Английская Википедия:2019–20 Coupe de France preliminary rounds, overseas departments and territories
The 2019–20 Coupe de France preliminary rounds, overseas departments and territories are the qualifying competitions to decide which teams from the leagues of the overseas departments and territories of France take part in the main competition from the seventh round. Separate qualifying competitions take place in Guadeloupe, French Guiana, Martinique, Mayotte, Réunion (including Saint Martin) and Saint Pierre and Miquelon. Two teams from each of the qualifying competitions of Guadeloupe, French Guiana, Martinique and Réunion are included in the seventh round draw, as is one team from the qualifying competition of Mayotte. The winning team from the Saint Pierre and Miquelon qualifying competition is placed into one of the mainland Regional qualifying competitions at the third round stage.
In 2018–19, Aiglon du Lamentin from Martinique were the longest surviving in the main competition, reaching the round of 64 before losing to Orléans after extra time.[1]
Mayotte
The draw was originally made on 14 February 2019, with a total of 48 clubs participating from Régionale 1, Régional 2 and Régionale 3 divisions.[2] This draw was subsequently cancelled, and replaced on 20 February 2019 with an expanded draw involving 65 clubs, including teams from Régionale 4.[3] To achieve this, a preliminary round with one match was required. Note that the Mayotte League continue to refer to this as the first round.
The second round draw was published on 19 April 2019, with 16 ties being drawn.[4]
The third round draw was published on 4 June 2019, with 8 ties being drawn.[5]
The fourth round draw was published on 16 July 2019, with 4 ties being drawn.[6]
The fifth round draw was published on 16 August 2019, with 2 ties being drawn.[7]
The details of the sixth round match were published on 8 October 2019.[8]
Preliminary round (Mayotte)
This match was played on 27 February 2019.[9]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon Maharavo FC (R3) | 0–1 | USC Kangani (R3) Шаблон:Flagicon |
Note: Mayotte League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Régionale 4 (R4)
First round (Mayotte)
These matches were played on 20 and 27 March 2019.[10]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon FC Shingabwé (R3) | 3–1 | Mahabou SC (R3) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon FC Chiconi (R3) | 0–4 | AS Sada (R2) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon ASC Wahadi (R4) | 1–2 | UCS Sada (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon FC Kani-Bé (R3) | 4–1 | ASC Abeilles (R1) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon N'Drema Club (R4) | 3–0 | Racine du Nord (R3) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon FC Ylang de Koungou (R3) | 3–2 | AS Ndranavi (R3) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon ASJ Moinatrindri (R2) | 7–1 | Voulvavi SC (R4) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon Enfant du Port (R3) | 0–1Шаблон:Efn | ASJ Handréma (R3) Шаблон:Flagicon |
9. | Шаблон:Flagicon FMJ Vahibé (R4) | 1–3 | US Ouangani (R3) Шаблон:Flagicon |
10. | Шаблон:Flagicon US Bandréle (R4) | 3–2 | FC Dembeni (R2) Шаблон:Flagicon |
11. | Шаблон:Flagicon AS Jumeaux de M'zouazia (R1) | 2–1 Шаблон:Aet | Foudre 2000 (R1) Шаблон:Flagicon |
12. | Шаблон:Flagicon Espoir Mtsapéré (R3) | 1–2 | FC Sohoa (R2) Шаблон:Flagicon |
13. | Шаблон:Flagicon Espoir Club de Longoni (R3) | 1–0 | Miracle du Sud (R4) Шаблон:Flagicon |
14. | Шаблон:Flagicon Olympique de Miréréni (R1) | 3–1 | VCO Vahibé (R2) Шаблон:Flagicon |
15. | Шаблон:Flagicon AS Neige (R2) | 2–1 | AS Bandraboua (R2) Шаблон:Flagicon |
16. | Шаблон:Flagicon US Kavani (R3) | 2–3 Шаблон:Aet | Enfants de Mayotte (R2) Шаблон:Flagicon |
17. | Шаблон:Flagicon AJ Mtsahara (R3) | 3–1 | Espérance d'Iloni (R3) Шаблон:Flagicon |
18. | Шаблон:Flagicon VSS Hagnoudrou (R4) | 0–1 | AS Defense de Kawéni (R2) Шаблон:Flagicon |
19. | Шаблон:Flagicon Feu du Centre (R4) | 0–3 | TCO Mamoudzou (R4) Шаблон:Flagicon |
20. | Шаблон:Flagicon USC Anteou Poroani (R1) | 1–2 | FC Mtsapéré (R1) Шаблон:Flagicon |
21. | Шаблон:Flagicon Diables Noirs (R1) | 6–3 | FC Majicavo (R2) Шаблон:Flagicon |
22. | Шаблон:Flagicon AS Kahani (R4) | 1–2 | Etincelles Hamjago (R2) Шаблон:Flagicon |
23. | Шаблон:Flagicon Pamandzi SC (R4) | 0–0 Шаблон:Pso | RC Barakani (R4) Шаблон:Flagicon |
24. | Шаблон:Flagicon AOE Chiconi (R3) | –Шаблон:Efn | AS Rosador (R1) Шаблон:Flagicon |
25. | Шаблон:Flagicon FC Labattoir (R3) | 1–0 | AJ Kani-Kéli (R3) Шаблон:Flagicon |
26. | Шаблон:Flagicon AS Papillon d'Honneur (R4) | 0–4 | Bandrélé FC (R3) Шаблон:Flagicon |
27. | Шаблон:Flagicon ASCEE Nyambadao (R4) | 2–1 | US Mtsangamboua (R4) Шаблон:Flagicon |
28. | Шаблон:Flagicon FCO Tsingoni (R4) | 0–1 | Tchanga SC (R1) Шаблон:Flagicon |
29. | Шаблон:Flagicon M'Tsanga 2000 (R3) | 2–1 | Choungui FC (R3) Шаблон:Flagicon |
30. | Шаблон:Flagicon Tornade Club de Majicavo (R3) | –Шаблон:Efn | USCJ Koungou (R1) Шаблон:Flagicon |
31. | Шаблон:Flagicon ACSJ M'Liha (R4) | 2–4 | ASC Kaweni (R1) Шаблон:Flagicon |
32. | Шаблон:Flagicon USC Kangani (R3) | 1–0 | USC Labattoir (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: Mayotte League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Régionale 4 (R4)
Second round (Mayotte)
These matches were played on 4 May 2019, with one rescheduled for 10 June 2019.[11]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon ASJ Moinatrindri (R2) | 1–0 | AS Neige (R2) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon Enfant du Port (R3) | 1–2 | FC Shingabwé (R3) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon AS Rosador (R1) | 0–2 | Diables Noirs (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon Bandrélé FC (R3) | 1–2 Шаблон:Aet | UCS Sada (R1) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon AS Sada (R2) | 0–2 | FC Mtsapéré (R1) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon FC Ylang de Koungou (R3) | 1–5 | Enfants de Mayotte (R2) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon Espoir Club de Longoni (R3) | 2–1 | USC Kangani (R3) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon N'Drema Club (R4) | 3–2 | TCO Mamoudzou (R4) Шаблон:Flagicon |
9. | Шаблон:Flagicon US Bandréle (R4) | 1–0 | Etincelles Hamjago (R2) Шаблон:Flagicon |
10. | Шаблон:Flagicon AJ Mtsahara (R3) | 0–1 | ASC Kaweni (R1) Шаблон:Flagicon |
11. | Шаблон:Flagicon ASCEE Nyambadao (R4) | 2–4 | FC Labattoir (R3) Шаблон:Flagicon |
12. | Шаблон:Flagicon Pamandzi SC (R4) | 0–1 | Olympique de Miréréni (R1) Шаблон:Flagicon |
13. | Шаблон:Flagicon FC Sohoa (R2) | 4–4 Шаблон:Pso | M'Tsanga 2000 (R3) Шаблон:Flagicon |
14. | Шаблон:Flagicon FC Kani-Bé (R3) | 1–0 | Tchanga SC (R1) Шаблон:Flagicon |
15. | Шаблон:Flagicon US Ouangani (R3) | 2–2 Шаблон:Pso | AS Jumeaux de M'zouazia (R1) Шаблон:Flagicon |
16. | Шаблон:Flagicon USCJ Koungou (R1) | 2–3 | AS Defense de Kawéni (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: Mayotte League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Régionale 4 (R4)
Third round (Mayotte)
These matches were played between 22 and 29 June 2019.[12]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon US Ouangani (R3) | 0–1 | UCS Sada (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon FC Mtsapéré (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | AS Defense de Kawéni (R2) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon FC Shingabwé (R3) | 1–2 | FC Kani-Bé (R3) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon M'Tsanga 2000 (R3) | 1–2 | ASC Kaweni (R1) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon N'Drema Club (R4) | 1–2 | US Bandréle (R4) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon Espoir Club de Longoni (R3) | 0–4 | Diables Noirs (R1) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon Olympique de Miréréni (R1) | 6–5 Шаблон:Pso | ASJ Moinatrindri (R2) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon FC Labattoir (R3) | 2–1 | Enfants de Mayotte (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: Mayotte League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Régionale 4 (R4)
Fourth round (Mayotte)
These matches were played on 3 August 2019.[13]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon UCS Sada (R1) | 0–1 | Olympique de Miréréni (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon FC Kani-Bé (R3) | 2–1 | US Bandréle (R4) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon ASC Kaweni (R1) | 2–1 | Diables Noirs (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon FC Labattoir (R3) | 0–1 | FC Mtsapéré (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Mayotte League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Régionale 4 (R4)
Fifth round (Mayotte)
These matches were played on 14 September 2019, with one replayed on 29 September 2019.[14]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon FC Kani-Bé (R3) | 0–5 | FC Mtsapéré (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon Olympique de Miréréni (R1) | 1–0Шаблон:Efn | ASC Kaweni (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Mayotte League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Régionale 4 (R4)
Sixth round (Mayotte)
This match was played on 12 October 2019.[15]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon FC Mtsapéré (R1) | 5–1 | Olympique de Miréréni (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Mayotte League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Régionale 4 (R4)
Réunion
The draw for the competition was made on 12 April 2019, with a total of 42 clubs participating from Régionale 1 and Régional 2 divisions.[16] To achieve the required outcome of two clubs qualifying for the seventh round, a total of five rounds are required. To align with the other qualifying competitions, this competition starts at the second round. The 14 Régionale 1 clubs and 8 of the Régionale 2 clubs were exempted to the third round.
Rounds three to six were straight knockouts, each drawn in two groups, to produce one winning team who would play in the seventh round at home and one winning team who would travel to France.
Second round (Réunion)
These matches were played on 20 and 21 April 2019. with one rescheduled for 2 June 2019.[17]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon CO Saint-Pierre (R2) | 4–2 | FC Moufia (R2) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon AS Saint-Philippe (R2) | 3–1 | AFC Halte-Là (R2) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon AS Etoile du Sud (R2) | 2–3 | OC Saint-André les Léopards (R2) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon AS Guillaume (R2) | 0–2 | AEFC Étang Saint-Leu (R2) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon FC Parfin Saint-André (R2) | 4–0 | FC du 17ème Km (R2) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon AS Évêché (R2) | 1–0 | AJS Bois d'Olives (R2) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon FC Ligne Paradis (R2) | 3–0 | JS Bras Creux (R2) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon FC Plaine des Grègues (R2) | 2–0 | Union Saint-Benoît (R2) Шаблон:Flagicon |
9. | Шаблон:Flagicon SS Rivière Sport (R2) | 2–3 | US Bellemène Canot (R2) Шаблон:Flagicon |
10. | Шаблон:Flagicon ASC Corbeil (R2) | 2–4 | AJS Saint-Denis (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: Reúnion League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Départementale 1 (D1)
Third round (Réunion)
These matches were played between 1 and 7 June 2019.[18][19][20]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon CO Saint-Pierre (R2) | 0–4 | Trois Bassins FC (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon AJ Petite-Île (R2) | 1–3 | SS Jeanne d'Arc (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon Saint Denis EDFA (R1) | 1–2 | OC Saint-André les Léopards (R2) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon ASC Possession (R2) | 1–1 Шаблон:Pso | ES Étang-Salé (R2) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon Saint-Denis FC (R1) | 3–0 | AJS Saint-Denis (R2) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon AS Saint-Louisienne (R1) | 2–0 | AEFC Étang Saint-Leu (R2) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon Sainte-Rose FC (R2) | 1–3 | AF Saint-Louisien (R1) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon JS Saint-Pierroise (R1) | 5–1 | FC Plaine des Grègues (R2) Шаблон:Flagicon |
9. | Шаблон:Flagicon US Sainte-Marienne (R1) | 4–0[21] | AS Saint-Philippe (R2) Шаблон:Flagicon |
10. | Шаблон:Flagicon ASC Grands Bois (R2) | 0–2 | AS Excelsior (R1) Шаблон:Flagicon |
11. | Шаблон:Flagicon La Tamponnaise (R1) | 3–0 | US Bellemène Canot (R2) Шаблон:Flagicon |
12. | Шаблон:Flagicon AS Capricorne (R1) | 4–0 | AS Évêché (R2) Шаблон:Flagicon |
13. | Шаблон:Flagicon AS Marsouins (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | FC Bagatelle Sainte-Suzanne (R2) Шаблон:Flagicon |
14. | Шаблон:Flagicon AS Sainte-Suzanne (R1) | 5–2[22] | FC Ligne Paradis (R2) Шаблон:Flagicon |
15. | Шаблон:Flagicon Saint-Pauloise FC (R1) | 0–2[23] | AS Bretagne (R2) Шаблон:Flagicon |
16. | Шаблон:Flagicon FC Parfin Saint-André (R2) | 1–1 Шаблон:Pso | ACF Piton Saint-Leu (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: Reúnion League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Départementale 1 (D1)
Fourth round (Réunion)
These matches were played on 18 August 2019.[24][25]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon JS Saint-Pierroise (R1) | 9–1 | ES Étang-Salé (R2) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon Saint-Denis FC (R1) | 1–0 | OC Saint-André les Léopards (R2) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon SS Jeanne d'Arc (R1) | 4–2 | AS Saint-Louisienne (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon Trois Bassins FC (R1) | 1–2 | AF Saint-Louisien (R1) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon US Sainte-Marienne (R1) | 1–0 | AS Bretagne (R2) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon AS Excelsior (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | ACF Piton Saint-Leu (R2) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon La Tamponnaise (R1) | 1–1 Шаблон:Pso | AS Marsouins (R1) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon AS Capricorne (R1) | 1–0 Шаблон:Aet | AS Sainte-Suzanne (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Reúnion League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Départementale 1 (D1)
Fifth round (Réunion)
These matches are scheduled to be played on 14, 15 and 25 September 2019.[26][27]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon AF Saint-Louisien (R1) | 2–2 Шаблон:Pso | Saint-Denis FC (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon SS Jeanne d'Arc (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | JS Saint-Pierroise (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon AS Marsouins (R1) | 0–4 | US Sainte-Marienne (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon AS Excelsior (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | AS Capricorne (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Reúnion League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Départementale 1 (D1)
Sixth round (Réunion)
These matches were played on 27 October 2019.[28][29]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon JS Saint-Pierroise (R1) | 4–1 | AF Saint-Louisien (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon US Sainte-Marienne (R1) | 1–0 | AS Capricorne (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Reúnion League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Départementale 1 (D1)
French Guiana
The initial draw was made on 8 July 2019, with a total of 32 teams competing from Régionale 1 and Régionale 2 divisions.[30] The draw for the fourth round was published on 16 September 2019. Eight ties were drawn.[31]
The draw for the fifth round was published on 30 September 2019. Four ties were drawn.[32]
The draw for the sixth round was published on 16 October 2019. The two final ties were drawn, the winners of which qualify for the seventh round.[33]
Third round: (French Guiana)
This season, the preliminary rounds start with the third round, due to the number of teams entered. These matches were played between 21 and 25 August 2019, with two rearranged for 7 September 2019 and one rearranged for 14 September.[34]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon CSC Cayenne (R1) | 5–0 | ASC Armire (R2) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon Le Geldar De Kourou (R1) | 1–0 | ASC Rémire (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon Olympique Cayenne (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | AJ Saint-Georges (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon AOJ Mana (R2) | 0–3Шаблон:Efn | ASC Karib (R2) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon ASC Arc-en-Ciel (R2) | 3–0Шаблон:Efn | EJ Balate (R2) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon Kourou FC (R1) | 3–5 | ASC Agouado (R1) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon US Sinnamary (R2) | 3–5 Шаблон:Aet | FC Oyapock (R1) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon Dynamo De Soula (R2) | 3–1 | AJ Balata Abriba (R2) Шаблон:Flagicon |
9. | Шаблон:Flagicon ASC Ouest (R2) | 2–0 | ASL Sport Guyanais (R2) Шаблон:Flagicon |
10. | Шаблон:Flagicon USL Montjoly (R2) | 6–1 | EF Iracoubo (R2) Шаблон:Flagicon |
11. | Шаблон:Flagicon US St Élie (R2) | 1–4 | SC Kouroucien (R1) Шаблон:Flagicon |
12. | Шаблон:Flagicon USC Montsinery (R2) | 0–5 | ASE Matoury (R1) Шаблон:Flagicon |
13. | Шаблон:Flagicon ASU Grand Santi (R1) | 2–1 | Loyola OC (R2) Шаблон:Flagicon |
14. | Шаблон:Flagicon US de Matoury (R1) | 4–1 | FC Family (none) Шаблон:Flagicon |
15. | Шаблон:Flagicon USC De Roura (R2) | 3–1 | ASCS Maripasoula (none) Шаблон:Flagicon |
16. | Шаблон:Flagicon ASC Kawina (none) | 6–1 | US Macouria (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: French Guiana League structure (no promotion to French League structure):
Régional 1 (R1)
Régional 2 (R2)
Fourth round: (French Guiana)
These matches were played between 18 and 21 September 2019.[35]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon AJ Saint-Georges (R1) | 3–2 | USL Montjoly (R2) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon ASC Karib (R2) | 1–2 | CSC Cayenne (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon ASC Kawina (none) | 2–1 | Dynamo De Soula (R2) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon ASU Grand Santi (R1) | 0–3 | Le Geldar De Kourou (R1) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon FC Oyapock (R1) | 3–2 Шаблон:Aet | US de Matoury (R1) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon SC Kouroucien (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | USC De Roura (R2) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon ASE Matoury (R1) | 3–2 | ASC Arc-en-Ciel (R2) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon ASC Agouado (R1) | 1–2 Шаблон:Aet | ASC Ouest (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: French Guiana League structure (no promotion to French League structure):
Régional 1 (R1)
Régional 2 (R2)
Fifth round: (French Guiana)
These matches were played on 5 October 2019.[36]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon FC Oyapock (R1) | 1–2 | ASE Matoury (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon ASC Ouest (R2) | 1–2 | CSC Cayenne (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon Le Geldar De Kourou (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | AJ Saint-Georges (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon ASC Kawina (none) | 4–0 | SC Kouroucien (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: French Guiana League structure (no promotion to French League structure):
Régional 1 (R1)
Régional 2 (R2)
Sixth round: (French Guiana)
These matches were played on 25 and 26 October 2019.[37]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon ASE Matoury (R1) | 0–0 Шаблон:Pso | AJ Saint-Georges (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon CSC Cayenne (R1) | 1–1 Шаблон:Pso | ASC Kawina (none) Шаблон:Flagicon |
Note: French Guiana League structure (no promotion to French League structure):
Régional 1 (R1)
Régional 2 (R2)
Martinique
A total of 52 teams from the three Régionale divisions entered the competition. Twelve teams (eleven from Régionale 1 and one from Régionale 2) were awarded a bye in the opening round, leaving 20 ties involving 40 teams. Only 19 were played, with the tie between Olympique Le Marin and AS Silver Star being void due to AS Silver Star withdrawing.
In the third round, the 19 winners were joined by AS Silver Star plus the twelve original byes, with 16 ties drawn. In the fourth round, eight ties were drawn.
The fifth round draw was made on 30 September 2019, with four ties drawn.[38]
The sixth round draw was made on 12 October 2019, with two ties drawn.[39]
Second round (Martinique)
This season, the preliminary rounds start with the second round, due to the number of clubs entered. These matches were played between 24 and 31 August 2019.[40]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon Eveil les Trois-Îlets (R3) | 1–2 | RC St Joseph (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon Emulation (R2) | 1–2 | CS Vauclinois (R2) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon CS Case-Pilote (R2) | 2–2 Шаблон:Pso | US Diamantinoise (R2) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon Olympique Le Marin (R2) | void | AS Silver Star (R2) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon Étincelle Macouba (R3) | 1–0 Шаблон:AetШаблон:Efn | Réal Tartane (R2) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon CSC Carbet (R3) | 1–5Шаблон:Efn | Etendard Bellefontaine (R2) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon Santana Club (R3) | 2–1 | Anses Arlets FC (R2) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon Good Luck (R2) | 1–2Шаблон:Efn | AS Eclair Rivière-Salée (R2) Шаблон:Flagicon |
9. | Шаблон:Flagicon Entente FC Lucéenne (R2) | 1–2 | AC Vert-Pré (R2) Шаблон:Flagicon |
10. | Шаблон:Flagicon UJ Monnérot (R1) | 4–3 Шаблон:AetШаблон:Efn | Assaut de St Pierre (R2) Шаблон:Flagicon |
11. | Шаблон:Flagicon La Gauloise de Trinité (R3) | 3–3 Шаблон:Pso | L'Intrépide Club (R3) Шаблон:Flagicon |
12. | Шаблон:Flagicon JS Eucalyptus (R2) | 2–1 | Gri-Gri Pilotin FC (R3) Шаблон:Flagicon |
13. | Шаблон:Flagicon AS Morne-des-Esses (R2) | 3–0 | AS Excelsior (R2) Шаблон:Flagicon |
14. | Шаблон:Flagicon Golden Star (R2) | 8–0 | AS Étoile Basse-Pointe (R2) Шаблон:Flagicon |
15. | Шаблон:Flagicon ASC Hirondelle (R3) | 1–3 Шаблон:Aet | Club Péléen (R3) Шаблон:Flagicon |
16. | Шаблон:Flagicon SC Lamentin (R3) | 0–6 | CO Trenelle (R1) Шаблон:Flagicon |
17. | Шаблон:Flagicon ASC Eudorçait-Fourniols (R3) | 4–3 Шаблон:Aet | CO Dillon-Ste Thérèse (R3) Шаблон:Flagicon |
18. | Шаблон:Flagicon ASC Môn Pito (R2) | 3–2 Шаблон:Aet | Stade Spiritain (R2) Шаблон:Flagicon |
19. | Шаблон:Flagicon UJ Redoute (R3) | 3–0Шаблон:Efn | CS Bélimois (R3) Шаблон:Flagicon |
20. | Шаблон:Flagicon US Marinoise (R2) | 2–0 | AS New Club (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: Martinique League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Third round (Martinique)
These matches were played between 13 and 15 September 2019.[41]
Note: Martinique League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Fourth round (Martinique)
These matches were played on 24 and 25 September 2019.[42]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon US Riveraine (R2) | 1–2 | AS Samaritaine (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon JS Eucalyptus (R2) | 3–5 | Golden Star (R2) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon AS Morne-des-Esses (R2) | 0–1 | CO Trenelle (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon AC Vert-Pré (R2) | 0–1 | RC Lorrain (R1) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon Olympique Le Marin (R2) | 0–1 | Club Colonial (R1) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon Good Luck (R2) | 1–2 | Golden Lion FC (R1) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon New Star Ducos (R1) | 1–0 | US Marinoise (R2) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon Club Franciscain (R1) | 2–0 | RC St Joseph (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Martinique League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Fifth round (Martinique)
These matches were played on 4 and 5 October 2019.[43]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon Club Colonial (R1) | 3–1 | RC Lorrain (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon New Star Ducos (R1) | 0–3 | Club Franciscain (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon Golden Star (R2) | 2–2 Шаблон:Pso | Golden Lion FC (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon CO Trenelle (R1) | 0–5 | AS Samaritaine (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Martinique League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Sixth round (Martinique)
These matches were played on 23 October 2019.[44]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon AS Samaritaine (R1) | 0–1 | Golden Star (R2) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon Club Franciscain (R1) | 2–1 | Club Colonial (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Martinique League structure (no promotion to French League structure):
Régionale 1 (R1)
Régionale 2 (R2)
Régionale 3 (R3)
Guadeloupe
The draw for the opening round was made on 10 August 2019, with a total of 52 clubs participating. To align with the other qualifying competitions, this competition started at the second round. Twelve clubs from the Régional 1 division were exempted to the third round.[45]
The sixteen ties of the third round were drawn on 3 September 2019.[46] The fourth round draw, with eight ties, followed on 20 September 2019.[47] The draw for the fifth round was made at the start of October 2019.[48] The sixth round was drawn in the week of 25 October 2019.[49] The sixth round was drawn in the week of 25 October 2019.
Second round (Guadeloupe)
This season, the preliminary rounds start with the second round, due to the number of clubs entering. These matches were played between 31 August and 10 September 2019.[50][51]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon SC Baie-Mahault (R2) | 4–1 | Mondial Club (R3) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon L'Etoile de Morne-à-l'Eau (R2) | 0–0 Шаблон:Pso | CS Capesterre-Belle-Eau (R3) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon CS Bouillantais (R2) | 0–2 | Jeunesse Evolution (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon ASG Juventus de Sainte-Anne (R2) | 4–9 | Dynamo Le Moule (R2) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon Résistance Bouillante (R3) | 1–1 Шаблон:PsoШаблон:Efn | Solidarité Port-Louisienne (R3) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon Étoile de l'Ouest (R3) | 5–0 | AJ St Félix (R3) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon L'Éclair de Petit-Bourg (R2) | 2–0 | JSC Marie Galante (R3) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon ASC La Frégate (R3) | 3–0Шаблон:Efn | St Louis AC (R3) Шаблон:Flagicon |
9. | Шаблон:Flagicon AO Gourbeyrienne (R2) | 3–0 | AS Juventa (R2) Шаблон:Flagicon |
10. | Шаблон:Flagicon US Cambrefort (R3) | 0–4 | CS St François (R2) Шаблон:Flagicon |
11. | Шаблон:Flagicon Red Star (R2) | 1–2 | ASC Madiana (R2) Шаблон:Flagicon |
12. | Шаблон:Flagicon Cygne Noir (R2) | 12–0 | Zenith Morne-à-l'Eau (R3) Шаблон:Flagicon |
13. | Шаблон:Flagicon FC St François (R2) | 2–3 | CA Marquisat (R3) Шаблон:Flagicon |
14. | Шаблон:Flagicon Association Juvenis (R2) | 1–3Шаблон:Efn | Rapid Club (R2) Шаблон:Flagicon |
15. | Шаблон:Flagicon Racing Club de Basse-Terre (R1) | 3–1 | AS Nenuphars (R2) Шаблон:Flagicon |
16. | Шаблон:Flagicon JTR Trois Rivières (R3) | 1–3 | Olympique St Claudien (none) Шаблон:Flagicon |
17. | Шаблон:Flagicon AS Le Moule (R2) | 0–1 Шаблон:Aet | USC de Bananier (R2) Шаблон:Flagicon |
18. | Шаблон:Flagicon AS Dragon (R3) | 1–0 | Cactus Ste Anne (R2) Шаблон:Flagicon |
19. | Шаблон:Flagicon JS Abymienne (R2) | 7–1 | Alliance FC (R3) Шаблон:Flagicon |
20. | Шаблон:Flagicon ASC Siroco Les Abymes (R2) | 6–0Шаблон:Efn | US Ansoise (R3) Шаблон:Flagicon |
Note: Guadeloupe League structure (no promotion to French League structure):
Ligue Régionale 1 (R1)
Ligue Régionale 2 (R2)
Ligue Régionale 3 (R3)
Third round (Guadeloupe)
These matches were played between 13 and 15 September 2019, with two postponed until 28 September 2019.[52][53]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon Résistance Bouillante (R3) | 1–5 | Union des Artistes de Raizet (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon SC Baie-Mahault (R2) | 1–2 | Arsenal Club (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon AO Gourbeyrienne (R2) | 2–1 | ASC La Frégate (R3) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon Étoile de l'Ouest (R3) | 3–2 | L'Éclair de Petit-Bourg (R2) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon Unité Ste Rosienne (R1) | 2–0 | Dynamo Le Moule (R2) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon Stade Lamentinois (R1) | 0–5 | Jeunesse Evolution (R1) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon CS St François (R2) | 1–4 | US Baie-Mahault (R1) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon CS Capesterre-Belle-Eau (R3) | 0–4 | Amical Club Marie Galante (R1) Шаблон:Flagicon |
9. | Шаблон:Flagicon ASC Madiana (R2) | 0–1 | Racing Club de Basse-Terre (R1) Шаблон:Flagicon |
10. | Шаблон:Flagicon Olympique St Claudien (none) | 4–1 | Rapid Club (R2) Шаблон:Flagicon |
11. | Шаблон:Flagicon USC de Bananier (R2) | 3–1 | AS Dragon (R3) Шаблон:Flagicon |
12. | Шаблон:Flagicon Phare du Canal (R1) | 8–2 | Cygne Noir (R2) Шаблон:Flagicon |
13. | Шаблон:Flagicon ASC Siroco Les Abymes (R2) | 2–4 | CS Moulien (R1) Шаблон:Flagicon |
14. | Шаблон:Flagicon Solidarité-Scolaire (R1) | 2–1 | La Gauloise de Basse-Terre (R1) Шаблон:Flagicon |
15. | Шаблон:Flagicon CA Marquisat (R3) | 1–4 | AS Le Gosier (R1) Шаблон:Flagicon |
16. | Шаблон:Flagicon JS Vieux-Habitants (R1) | 5–0 | JS Abymienne (R2) Шаблон:Flagicon |
Note: Guadeloupe League structure (no promotion to French League structure):
Ligue Régionale 1 (R1)
Ligue Régionale 2 (R2)
Ligue Régionale 3 (R3)
Fourth round (Guadeloupe)
These matches were played on 28 and 29 September 2019, with the exception of two games which were dependent on late games in the previous round, and are scheduled to be played on 6 and 9 October 2019.[54][55]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon Amical Club Marie Galante (R1) | 0–2 | Unité Ste Rosienne (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon Arsenal Club (R1) | 1–1 Шаблон:Pso | Jeunesse Evolution (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon Étoile de l'Ouest (R3) | 1–8 | Union des Artistes de Raizet (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon US Baie-Mahault (R1) | 3–3 Шаблон:Pso | AO Gourbeyrienne (R2) Шаблон:Flagicon |
5. | Шаблон:Flagicon Racing Club de Basse-Terre (R1) | 0–3 | AS Le Gosier (R1) Шаблон:Flagicon |
6. | Шаблон:Flagicon Olympique St Claudien (none) | 1–5 | USC de Bananier (R2) Шаблон:Flagicon |
7. | Шаблон:Flagicon Phare du Canal (R1) | 1–0 | Solidarité-Scolaire (R1) Шаблон:Flagicon |
8. | Шаблон:Flagicon CS Moulien (R1) | 1–0 | JS Vieux-Habitants (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Guadeloupe League structure (no promotion to French League structure):
Ligue Régionale 1 (R1)
Ligue Régionale 2 (R2)
Ligue Régionale 3 (R3)
Fifth round (Guadeloupe)
These matches were played on 16 and 19 October 2019.[56][57]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon Union des Artistes de Raizet (R1) | 0–2 | Jeunesse Evolution (R1) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon AO Gourbeyrienne (R2) | 3–2 | Unité Ste Rosienne (R1) Шаблон:Flagicon |
3. | Шаблон:Flagicon AS Le Gosier (R1) | 2–1 Шаблон:AetШаблон:Efn | Phare du Canal (R1) Шаблон:Flagicon |
4. | Шаблон:Flagicon USC de Bananier (R2) | 1–2 | CS Moulien (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Guadeloupe League structure (no promotion to French League structure):
Ligue Régionale 1 (R1)
Ligue Régionale 2 (R2)
Ligue Régionale 3 (R3)
Sixth round (Guadeloupe)
These matches were played on 26 and 27 October 2019.[58][59]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon Jeunesse Evolution (R1) | 4–0 | AO Gourbeyrienne (R2) Шаблон:Flagicon |
2. | Шаблон:Flagicon CS Moulien (R1) | 2–1 | AS Le Gosier (R1) Шаблон:Flagicon |
Note: Guadeloupe League structure (no promotion to French League structure):
Ligue Régionale 1 (R1)
Ligue Régionale 2 (R2)
Ligue Régionale 3 (R3)
Saint Pierre and Miquelon
Following a debut last year[60] the Overseas Collectivity of Saint Pierre and Miquelon had a qualifying competition again. With only three teams in the collectivity, there is just one match in each of two rounds, with one team receiving a bye to the second round. The winner, AS Îlienne Amateurs, gained entry to the third round draw of the Auvergne-Rhône-Alpes region.[61]
First round (Saint Pierre and Miquelon)
The match was played on 19 June 2019.[62][63]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon A.S. Saint Pierraise | 1–2 | A.S. Miquelonnaise Шаблон:Flagicon |
Second round (Saint Pierre and Miquelon)
The match was played on 3 July 2019.[64][65]
Tie no | Home team (tier) | Score | Away team (tier) |
---|---|---|---|
1. | Шаблон:Flagicon A.S. Îlienne Amateur | 3–0 | A.S. Miquelonnaise Шаблон:Flagicon |
References
Шаблон:Coupe de France Шаблон:2019–20 in French football
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web