de l'Orne (8) | 1–2 | US Villers-Bocage (8) |
45. | JS Colleville (8) | 1–2 | Muance FC (8) |
46. | Dozulé FC (9) | 0–2 | CL Colombellois (10) |
47. | US Cheux-St Manvieu-Norrey (9) | 2–1 | USI Bessin Nord (8) |
48. | CS Orbecquois-Vespèrois (9) | 5–1 | FC Moyaux (9) |
49. | AS St Aignan-de-Cramesnil/Langannerie (11) | 0–3 | ES Carpiquet (8) |
50. | AS Vaudry-Truttemer (8) | 1–4 | LC Bretteville-sur-Odon (7) |
51. | FC Thaon-Bretteville-Le Fresne (8) | 2–2 Шаблон:Pso | CA Lisieux (7) |
52. | SC Hérouvillais (8) | 2–2 Шаблон:Pso | AJS Ouistreham (7) |
53. | US Trévières (10) | 0–5 | AS Ifs (7) |
54. | FC Troarn (8) | 1–0 | USC Mézidon (7) |
55. | AS St Vigor-le-Grand (8) | 0–1 | AS Verson (7) |
56. | Entente Motteville/Croix-Mare (10) | 1–2 | CS Gravenchon (8) |
57. | AS Angerville-l'Orcher (10) | 0–7 | US Bolbec (7) |
58. | Gainneville AC (8) | 6–3 Шаблон:Aet | AS Montivilliers (8) |
59. | RC Havrais (10) | 4–2 | SC Octevillais (7) |
60. | FC Petit Caux (10) | 1–3 Шаблон:Aet | AS Tréport (8) |
61. | US Épouville (8) | 0–2 | Olympique Havrais Tréfileries-Neiges (7) |
62. | AS St Vigor-d'Ymonville (10) | 0–3 | CSSM Le Havre (6) |
63. | SS Gournay (8) | 2–5 | SC Frileuse (7) |
64. | AJC Bosc-le-Hard (8) | 0–1 | ES Tourville (7) |
65. | Entente St Martin/St Pierre (11) | 1–2 | St Romain AC (7) |
66. | FC Varenne (10) | 1–3 | Neuville AC (8) |
67. | AS Fauvillaise (8) | 1–3 | ES Mont-Gaillard (7) |
68. | Le Havre Caucriauville Sportif (8) | 0–0 Шаблон:Pso | US Lillebonne (8) |
69. | AS Sassetot-Thérouldeville (10) | 0–4 | Cany FC (8) |
70. | AS Ouvillaise (8) | 1–3 | Olympique Pavillais (6) |
71. | Entente Vienne et Saâne (8) | 1–2 | US Luneraysienne (7) |
72. | AS Vallée du Dun (11) | 0–10 | Yvetot AC (6) |
73. | FC Anneville-Manéhouville-Crosville (9) | 0–10 | JS St Nicolas-d'Aliermont (7) |
74. | Belleville FC (10) | 0–3 | USF Fécamp (7) |
75. | AC Bray Est (9) | 0–3 | FC Neufchâtel (8) |
76. | FC Barentinois (9) | 1–2 | FUSC Bois-Guillaume (6) |
77. | US Bacqueville-Pierreville (10) | 2–1 | Stade Valeriquais (8) |
78. | FC Fréville-Bouville SIVOM (9) | 3–1 | FC Le Trait-Duclair (7) |
79. | Eu FC (10) | 0–7 | ES Plateau-Foucarmont-Réalcamp (8) |
80. | US Ste Marie-des-Champs (9) | 0–4 | AS Ourville (8) |
81. | US Normande 76 (9) | 3–2 | FC Offranville (8) |
82. | Boucle de Seine (9) | 4–1 | Yerville FC (10) |
83. | SC Thiberville (8) | 1–1 Шаблон:Pso | CS Beaumont-le-Roger (10) |
84. | Amicale Houlmoise Bondevillaise FC (8) | 0–2 | Rouen Sapins FC Grand-Mare (7) |
85. | FC Pays du Neubourg (8) | 2–3 | AL Déville-Maromme (6) |
86. | CA Pont-Audemer (8) | 0–1 | FC St Julien Petit Quevilly (8) |
87. | AL St Michel Évreux (10) | 1–2 | US Rugles (8) |
88. | FC Eure Madrie Seine (7) | 0–3 | US Mesnil-Esnard/Franqueville (6) |
89. | Fusion Charentonne St Aubin (11) | 0–4 | FC Illiers-l'Évêque (8) |
90. | US Conches (8) | 3–2 Шаблон:Aet | Romilly/Pont-St Pierre FC (6) |
91. | AS Canton d'Argueil (9) | 1–0 | Plateau de Quincampoix FC (9) |
92. | FC Serquigny-Nassandres (9) | 5–3 | St Aubin FC (7) |
93. | FC Val de Risle (8) | 1–3 | GCO Bihorel (7) |
94. | ES Normanville (8) | 1–3 | Saint Marcel Foot (7) |
95. | Club Andelle Pîtres (8) | 0–3 | FC Gisors Vexin Normand (7) |
96. | La Croix Vallée d'Eure (10) | 1–0 | Amicale Malaunay (10) |
97. | SC Bernay (8) | 2–1 | Stade Porte Normande Vernon (7) |
98. | FC St Étienne-du-Rouvray (8) | 1–0 | FA Roumois (9) |
99. | US Gasny (8) | 1–4 | Caudebec-St Pierre FC (7) |
100. | FC Bonsecours-St Léger (8) | 0–2 | AS Madrillet Château Blanc (6) |
101. | FC Garennes-Bueil-La Couture-Breuilpont (9) | 1–1 Шаблон:Pso | ES Vallée de l'Oison (8) |
102. | AS Val-de-Reuil/Vaudreuil/Poses (8) | 3–2 | St Sébastien Foot (8) |
103. | Mont-St-Aignan FC (8) | 1–0 | Stade Sottevillais CC (6) |
104. | Stade Grand Quevilly (8) | 0–1 | CO Cléon (7) |
Third round
These matches were played on 14 and 15 September 2019, with one to be replayed on 22 September 2019.[8]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | SU Dives-Cabourg (6) | 4–1 | AS Trouville-Deauville (6) |
2. | ASPTT Caen (6) | 3–1 | Bourguébus-Soliers FC (7) |
3. | FC Fréville-Bouville SIVOM (9) | 2–4 | Olympique Havrais Tréfileries-Neiges (7) |
4. | US Bolbec (7) | 3–4 | USF Fécamp (7) |
5. | Cany FC (8) | 5–4 | Olympique Pavillais (6) |
6. | RC Havrais (10) | 2–6 | CSSM Le Havre (6) |
7. | CO Cléon (7) | 0–3 | Grand-Quevilly FC (5) |
8. | St Romain AC (7) | 3–3 Шаблон:Pso | CS Gravenchon (8) |
9. | Rouen Sapins FC Grand-Mare (7) | 4–2 | FC St Étienne-du-Rouvray (8) |
10. | Saint Marcel Foot (7) | 2–1 | LC Bretteville-sur-Odon (7) |
11. | FC Serquigny-Nassandres (9) | 0–2 | Évreux FC 27 (5) |
12. | SC Bernay (8) | 4–1 | SC Thiberville (8) |
13. | La Croix Vallée d'Eure (10) | 1–6 | ESM Gonfreville (5) |
14. | FC Garennes-Bueil-La Couture-Breuilpont (9) | 2–1 | AS Val-de-Reuil/Vaudreuil/Poses (8) |
15. | FC St Julien Petit Quevilly (8) | 1–4 | US Mesnil-Esnard/Franqueville (6) |
16. | US Lillebonne (8) | 1–4 | Yvetot AC (6) |
17. | ES Tourville (7) | 2–1 | US Luneraysienne (7) |
18. | US Normande 76 (9) | 1–2 | Mont-St-Aignan FC (8) |
19. | AS Ourville (8) | 6–1 | Gainneville AC (8) |
20. | SC Frileuse (7) | 1–4 | AS Villers Houlgate Côte Fleurie (7) |
21. | AL Déville-Maromme (6) | 5–0 | AJS Ouistreham (7) |
22. | ES Mont-Gaillard (7) | 7–1 | Stade St Sauverais (8) |
23. | FUSC Bois-Guillaume (6) | 1–2Шаблон:Efn | FC Dieppe (5) |
24. | FC Neufchâtel (8) | 2–1 | AS Madrillet Château Blanc (6) |
25. | Neuville AC (8) | 2–4 Шаблон:Aet | AS Tréport (8) |
26. | FC Gisors Vexin Normand (7) | 0–2 | ES Plateau-Foucarmont-Réalcamp (8) |
27. | US Bacqueville-Pierreville (10) | 2–3 | GCO Bihorel (7) |
28. | Boucle de Seine (9) | 0–5 | Caudebec-St Pierre FC (7) |
29. | AS Canton d'Argueil (9) | 2–4 | JS St Nicolas-d'Aliermont (7) |
30. | US Conches (8) | 0–4 | Pacy Ménilles RC (5) |
31. | US Rugles (8) | 5–2 Шаблон:Aet | FC Illiers-l'Évêque (8) |
32. | AS Courteille Alençon (7) | 2–1 | US Andaine (8) |
33. | St Hilaire-Virey-Landelles (8) | 1–2 Шаблон:Aet | US Ducey-Isigny (6) |
34. | AS Brécey (8) | 1–4 | SL Petruvien (9) |
35. | AS Jullouville-Sartilly (8) | 0–4 | AF Virois (5) |
36. | ES St Sauveur-La Ronde-Haye (9) | 0–5 | AS Cherbourg Football (5) |
37. | US Ste Croix St Lô (9) | 1–4 | FC Agon-Coutainville (9) |
38. | FC Val de Saire (8) | 3–3 Шаблон:Pso | AS Tourlaville (6) |
39. | CS Carentan (7) | 2–2 Шаблон:Pso | FC Saint-Lô Manche (5) |
40. | UC Bricquebec (8) | 2–4 | Bayeux FC (6) |
41. | US La Glacerie (10) | 3–0 | ES Plain (9) |
42. | FC 3 Rivières (8) | 0–4 | ES Pointe Hague (7) |
43. | AS Boucé (9) | 0–2 | FC Flers (6) |
44. | US Athis (8) | 1–3 | US Alençon (5) |
45. | AS La Selle-la-Forge (8) | 2–1 | US St Pairaise (8) |
46. | Inter Odon FC (9) | 4–5 | ESFC Falaise (7) |
47. | USON Mondeville (6) | 0–3 | AG Caennaise (5) |
48. | Muance FC (8) | 0–3 | AS Berd'huis Foot (8) |
49. | CL Colombellois (10) | 0–1 | AS Ifs (7) |
50. | FC Troarn (8) | 0–1 | Maladrerie OS (6) |
51. | CA Lisieux (7) | 2–1 | US Mortagnaise (8) |
52. | AC Démouville-Cuverville (10) | 0–4 | AS Verson (7) |
53. | CS Orbecquois-Vespèrois (9) | 2–5 | FC Argentan (7) |
54. | ES Carpiquet (8) | 1–2 | Agneaux FC (7) |
55. | US Cheux-St Manvieu-Norrey (9) | 1–4 | JS Douvres (6) |
56. | US Villers-Bocage (8) | 4–2 | CA Pontois (9) |
57. | FC Équeurdreville-Hainneville (7) | 3–1 | ES Coutances (7) |
Fourth round
These matches were played on 28 and 29 September 2019.[9]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | AS Ifs (7) | 2–1 Шаблон:Aet | ES Pointe Hague (7) |
2. | ES Mont-Gaillard (7) | 2–1 | AS Courteille Alençon (7) |
3. | FC Argentan (7) | 0–1 | AG Caennaise (5) |
4. | AS Berd'huis Foot (8) | 0–3 | SU Dives-Cabourg (6) |
5. | FC Garennes-Bueil-La Couture-Breuilpont (9) | 2–2 Шаблон:Pso | Rouen Sapins FC Grand-Mare (7) |
6. | US Mesnil-Esnard/Franqueville (6) | 0–1 | FC Rouen (4) |
7. | Cany FC (8) | 2–2 Шаблон:Pso | Saint Marcel Foot (7) |
8. | Pacy Ménilles RC (5) | 0–2 | Grand-Quevilly FC (5) |
9. | AS Tréport (8) | 2–0 | Mont-St-Aignan FC (8) |
10. | USF Fécamp (7) | 3–1 | AS Ourville (8) |
11. | GCO Bihorel (7) | 1–4 | AL Déville-Maromme (6) |
12. | ES Plateau-Foucarmont-Réalcamp (8) | 4–0 | JS St Nicolas-d'Aliermont (7) |
13. | Yvetot AC (6) | 4–5 | ES Tourville (7) |
14. | FC Neufchâtel (8) | 0–1 | FC Dieppe (5) |
15. | SC Bernay (8) | 0–2 | US Alençon (5) |
16. | Évreux FC 27 (5) | 1–1 Шаблон:Pso | CMS Oissel (4) |
17. | CS Gravenchon (8) | 3–3 Шаблон:Pso | US Rugles (8) |
18. | US Villers-Bocage (8) | 1–0 | Maladrerie OS (6) |
19. | AS Cherbourg Football (5) | 5–1 | US Ducey-Isigny (6) |
20. | SL Petruvien (9) | 1–7 | ASPTT Caen (6) |
21. | FC Agon-Coutainville (9) | 0–5 | US Granville (4) |
22. | FC Val de Saire (8) | 2–1 | FC Flers (6) |
23. | US La Glacerie (10) | 0–11 | FC Saint-Lô Manche (5) |
24. | AS La Selle-la-Forge (8) | 1–5 | AF Virois (5) |
25. | Bayeux FC (6) | 1–1 Шаблон:Pso | AS Verson (7) |
26. | Agneaux FC (7) | 3–2 Шаблон:Aet | FC Équeurdreville-Hainneville (7) |
27. | Caudebec-St Pierre FC (7) | 0–1 | CA Lisieux (7) |
28. | AS Villers Houlgate Côte Fleurie (7) | 3–1 | Olympique Havrais Tréfileries-Neiges (7) |
29. | ESFC Falaise (7) | 2–0 | CSSM Le Havre (6) |
30. | JS Douvres (6) | 1–3 | ESM Gonfreville (5) |
Fifth round
These matches were played on 12 and 13 October 2019.[10]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | AS Ifs (7) | 0–5 | US Alençon (5) |
2. | SU Dives-Cabourg (6) | 3–2 Шаблон:Aet | AS Villers Houlgate Côte Fleurie (7) |
3. | Agneaux FC (7) | 2–4 | AG Caennaise (5) |
4. | US Villers-Bocage (8) | 0–2 | US Avranches (3) |
5. | FC Val de Saire (8) | 2–7 | US Granville (4) |
6. | ASPTT Caen (6) | 1–2 | AS Verson (7) |
7. | AF Virois (5) | 4–2 | FC Saint-Lô Manche (5) |
8. | ESFC Falaise (7) | 2–3 Шаблон:Aet | AS Cherbourg Football (5) |
9. | Cany FC (8) | 2–5 | ESM Gonfreville (5) |
10. | CS Gravenchon (8) | 0–9 | FC Dieppe (5) |
11. | Rouen Sapins FC Grand-Mare (7) | 0–4 | US Quevilly-Rouen (3) |
12. | ES Tourville (7) | 0–6 | FC Rouen (4) |
13. | AS Tréport (8) | 1–8 | Grand-Quevilly FC (5) |
14. | CA Lisieux (7) | 0–3 | Évreux FC 27 (5) |
15. | AL Déville-Maromme (6) | 6–3 | ES Mont-Gaillard (7) |
16. | ES Plateau-Foucarmont-Réalcamp (8) | 2–2 Шаблон:Pso | USF Fécamp (7) |
Sixth round
These matches were played on 26 and 27 October 2019.[11]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | FC Dieppe (5) | 2–0 | US Alençon (5) |
2. | USF Fécamp (7) | 0–1 | AG Caennaise (5) |
3. | US Avranches (3) | 0–2 | FC Rouen (4) |
4. | Évreux FC 27 (5) | 3–0 | SU Dives-Cabourg (6) |
5. | AS Cherbourg Football (5) | 1–2 | AF Virois (5) |
6. | AL Déville-Maromme (6) | 1–2 | US Granville (4) |
7. | AS Verson (7) | 0–3 | ESM Gonfreville (5) |
8. | Grand-Quevilly FC (5) | 0–2 | US Quevilly-Rouen (3) |
References
Шаблон:Coupe de France Шаблон:2019–20 in French football