Английская Википедия:2019–20 Coupe de France preliminary rounds, Paris-Île-de-France
The 2019–20 Coupe de France preliminary rounds, Paris-Île-de-France was the qualifying competition to decide which teams from the leagues of the Paris-Île-de-France region of France took part in the main competition from the seventh round.
A total of eleven teams qualified from the Paris-Île-de-France preliminary rounds. In 2018–19, Noisy-le-Grand FC progressed furthest in the main competition, reaching the round of 32 before losing to SC Bastia.[1]
Schedule
The first two rounds of the qualifying competition took place during the 2018–19 season. The first round consisted of the clubs in the district leagues (level 9 and below of the French league system). 360 teams entered at this stage, and the draw was made on 28 March 2019.[2] An additional 87 teams from the regional league (levels 6 to 8) entered at the second round stage, with one winner from round 1 (FC Romainville) being given a bye to round three. The draw was published on 2 May 2019 with matches taking place in June.[3]
The third round draw was made at the end of August 2019, with the remaining teams from Championnat National 3 (tier 5) joining the competition. 68 ties were scheduled, with seven second round winners given byes to the fourth round (UJA Maccabi Paris Métropole, AC Houilles, AS Ballainvilliers, Cergy Pontoise FC, FC Morangis-Chilly, OFC Pantin, US Mauloise).[4]
The fourth round draw was made on 17 September 2019, with the nine Championnat National 2 teams entering, and 42 ties drawn. The fifth round draw was made on 1 October 2019, with the two Championnat National teams entering, and 22 ties drawn.
The sixth round draw was made on 15 October 2019, with 11 ties drawn.[5]
First round
These matches were played between 18 April and 5 May 2019, with one tie replayed on 30 May 2019.[6][7] Tiers shown reflect the 2018–19 season.
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | AS Menucourt (10) | 4–2 | Gargenville Stade (9) |
2. | FC Athis-Mons (10) | 0–5 | FC Le Chesnay 78 (9) |
3. | FC St Mande (10) | 1–0 | FC Cosmo 77 (10) |
4. | AJ Antony (11) | 3–2 | Marcoussis Nozay La-Ville-du-Bois FC (10) |
5. | AS Champs-sur-Marne (9) | 0–1 | St Maur VGA (9) |
6. | ES Stains (10) | 2–0 | ES Vitry (9) |
7. | USA Clichy (10) | 2–1Шаблон:Efn | USM Les Clayes-sous-Bois (10) |
8. | US Chanteloup-les-Vignes (10) | 1–2 | Olympique Montigny (9) |
9. | Élan Chevilly-Larue (11) | 5–1 | LSO Colombes (9) |
10. | US Quincy-Voisins FC (10) | 0–1 | Aresport Stains 93 (11) |
11. | FC Bonnières-sur-Seine Freneuse (11) | 2–3 | FC Jouy-le-Moutier (9) |
12. | AS Beauchamp (10) | 2–1 | CSM Rosny-sur-Seine (11) |
13. | USM Viroflay (13) | 1–9 | St Cloud FC (9) |
14. | Goellycompans FC (10) | 5–5 Шаблон:Pso | Enfants de la Goutte d'Or (10) |
15. | Aigle Fertoise Boissy le Cutté (11) | 4–1 | Turcs FC Montereau (12) |
16. | Panamicaine FC (14) | 1–3 | FC Boissy (10) |
17. | ASL Janville Lardy (11) | 6–6 Шаблон:Pso | CA Combs-la-Ville (10) |
18. | AJSC Nanterre (10) | 1–5 | TU Verrières-le-Buisson (9) |
19. | FC Chaville (11) | 4–2 | US Jouy-en-Josas (10) |
20. | AS Outre-Mer du Bois l'Abbé (11) | 0–1 | Stade Vanve (9) |
21. | FC Boussy-Quincy (10) | 4–2Шаблон:Efn | FC Nandy (9) |
22. | FC Bry (9) | 1–2 | USC Lésigny (10) |
23. | ES Jeunes Stade (11) | 3–0Шаблон:Efn | Champs FC (12) |
24. | AFC St Cyr (12) | 1–4 | Grigny FC (13) |
25. | Champcueil FC (13) | 2–3 | Olympique Paris 15 (14) |
26. | Flamboyants Villepinte (10) | 1–0 | AS Chelles (9) |
27. | FC Beynes (14) | 0–3Шаблон:Efn | AS Chars (12) |
28. | FC Servon (12) | 1–3 | AC Gentilly (11) |
29. | Bouffemont ACF (12) | 0–2 | UF Clichois (9) |
30. | SO Vertois (13) | 1–0Шаблон:Efn | AO Buc Foot (12) |
31. | Morsang-sur-Orge FC (11) | 3–0Шаблон:Efn | Vaux-le-Pénil La Rochette FC (9) |
32. | AS Lieusaint (10) | 6–2 | Phare Sportive Zarzissien (11) |
33. | FC Porcheville (11) | 1–3 | AS Éragny FC (10) |
34. | Vernolitain Stade (13) | 1–3 | OC Gif Section Foot (10) |
35. | FC St Germain-en-Laye (11) | 15–1 | JS Pontoisienne (11) |
36. | FC Puiseux-Louvres (12) | 3–0Шаблон:Efn | Bussy St Georges FC (10) |
37. | US Vert-le-Grand (12) | 5–5 Шаблон:Pso | Courtry Foot (10) |
38. | AFC Île St Denis (11) | 1–5 | JS Villiers-le-Bel (11) |
39. | FC Villiers-sur-Orge (13) | 0–3 | Benfica Argoselo Sports Paris (14) |
40. | Pays Créçois FC (10) | 3–0 | Neuilly-Plaisance Sports (11) |
41. | AS Versailles Jussieu (13) | 3–0Шаблон:Efn | AS Grenelle (14) |
42. | FC Domont (11) | 2–4 | Sevran FC (9) |
43. | US Ponthierry (10) | 0–2 | US Ormesson-sur-Marne (10) |
44. | FC Andrésy (12) | 2–2 Шаблон:Pso | GAFE Plessis-Bouchard (11) |
45. | Draveil FC (10) | 1–0 Шаблон:AetШаблон:Efn | SS Voltaire Châtenay-Malabry (11) |
46. | AS Mesnil-le-Roi (12) | 1–5 Шаблон:Aet | CSM Eaubonne (12) |
47. | AS Bourg-la-Reine (13) | 3–2 Шаблон:Aet | SFC Bailly Noisy-le-Roi (10) |
48. | AC Orly (12) | 4–3 | ES Saint-Germain-Laval (11) |
49. | ES Guyancourt St Quentin-en-Yvelines (9) | 2–1 Шаблон:Aet | FC Longjumeau (10) |
50. | Bondoufle AC (12) | 4–2 | Ablis FC Sud 78 (13) |
51. | UJ Boissy (12) | 0–3Шаблон:Efn | AS Nanteuil-lès-Meaux (11) |
52. | Paris SC (11) | 1–2 | Fontenay-en-Parisis FC (11) |
53. | CS Assyro-Chaldéens Sarcelles (12) | 3–2 | USM Audonienne (10) |
54. | FC Vallée 78 (10) | 2–2 Шаблон:Pso | SCM Châtillonnais (9) |
55. | ESM Thillay-Vaudherland (12) | 1–2 | Paris IFA (12) |
56. | FC Esperanto (11) | 1–4 | USF Trilport (10) |
57. | AS Montigny-le-Bretonneux (10) | 4–0 | USO Bezons (11) |
58. | Argenteuil FC (10) | 6–2 | OFC Couronnes (10) |
59. | FC Nogent-sur-Marne (10) | 11–0 | AS Éclair de Puiseux (11) |
60. | Viking Club de Paris (11) | 5–4 | Magny-le-Hongre FC (10) |
61. | Milly Gâtinais FC (11) | 3–0Шаблон:Efn | Entente Longueville Ste Colombe St Loup-de-Naud Soisy-Bouy (10) |
62. | Portugais Pontault-Combault (10) | 0–2 | FC St Germain-Saintry-St Pierre (10) |
63. | OSC Élancourt (11) | 4–2 | US Ville d'Avray (11) |
64. | St Michel Sports (11) | 5–3 | FC Rambouillet Yvelines (10) |
65. | ES Vauxoise (13) | –Шаблон:Efn | Amicale Villeneuve-la-Garenne (9) |
66. | US Ézanville-Écouen (10) | 1–4 | US Mauloise (10) |
67. | USD Ferrières-en-Brie (11) | 2–1 | Bann'Zanmi (12) |
68. | Magny FC 78 (13) | 0–1 | ASC Réunionnais de Sénart (12) |
69. | Breuillet FC (10) | 1–2 Шаблон:Aet | FC Région Houdanaise (10) |
70. | AC Villenoy (11) | 4–0 | OC Ivry (12) |
71. | Garches Vaucresson FC (14) | 3–0 Шаблон:Efn | UF Créteil (11) |
72. | AAS Fresnes (11) | 4–2 | Voisins FC (10) |
73. | US Lagny Messagers (11) | 0–0 Шаблон:Pso | Thiais FC (10) |
74. | US Yvelines (12) | 2–0 | ES Boissy-L'Allerie (12) |
75. | Enfants de Gennevilliers (14) | 2–6 | US Montsoult-Baillet-Maffliers (12) |
76. | ES Villabé (10) | 2–6 Шаблон:Aet | AJ Limeil-Brévannes (10) |
77. | AS Fontenay-le-Fleury (12) | 1–2 | AJ Étampoise (12) |
78. | Villebon SF (10) | 3–2 | Mimosa Mada-Sport (11) |
79. | ASM Ferté-sous-Jouarre (10) | 2–1 | ASF Le Perreux (9) |
80. | FC Aulnay (10) | 2–1 | FC Émerainville (10) |
81. | FC Mormant (12) | 0–2 | FC Portugais US Ris-Orangis (11) |
82. | ASC Velizy (10) | 5–3 | AS Sud Essonne (11) |
83. | Drancy FC (12) | 4–5 Шаблон:Aet | US Persan (9) |
84. | Parmain AC (12) | 0–2 | USC Mantes (13) |
85. | RC Gonesse (10) | 0–2 | ES Brie Nord (11) |
86. | FC Magnanville (11) | 3–2 Шаблон:Aet | FCM Vauréal (11) |
87. | FC Chevry Cossigny 77 (10) | 1–1 Шаблон:Pso | AS Soisy-sur-Seine (9) |
88. | USM Gagny (11) | 6–6 Шаблон:Pso | AS Le Pin-Villevaude (10) |
89. | JS Bondy (12) | 5–4 Шаблон:Aet | UMS Pontault-Combault (9) |
90. | Entente Pays du Limours (13) | –Шаблон:Efn | FC La Verrière (14) |
91. | CA Lizéen (12) | 1–2 Шаблон:Aet | L'EED FC (13) |
92. | CSA Kremlin-Bicêtre (11) | 2–1 | Ménilmontant FC 1871 (12) |
93. | ACS Cormeillais (9) | 4–1 | AS Paris (10) |
94. | ES Plateau de Saclay (13) | 1–2 | Olympique Neuilly (9) |
95. | Paris Université Club (9) | 2–4 | SC Gretz-Tournan (10) |
96. | ASPTT Villecresnes (12) | 1–4 | SC Luth (13) |
97. | ES Petit Anges Paris (12) | 7–2 | AS Renaissance (12) |
98. | Triel AC (12) | 1–3 | SFC Champagne 95 (10) |
99. | ASS Noiséenne (12) | 7–2 | FC Groslay (9) |
100. | USM Bruyères-Bernes (11) | 4–2 | FC Portugais Plessis-Placy (11) |
101. | AS Guerville-Arnouville (13) | 2–4 | AS Neuville-sur-Oise (10) |
102. | US Montesson (9) | 1–1 Шаблон:Pso | FCM Garges-lès-Gonesse (9) |
103. | FC Massy 91 (10) | 1–2 | ES Seizième (9) |
104. | ES Villiers-sur-Marne (11) | 1–2 | FC Solitaires Paris Est (9) |
105. | FC Wissous (11) | 7–2 | Paris Alésia FC (10) |
106. | AS Ermont (10) | 3–1 | FC Bourget (9) |
107. | ASL Mesnil St Denis (14) | 0–4 | RC Arpajonnais (10) |
108. | Olympique Viarmes Asnières-sur-Oise (11) | 5–1 | AS Issou (13) |
109. | Soisy-Andilly-Margency FC (11) | 0–1 | ASC La Courneuve (9) |
110. | Fosses FU (11) | 2–3 | Val de France Foot (9) |
111. | FC Antillais de Vigneux-sur-Seine (13) | 0–4 | Sèvres FC 92 (10) |
112. | AS Ballainvilliers (11) | 3–0Шаблон:Efn | Lut's Foot Loisirs (12) |
113. | AS St Mard (11) | 6–3 | AS Victory (12) |
114. | FC Villennes-Orgeval (11) | 0–1 | CS Pouchet Paris XVII (12) |
115. | EFC Bobigny (13) | 2–3 | La Camillienne Sports 12ème (10) |
116. | St Thibault-des-Vignes FC (10) | 1–0 | Stade de l'Est Pavillonnais (9) |
117. | CA Romainville (11) | 3–0Шаблон:Efn | Brie FC (11) |
118. | AS Ollainville (12) | 0–5 | FO Plaisirois (9) |
119. | FC Asnières (11) | 3–1 | ESC Paris 20 (12) |
120. | ES Jouy-Yvron (11) | 1–5 | US Ris-Orangis (10) |
121. | Les Petits Pains (13) | 0–3Шаблон:Efn | FC Coignières (11) |
122. | Entente Méry-Mériel Bessancourt (10) | 6–1 | USBS Épône (10) |
123. | Enfants de Passy Paris (14) | 4–5 | Entraide Franco Egéenne (12) |
124. | FA Le Raincy (10) | 2–1 | US Villeneuve Ablon (10) |
125. | AS Cheminots Ouest (14) | 0–3 | AS Carrières Grésillons (9) |
126. | Mantes-la-Ville FC (14) | 4–5 Шаблон:Aet | FC Montmorency (11) |
127. | AS Courdimanche (11) | 3–2 | AS Paris 18è (11) |
128. | Etoiles d'Auber (13) | 1–6 | FC Deuil-Enghien (10) |
129. | US Boissise-Pringy-Orgenoy (11) | 4–1 | Portugais Académica Champigny (12) |
130. | Entente Beaumont Mours (12) | 1–11 | US Carrières-sur-Seine (10) |
131. | Parisud FC (14) | 0–3Шаблон:Efn | AS Bruyères (11) |
132. | CS Mennecy (10) | 3–1 Шаблон:Aet | FC Moret-Veneux Sablons (11) |
133. | ES Frettoise (11) | 0–5 | US Hardricourt (9) |
134. | FC Guignes (12) | 0–2 | CO Cachan (9) |
135. | Championnet Sports Paris (13) | 4–1 | COSM Arcueil (11) |
136. | AJ Mézières (12) | 0–4 Шаблон:Aet | FC Orsay-Bures (10) |
137. | FC St Vrain (12) | 5–1 | Amicale Bocage (12) |
138. | Cosmos St Denis FC (10) | 1–4 | AS Ultra Marine Paris (10) |
139. | SC Épinay-sur-Orge (10) | 3–2 | FC Intercommunal Loing (9) |
140. | FC Auvers-Ennery (11) | 0–1 | CS Berbère (11) |
141. | AS Breuilloise (12) | 3–0Шаблон:Efn | Sport Rue Prévention (13) |
142. | USM Malakoff (10) | 3–0 | Savigny-le-Temple FC (10) |
143. | FC Vaujours (11) | 3–0 Шаблон:Aet | AS Fontenay-Trésigny (11) |
144. | Villepreux FC (11) | 3–5 Шаблон:Aet | AS Meudon (11) |
145. | JSC Pitray-Olier (10) | 7–0 | FC Plateau Bréval Longnes (11) |
146. | ASM Chambourcy (11) | 3–2 | CS Villetaneuse (11) |
147. | FC Lissois (10) | 3–0Шаблон:Efn | FC Bois-le-Roi (11) |
148. | Antony Football Evolution (14) | 0–3 | AS Bois d'Arcy (10) |
149. | Pierrefitte FC (11) | 0–1 | FC Écouen (9) |
150. | RCP Fontainebleau (9) | 2–3 Шаблон:Aet | CO Savigny (9) |
151. | SO Houilles (11) | 1–1 Шаблон:Pso | FC Bonneuil-en-France (11) |
152. | US Verneuil-sur-Seine (10) | 4–0 | CSM Clamart Foot (10) |
153. | Espérance Paris 19ème (10) | 3–2 | US Roissy-en-France (10) |
154. | AS Arnouville (11) | 3–0Шаблон:Efn | Villeneuve-St Georges FC (12) |
155. | AS Fontenay-St Père (14) | 2–3 | Arronville FC (12) |
156. | US Changis-St Jean-Ussy (11) | 2–2 Шаблон:Pso | ESC XVème (13) |
157. | CS Villeroy (12) | 0–3 | FC Romainville (9) |
158. | FS Esbly (11) | 4–1 | Noyers FC (12) |
159. | AS Itteville (12) | 3–5 | Gatinais Val de Loing FC (10) |
160. | EFC Ecquevilly (14) | 3–0Шаблон:Efn | USL Presles (12) |
161. | US Saclas-Méréville (12) | 3–4 | FC St Arnoult (12) |
162. | Bagnolet FC (10) | 3–0Шаблон:Efn | UF Portugais Meaux (11) |
163. | US Croissy (12) | 2–1 | ES St Prix (10) |
164. | Dourdan Sport (9) | 3–2 | AS Maurepas (9) |
165. | RC Presles-en-Brie (11) | 1–0 | UA Chantiers Paris (12) |
166. | CO Othis (12) | 5–3 | Guyane FC Paris (13) |
167. | Olympique Moncourt-Fromonville (12) | 1–5 | CO Vigneux (10) |
168. | ES Montreuil (11) | 3–0Шаблон:Efn | FC La Plaine de France (11) |
169. | Thorigny FC (11) | 0–2 | AS Bondy (9) |
170. | Maisons-Laffitte FC (12) | 5–2 | Racine Club Asnières-sur-Seine (13) |
171. | FC Villemoisson (12) | 0–1 | SC Briard (10) |
172. | SS Noiseau (12) | 6–2 | Entente Bagneaux Nemours Saint-Pierre (12) |
173. | AS Collégien (11) | 1–3 | Nicolaïte Chaillot Paris (10) |
174. | UF Pommeuse-Farmoutiers (12) | 0–3 | FC Villepinte (10) |
175. | SC Dugny (10) | 4–1 | US Roissy-en-Brie (9) |
176. | AS Val de l'Yerres (12) | 10–3 | ASAF Perou (12) |
177. | US Marly-le-Roi (9) | 3–1 | Salésienne de Paris (9) |
178. | CS Dammartin (11) | 3–2 | FC Coubronnais (11) |
179. | ES Pays de Bière (12) | 0–3Шаблон:Efn | FC Brunoy (9) |
180. | AS La Plaine Victoire (12) | 4–0 | USA Feucherolles (14) |
Second round
These matches were played between 16 May and 16 June 2019.[8][9] Tiers shown reflect the 2018–19 season.
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | ES Petit Anges Paris (12) | 1–2Шаблон:Efn | CSL Aulnay (7) |
2. | US Montsoult-Baillet-Maffliers (12) | 3–0Шаблон:Efn | L'EED FC (13) |
3. | FC Solitaires Paris Est (9) | 2–1 Шаблон:Aet | ASC Velizy (10) |
4. | AS Neuville-sur-Oise (10) | 4–0 | ES Jeunes Stade (11) |
5. | US Croissy (12) | 0–5 | FC St Leu (6) |
6. | Olympique Montigny (9) | 0–3 | US Rungis (6) |
7. | FC Jouy-le-Moutier (9) | 1–1 Шаблон:Pso | Amicale Villeneuve-la-Garenne (9) |
8. | Sevran FC (9) | 0–1 | US Fontenay-sous-Bois (7) |
9. | AS Breuilloise (12) | 1–6 | ACS Cormeillais (9) |
10. | AS Beauchamp (10) | 4–5 | Flamboyants Villepinte (10) |
11. | US Ormesson-sur-Marne (10) | 1–0 | Paray FC (7) |
12. | AS Val de l'Yerres (12) | –Шаблон:Efn | FC Boissy (10) |
13. | US Hardricourt (9) | 1–3 | Cergy Pontoise FC (6) |
14. | US Lagny Messagers (11) | 0–1 | UJA Maccabi Paris Métropole (6) |
15. | FC Portugais US Ris-Orangis (11) | 0–3Шаблон:Efn | FC Melun (6) |
16. | US Boissise-Pringy-Orgenoy (11) | 3–1 Шаблон:Aet | US Vert-le-Grand (12) |
17. | FC Asnières (11) | 0–6 | AS Chatou (6) |
18. | AS Choisy-le-Roi (7) | 0–0 Шаблон:Pso | ES Colombienne (7) |
19. | FC Coignières (11) | 1–3 | St Michel Sports (11) |
20. | SC Gretz-Tournan (10) | 5–0 | Bagnolet FC (10) |
21. | Paris IFA (12) | 4–1 | Viking Club de Paris (11) |
22. | Épinay Académie (8) | 2–2 Шаблон:Pso | Conflans FC (6) |
23. | US Mauloise (10) | 4–0Шаблон:Efn | AS Courdimanche (11) |
24. | USF Trilport (10) | 3–2 | FC Montfermeil (7) |
25. | FC St Arnoult (12) | 1–3 | COM Bagneux (8) |
26. | Fontenay-en-Parisis FC (11) | 1–0 | FS Esbly (11) |
27. | AS Nanteuil-lès-Meaux (11) | 2–1 Шаблон:Aet | AC Orly (12) |
28. | FC Goussainville (8) | 1–2 Шаблон:Aet | Neauphle-le-Château-Pontchartrain RC 78 (7) |
29. | EFC Ecquevilly (14) | 0–3 | US Palaiseau (7) |
30. | SS Noiseau (12) | –Шаблон:Efn | Dourdan Sport (9) |
31. | JS Bondy (12) | 1–6 | FC Parisis (8) |
32. | St Thibault-des-Vignes FC (10) | 0–2 | CSM Gennevilliers (7) |
33. | FC Brunoy (9) | 4–2 Шаблон:Aet | Val d'Europe FC (6) |
34. | CS Berbère (11) | 2–3 | Maisons-Laffitte FC (12) |
35. | CA Romainville (11) | 2–4Шаблон:Efn | FC Bonneuil-en-France (11) |
36. | CO Vigneux (10) | 3–1 | AAS Fresnes (11) |
37. | FC Montmorency (11) | 3–12 | AC Houilles (7) |
38. | ES Brie Nord (11) | 2–4 | USM Gagny (11) |
39. | Benfica Argoselo Sports Paris (14) | 0–5 | Villebon SF (10) |
40. | Aresport Stains 93 (11) | 4–2 | USM Bruyères-Bernes (11) |
41. | FC Orsay-Bures (10) | 1–3 | ES Guyancourt St Quentin-en-Yvelines (9) |
42. | ASC Réunionnais de Sénart (12) | 3–1 Шаблон:Aet | FC Boussy-Quincy (10) |
43. | AS Chars (12) | 1–4 | Championnet Sports Paris (13) |
44. | Olympique Paris 15 (14) | 1–4 | AS Ballainvilliers (11) |
45. | FC St Germain-Saintry-St Pierre (10) | 1–5 | US Torcy (6) |
46. | CS Assyro-Chaldéens Sarcelles (12) | 1–5 | AS Bondy (9) |
47. | SFC Champagne 95 (10) | 3–4 | US Marly-le-Roi (9) |
48. | La Camillienne Sports 12ème (10) | 3–0Шаблон:Efn | AC Villenoy (11) |
49. | FO Plaisirois (9) | 1–6 | FC Étampes (8) |
50. | AS Meudon (11) | 0–5 | FC Lissois (10) |
51. | FC Villepinte (10) | 1–4 Шаблон:Aet | AAS Sarcelles (7) |
52. | Arronville FC (12) | 2–1 | USA Clichy (10) |
53. | FA Le Raincy (10) | 0–5 | St Brice FC (6) |
54. | FC St Vrain (12) | 2–3Шаблон:Efn | AJ Antony (11) |
55. | Enfants de la Goutte d'Or (10) | 0–5 | Mitry-Mory (8) |
56. | Milly Gâtinais FC (11) | 0–5Шаблон:Efn | US Avonnaise (8) |
57. | FC Le Chesnay 78 (9) | 1–2 | Osny FC (8) |
58. | Nicolaïte Chaillot Paris (10) | 2–3 Шаблон:Aet | ES Stains (10) |
59. | Entente Pays du Limours (13) | 1–4 | ESC XVème (13) |
60. | ES Marly-la-Ville (8) | 5–1 | US Montesson (9) |
61. | CSM Puteaux (8) | 2–4 Шаблон:Aet | Villemomble Sports (7) |
62. | AJ Étampoise (12) | –Шаблон:Efn | Élan Chevilly-Larue (11) |
63. | SC Luth (13) | 5–2Шаблон:Efn | AS Ermont (10) |
64. | RC Arpajonnais (10) | 4–2 | OSC Élancourt (11) |
65. | OC Gif Section Foot (10) | 1–4 | AC Paris 15 (8) |
66. | AS Bourg-la-Reine (13) | 2–1 Шаблон:Aet | US Grigny (7) |
67. | SO Vertois (13) | 0–3 | Val Yerres Crosne AF (7) |
68. | Sèvres FC 92 (10) | 2–3 | US Villejuif (7) |
69. | FC Issy-les-Moulineaux (7) | 4–3 | Évry FC (8) |
70. | Aigle Fertoise Boissy le Cutté (11) | 1–7 | CA Vitry (7) |
71. | ES Seizième (9) | 3–1 | US Alfortville (8) |
72. | FC Région Houdanaise (10) | 0–2 | TU Verrières-le-Buisson (9) |
73. | AS Ultra Marine Paris (10) | 2–1 | Espérance Paris 19ème (10) |
74. | FC Deuil-Enghien (10) | 7–0 | FC St Germain-en-Laye (11) |
75. | Olympique Neuilly (9) | 0–2 | Entente Méry-Mériel Bessancourt (10) |
76. | USM Villeparisis (8) | 2–4 | ESA Linas-Montlhéry (6) |
77. | CO Savigny (9) | 4–3 Шаблон:Aet | AF Garenne-Colombes (6) |
78. | Pays Créçois FC (10) | 3–2 | FC Nogent-sur-Marne (10) |
79. | FC Aulnay (10) | 0–4 | FC Franconville (8) |
80. | CSM Eaubonne (12) | 1–1 Шаблон:Pso | ASM Chambourcy (11) |
81. | ASS Noiséenne (12) | 2–1 | Meaux ADOM (8) |
82. | FC Magnanville (11) | 4–1 | FC Rueil Malmaison (8) |
83. | ASC La Courneuve (9) | 5–4 Шаблон:Aet | Val de France Foot (9) |
84. | ASM Ferté-sous-Jouarre (10) | 0–6 | Montreuil Red Star (6) |
85. | St Cloud FC (9) | 3–1 | FC Maisons Alfort (8) |
86. | Gatinais Val de Loing FC (10) | 6–1 | US Ris-Orangis (10) |
87. | FC Écouen (9) | 0–1 | SC Dugny (10) |
88. | AS Bois d'Arcy (10) | 1–1 Шаблон:Pso | AS Saint-Ouen-l'Aumône (6) |
89. | FC Courcouronnes (7) | 4–1 | ASA Montereau (8) |
90. | AS Éragny FC (10) | 3–2 | CS Pouchet Paris XVII (12) |
91. | Stade Vanve (9) | 1–2 | CO Vincennes (6) |
92. | CO Othis (12) | 2–7 | FC Livry-Gargan (7) |
93. | AS Arnouville (11) | 1–8 | US Verneuil-sur-Seine (10) |
94. | AS Soisy-sur-Seine (9) | 0–9 | Montrouge FC 92 (7) |
95. | US Persan (9) | 1–2 | ALJ Limay (7) |
96. | ASL Janville Lardy (11) | 1–2 Шаблон:Aet | FC Vallée 78 (10) |
97. | AS Lieusaint (10) | 3–4 | ES Viry-Châtillon (6) |
98. | AJ Limeil-Brévannes (10) | 3–2 | CS Mennecy (10) |
99. | CSA Kremlin-Bicêtre (11) | 0–9 | St Denis US (6) |
100. | ES Trappes (8) | 2–0 | RFC Argenteuil (7) |
101. | AS St Mard (11) | 2–12 | SFC Neuilly-sur-Marne (7) |
102. | St Maur VGA (9) | 1–2 Шаблон:Aet | Noisy-le-Grand FC (6) |
103. | UF Clichois (9) | 1–3 | AS Menucourt (10) |
104. | Bondoufle AC (12) | 1–4 | JSC Pitray-Olier (10) |
105. | CO Cachan (9) | 3–1 | Tremplin Foot (8) |
106. | Olympique Viarmes Asnières-sur-Oise (11) | 3–2 | ES Parisienne (7) |
107. | AS Carrières Grésillons (9) | 4–2 | JS Suresnes (8) |
108. | FC Puiseux-Louvres (12) | 0–4 | OFC Pantin (8) |
109. | USC Lésigny (10) | 5–1Шаблон:Efn | Draveil FC (10) |
110. | US Yvelines (12) | 0–3Шаблон:Efn | FC Igny (8) |
111. | GAFE Plessis-Bouchard (11) | 0–7 | Courbevoie Sports (7) |
112. | AS Bruyères (11) | 1–5 | AS Montigny-le-Bretonneux (10) |
113. | RC Presles-en-Brie (11) | 1–15 | Sucy FC (6) |
114. | FC Les Lilas (6) | 1–4 | Claye-Souilly SF (7) |
115. | FC Chaville (11) | 8–1 | CSM Bonneuil-sur-Marne (8) |
116. | SC Épinay-sur-Orge (10) | 1–3 | ES Cesson Vert St Denis (7) |
117. | Entraide Franco Egéenne (12) | 2–6 | USM Malakoff (10) |
118. | AC Gentilly (11) | 1–2 | ASA Issy (7) |
119. | SC Briard (10) | 0–3Шаблон:Efn | FC Morangis-Chilly (7) |
120. | FC St Mande (10) | 2–1 | US Vaires-sur-Marne (8) |
121. | ES Nanterre (7) | 3–2 | Aubergenville FC (8) |
122. | FC Vaujours (11) | 1–2 | FC Ozoir-la-Ferrière 77 (7) |
123. | Grigny FC (13) | 1–3 | Champigny FC 94 (7) |
124. | Argenteuil FC (10) | 1–3 | Espérance Aulnay (7) |
125. | US Carrières-sur-Seine (10) | 1–0 | Cosmo Taverny (7) |
126. | USC Mantes (13) | 1–3 | Olympique Adamois (7) |
127. | FC Wissous (11) | 3–3 Шаблон:Pso | US Sénart-Moissy (6) |
128. | USD Ferrières-en-Brie (11) | 3–7 | ES Montreuil (11) |
129. | JS Villiers-le-Bel (11) | 0–2 | US Lognes (8) |
130. | CS Dammartin (11) | 0–3Шаблон:Efn | AS La Plaine Victoire (12) |
131. | FC Plessis-Robinson (6) | 3–2 Шаблон:AetШаблон:Efn | CA Paris-Charenton (8) |
132. | Garches Vaucresson FC (14) | 5–1 | AS Versailles Jussieu (13) |
133. | Morsang-sur-Orge FC (11) | 4–5 | CA Paris (8) |
Third round
These matches were played on 15 September 2019.[10]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | FC Plessis-Robinson (6) | 0–1Шаблон:Efn | ALJ Limay (7) |
2. | FC St Leu (5) | 5–2Шаблон:Efn | Aresport Stains 93 (10) |
3. | Entente Méry-Mériel Bessancourt (10) | 0–2 | FC Versailles 78 (5) |
4. | Villebon SF (10) | 4–5 Шаблон:Aet | CA Vitry (7) |
5. | FC Étampes (8) | 1–4 | Claye-Souilly SF (7) |
6. | AS Menucourt (10) | 2–3 | FC Wissous (10) |
7. | FC St Vrain (12) | 0–1 | USM Malakoff (11) |
8. | St Cloud FC (9) | 0–1 | OFC Les Mureaux (5) |
9. | FC Romainville (10) | 3–0 | FC St Mande (10) |
10. | US Marly-le-Roi (8) | 0–1 | FCM Aubervilliers (5) |
11. | US Ormesson-sur-Marne (10) | 1–3 | Le Mée Sports (6) |
12. | AS Montigny-le-Bretonneux (10) | 1–4 | FC Brunoy (9) |
13. | AS Éragny FC (10) | 1–0Шаблон:EfnШаблон:Efn | ES Petit Anges Paris (12) |
14. | AS Nanteuil-lès-Meaux (10) | 2–3 Шаблон:Aet | FC Melun (7) |
15. | Arronville FC (11) | 0–7 | Montrouge FC 92 (6) |
16. | Milly Gâtinais FC (11) | 1–5 | ASA Issy (7) |
17. | ES Guyancourt St Quentin-en-Yvelines (10) | 6–2 | US Montsoult-Baillet-Maffliers (11) |
18. | AS Carrières Grésillons (9) | 0–1 | FC Issy-les-Moulineaux (7) |
19. | FC Ozoir-la-Ferrière 77 (7) | 2–4 | US Rungis (6) |
20. | SFC Neuilly-sur-Marne (7) | 2–1 | AC Paris 15 (8) |
21. | AS La Plaine Victoire (12) | 1–8 | Olympique Adamois (7) |
22. | US Palaiseau (7) | 5–0Шаблон:Efn | JSC Pitray-Olier (10) |
23. | Dourdan Sport (9) | 3–0Шаблон:Efn | ASC Réunionnais de Sénart (11) |
24. | USF Trilport (11) | 0–0 Шаблон:Pso | US Villejuif (7) |
25. | Pays Créçois FC (9) | 2–4 Шаблон:Aet | Olympique Noisy-le-Sec (6) |
26. | RC Arpajonnais (10) | 0–5 | Racing CFF (5) |
27. | US Lognes (9) | 3–5 | AAS Sarcelles (7) |
28. | Conflans FC (7) | 1–3 Шаблон:Aet | Espérance Aulnay (6) |
29. | FC Magnanville (10) | 3–5 | CSM Gennevilliers (7) |
30. | ASC La Courneuve (8) | 3–4 Шаблон:Aet | ES Nanterre (7) |
31. | Draveil FC (10) | 2–4 | Blanc-Mesnil SF (5) |
32. | Championnet Sports Paris (12) | 0–3 | Montreuil FC (6) |
33. | FC Jouy-le-Moutier (10) | 1–7 | ES Colombienne (6) |
34. | ACS Cormeillais (9) | 0–2 Шаблон:Aet | CS Brétigny (6) |
35. | AS Neuville-sur-Oise (10) | 0–3 Шаблон:Efn | US Torcy PVM (5) |
36. | Gatinais Val de Loing FC (10) | 0–2 Шаблон:Aet | FC Igny (8) |
37. | CO Vigneux (11) | 0–2 | AS Ermont (9) |
38. | Maisons-Laffitte FC (12) | 3–0 | Garches Vaucresson FC (13) |
39. | SC Gretz-Tournan (9) | 6–0 | ES Trappes (7) |
40. | FC Parisis (8) | 0–1 | ESA Linas-Montlhéry (6) |
41. | US Boissise-Pringy-Orgenoy (10) | 0–8 | ES Viry-Châtillon (6) |
42. | ASM Chambourcy (11) | 1–3 | Champigny FC 94 (7) |
43. | FC Bonneuil-en-France (12) | 1–3 | AS Bourg-la-Reine (12) |
44. | FC Chaville (11) | 0–4 | US Fontenay-sous-Bois (7) |
45. | FC Livry-Gargan (7) | 1–4 | CO Les Ulis (5) |
46. | Mitry-Mory (8) | 3–0Шаблон:Efn | FC Lissois (9) |
47. | FC Deuil-Enghien (9) | 0–6 | US Ivry (5) |
48. | US Verneuil-sur-Seine (10) | 0–4 | Noisy-le-Grand FC (5) |
49. | ES Montreuil (11) | 2–4 | FC Courcouronnes (7) |
50. | Villemomble Sports (7) | 2–0 | Sucy FC (6) |
51. | Flamboyants Villepinte (9) | 3–2 | Osny FC (8) |
52. | AS Bondy (9) | 0–0 Шаблон:Pso | CO Savigny (9) |
53. | Olympique Viarmes Asnières-sur-Oise (11) | 0–5 | ES Stains (9) |
54. | ES Marly-la-Ville (8) | 2–2 Шаблон:Pso | CO Cachan (9) |
55. | ASS Noiséenne (11) | 0–3 | Neauphle-le-Château-Pontchartrain RC 78 (7) |
56. | ESC XVème (13) | 1–3 | TU Verrières-le-Buisson (9) |
57. | AJ Limeil-Brévannes (10) | 0–2 | ES Seizième (8) |
58. | USM Gagny (10) | 1–2 | US Carrières-sur-Seine (10) |
59. | FC Solitaires Paris Est (9) | 0–3 | CS Meaux (6) |
60. | St Denis US (6) | 2–0 Шаблон:AetШаблон:Efn | Fontenay-en-Parisis FC (11) |
61. | SC Dugny (10) | 2–1 | AS Bois d'Arcy (9) |
62. | COM Bagneux (8) | 1–2 | AS Chatou (6) |
63. | ES Cesson Vert St Denis (7) | 1–2 | CO Vincennes (6) |
64. | St Michel Sports (11) | 0–11 | CA Paris (9) |
65. | AS Ultra Marine Paris (10) | 4–0 | Paris IFA (11) |
66. | FC Vallée 78 (10) | 1–0 Шаблон:Aet | Courbevoie Sports (7) |
67. | Val Yerres Crosne AF (7) | 0–2 | St Brice FC (6) |
68. | La Camillienne Sports 12ème (10) | 0–5 | FC Franconville (8) |
Fourth round
These matches were played on 28 and 29 September 2019.[11]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | FC Igny (8) | 1–0 | FCM Aubervilliers (5) |
2. | FC Wissous (10) | 1–3 | Blanc-Mesnil SF (5) |
3. | AS Ballainvilliers (11) | 0–5 | AC Houilles (7) |
4. | UJA Maccabi Paris Métropole (7) | 2–2 Шаблон:Pso | FC Mantois 78 (4) |
5. | AAS Sarcelles (7) | 5–2 | ES Marly-la-Ville (8) |
6. | St Denis US (6) | 3–2 | Cergy Pontoise FC (6) |
7. | USM Malakoff (11) | 0–4 | Montrouge FC 92 (6) |
8. | ES Petit Anges Paris (12) | 0–3 | AS Chatou (6) |
9. | Neauphle-le-Château-Pontchartrain RC 78 (7) | 0–2 | FC Gobelins (4) |
10. | SC Dugny (10) | 0–2 | CS Brétigny (6) |
11. | ES Colombienne (6) | 1–1 Шаблон:Pso | FC St Leu (5) |
12. | Dourdan Sport (9) | 0–1 | ESA Linas-Montlhéry (6) |
13. | US Palaiseau (7) | 0–2 | Sainte-Geneviève Sports (4) |
14. | FC Versailles 78 (5) | 4–2 | CO Vincennes (6) |
15. | Noisy-le-Grand FC (5) | 0–3 | US Lusitanos Saint-Maur (4) |
16. | CO Savigny (9) | 0–1 | FC Courcouronnes (7) |
17. | FC Brunoy (9) | 0–1 | Olympique Adamois (7) |
18. | FC Franconville (8) | 1–1 Шаблон:Pso | Champigny FC 94 (7) |
19. | Flamboyants Villepinte (9) | 1–2 Шаблон:Aet | US Rungis (6) |
20. | AS Bourg-la-Reine (12) | 3–1 | ES Stains (9) |
21. | CSM Gennevilliers (7) | 3–2Шаблон:Efn | ALJ Limay (7) |
22. | Le Mée Sports (6) | 1–0 | SFC Neuilly-sur-Marne (7) |
23. | TU Verrières-le-Buisson (9) | 0–5 | L'Entente SSG (4) |
24. | US Mauloise (10) | 0–6 | JA Drancy (4) |
25. | CA Paris (9) | 4–2 Шаблон:Aet | AS Ultra Marine Paris (10) |
26. | FC Melun (7) | 0–1 | Villemomble Sports (7) |
27. | US Fontenay-sous-Bois (7) | 1–1 Шаблон:Pso | FC Fleury 91 (4) |
28. | CS Meaux (6) | 7–0Шаблон:Efn | US Carrières-sur-Seine (10) |
29. | FC Romainville (10) | –Шаблон:Efn | CO Les Ulis (5) |
30. | CA Vitry (7) | 2–2 Шаблон:Pso | US Ivry (5) |
31. | ES Nanterre (7) | 4–0Шаблон:Efn | Maisons-Laffitte FC (12) |
32. | Olympique Noisy-le-Sec (6) | 2–1 | US Villejuif (7) |
33. | ES Seizième (8) | 2–2 Шаблон:Pso | SC Gretz-Tournan (9) |
34. | Espérance Aulnay (6) | 2–1 | OFC Les Mureaux (5) |
35. | Racing CFF (5) | –Шаблон:Efn | US Torcy PVM (5) |
36. | OFC Pantin (8) | 1–3 | AS Poissy (4) |
37. | FC Vallée 78 (10) | 1–3 | St Brice FC (6) |
38. | AS Ermont (9) | 0–1 | ASA Issy (7) |
39. | FC Issy-les-Moulineaux (7) | 1–3 | Montreuil FC (6) |
40. | Claye-Souilly SF (7) | 0–4 | ES Viry-Châtillon (6) |
41. | FC Morangis-Chilly (7) | 0–1 | AF Bobigny (4) |
42. | ES Guyancourt St Quentin-en-Yvelines (10) | 0–5 | Mitry-Mory (8) |
Fifth round
These matches were played on 12 and 13 October 2019.[12]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | UJA Maccabi Paris Métropole (7) | 4–1 | FC St Leu (5) |
2. | AC Houilles (7) | 0–2 | Olympique Adamois (7) |
3. | AS Bourg-la-Reine (12) | 2–6 | AAS Sarcelles (7) |
4. | ESA Linas-Montlhéry (6) | –Шаблон:Efn | winner tie 35 |
5. | Mitry-Mory (8) | 1–2 | ES Viry-Châtillon (6) |
6. | CS Brétigny (6) | 1–0 | AF Bobigny (4) |
7. | Olympique Noisy-le-Sec (6) | 2–0 | AS Poissy (4) |
8. | Villemomble Sports (7) | 3–2 Шаблон:Aet | US Rungis (6) |
9. | CSM Gennevilliers (7) | 2–1 | US Lusitanos Saint-Maur (4) |
10. | Le Mée Sports (6) | 0–1 Шаблон:Aet | L'Entente SSG (4) |
11. | FC Courcouronnes (7) | 0–1 | FC Versailles 78 (5) |
12. | St Brice FC (6) | 1–2 | FC Fleury 91 (4) |
13. | Sainte-Geneviève Sports (4) | 4–3 | US Ivry (5) |
14. | CO Les Ulis (5) | 1–3 | Red Star FC (3) |
15. | FC Franconville (8) | 1–0 Шаблон:Aet | Montrouge FC 92 (6) |
16. | ES Nanterre (7) | 1–0 | FC Igny (8) |
17. | Blanc-Mesnil SF (5) | 1–0 | St Denis US (6) |
18. | CA Paris (9) | 0–1 | Montreuil FC (6) |
19. | ASA Issy (7) | 0–4 | FC Gobelins (4) |
20. | ES Seizième (8) | 1–3 | Espérance Aulnay (6) |
21. | JA Drancy (4) | 1–2 Шаблон:Aet | US Créteil-Lusitanos (3) |
22. | AS Chatou (6) | 3–3 Шаблон:Pso | CS Meaux (6) |
Sixth round
These matches were played on 26 and 27 October 2019.[13]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Montreuil FC (6) | 2–3 | CSM Gennevilliers (7) |
2. | AAS Sarcelles (7) | 0–3 | Red Star FC (3) |
3. | CS Brétigny (6) | 3–3 Шаблон:Pso | Sainte-Geneviève Sports (4) |
4. | CS Meaux (6) | 1–1 Шаблон:Pso | FC Fleury 91 (4) |
5. | ES Viry-Châtillon (6) | 0–0 Шаблон:Pso | FC Versailles 78 (5) |
6. | ES Nanterre (7) | 2–1 Шаблон:Aet | UJA Maccabi Paris Métropole (7) |
7. | L'Entente SSG (4) | 3–1 | FC Gobelins (4) |
8. | ESA Linas-Montlhéry (6) | 3–2 Шаблон:Aet | Espérance Aulnay (6) |
9. | Olympique Noisy-le-Sec (6) | 0–2 | US Créteil-Lusitanos (3) |
10. | Olympique Adamois (7) | 3–2 | FC Franconville (8) |
11. | Villemomble Sports (7) | 1–0 | Blanc-Mesnil SF (5) |
References
Шаблон:Coupe de France Шаблон:2019–20 in French football