Английская Википедия:2012 The Dominion Curling Club Championship
Шаблон:Short description Шаблон:Infobox curling
The 2012 The Dominion Curling Club Championship was held from November 19 to 24 at the Scarboro Golf and Country Club in Scarborough, Ontario. In the men's final, Dan Sherrard of Alberta defeated Steve Irwin of Manitoba with a score of 7–6, stealing the winning point in the eight end. In the women's final, Caroline Deans of Ontario defeated Sonia Simard of Quebec with a score of 8–3.[1]
Men
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Шаблон:AB | Dan Sherrard | Brandon Klassen | Kyle Reynolds | Todd Kaasten | Crestwood CC, Edmonton |
Шаблон:BC | Richard Brower | Berry Breton | Larry Macdonald | Deryk Brower | Peace Arch CC, White Rock |
Шаблон:MB | Steve Irwin | Justin Rabe | Travis Brooks | Cody Rabe | Brandon CC, Brandon |
Шаблон:NB | Marcel Robichaud | Luc Savoie | Lloyd Morrison | Ghislain Noel | Beauséjour CC, Moncton |
Шаблон:NL | Paul Harvey | Steve Bragg | Mike Morrissey | Brian Noseworthy | RE/MAX Centre, St. John's |
Шаблон:NO | Russ Mellerup | Dan Kukko | Ron Evans | Mike Rutledge | Port Arthur CC, Thunder Bay |
Шаблон:NT | Paul Delorey | D'arcy Delorey | Daniel Richards | Glenn Smith | Hay River CC, Yellowknife |
Шаблон:NS | Wayne Sangster | Nick Deagle | Jason van Vonceren | Phil Redden | Bluenose CC, New Glasgow |
Шаблон:NU | Edmond MacDonald | Kyle Nowlan | Darryl Mcgrath | Glen House | Iqaluit CC, Iqaluit |
Шаблон:ON | Jordan Keon | Curtis Samoy | Trevor Talbott | Michael Keon | Richmond Hill CC, Richmond Hill |
Шаблон:PE | Alan Inman | Steven Thomson | Gordon Fall | Tony Quigley | Crapaud Community CC, Crapaud |
Шаблон:SK | Brian Humble | Michael Carss | Rob Spinney | Tyler Matheson | Saskatoon Sutherland CC, Saskatoon |
Шаблон:QC | Richard Faguy | Wayne Ruggles | Stéphane Paquette | Martin Pautry | Buckingham CC, Buckingham |
Шаблон:YT | Ray Mikkelsen | Dustin Mikkelsen | Scott Williamson | Wade Kopan | Whitehorse CC, Whitehorse |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tiebreakers |
|
|
Round-robin results
All draw times listed in Eastern Standard Time.[3]
Draw 1
Monday, November 19, 4:45 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:NT and Шаблон:PE receive byes this round.
Draw 3
Tuesday, November 20, 9:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:NB and Шаблон:NL receive byes this round.
Draw 5
Tuesday, November 20, 4:45 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:BC and Шаблон:QC receive byes this round.
Draw 8
Wednesday, November 21, 1:15 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:NO and Шаблон:NS receive byes this round.
Draw 10
Wednesday, November 21, 8:15 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:AB and Шаблон:ON receive byes this round.
Draw 11
Thursday, November 22, 9:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:MB and Шаблон:SK receive byes this round.
Draw 13
Thursday, November 22, 4:45 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:YT and Шаблон:NU receive byes this round.
Tiebreakers
Friday, November 23, 9:30 am Шаблон:Curlingbox8 Friday, November 23, 1:15 pm Шаблон:Curlingbox8
Playoffs
Semifinal
Friday, November 23, 7:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Final
Saturday, November 24, 2:00 pm Шаблон:Curlingbox8
Women
Teams
The teams are listed as follows:[4]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Шаблон:AB | Norma Brown | Katie Crump | Heather Wilson | Tracey Brosz | Strathmore CC, Strathmore |
Шаблон:BC | Deb Goodwin | Lonnie Schopp | Kim Jonsson | Lori Ross | Comox Valley CC, Courtenay |
Шаблон:MB | Lori Pelissier | Heather Ruby | Shelley Smith | Sandy Maskiw | Thistle CC, Winnipeg |
Шаблон:NB | Shannon Tatlock | Leanne Richardson | Shelley Thomas | Lynn LeBlanc | Beauséjour CC, Moncton |
Шаблон:NL | Pam Osborne | Candy Thomas | Tina Horlick | Barb Dawson | RE/MAX Centre, St. John's |
Шаблон:NO | Karen Saarimaki | Tara Evoy | Tarra Miller | Sylvie Fortier | Geraldton CC, Geraldton |
Шаблон:NT | Stacey Stabel | Krista Wesley | Jill Andrew | Debbie Moss | Yellowknife CC, Yellowknife |
Шаблон:NS | Marion MacAulay | Kerri Denny | Gilda Chisholm | Ann MacLean | Bluenose CC, New Glasgow |
Шаблон:NU | Geneva Chislett | Denise Hutchings | Penny Dominix-Nadeau | Robyn Mackey | Iqaluit CC, Iqaluit |
Шаблон:ON | Caroline Deans | Sheri-Lynn Collyer | Kendra Lafleur | Lynn Stapley | Quinte Curling Club, Belleville |
Шаблон:PE | Nola Murphy | Donna Arsenault | Paulette Richard | Elspeth Carmody | Silver Fox C&YC, Summerside |
Шаблон:SK | Danette Tracey | Ashley Skjerdal | Charla Moore | Lianne Cretin | Weyburn CC, Weyburn |
Шаблон:QC | Sonia Simard | Josée Bédard | Josée St-Amant | Guylaine Sauvageau | CC Amos, Amos |
Шаблон:YT | Jody Smallwood | Evelyn Pasichnyk | Joan Ewing | Jari Smarch | Whitehorse CC, Whitehorse |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
Round-robin results
All draw times listed in Eastern Standard Time.[3]
Draw 2
Monday, November 19, 8:15 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:NT and Шаблон:PE receive byes this round.
Draw 4
Tuesday, November 20, 1:15 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:NB and Шаблон:NL receive byes this round.
Draw 6
Tuesday, November 20, 8:15 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:BC and Шаблон:QC receive byes this round.
Draw 7
Wednesday, November 21, 9:30 am Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:NO and Шаблон:NS receive byes this round.
Draw 9
Wednesday, November 21, 4:45 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:AB and Шаблон:ON receive byes this round.
Draw 12
Thursday, November 22, 1:15 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:MB and Шаблон:SK receive byes this round.
Draw 14
Thursday, November 22, 8:15 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:YT and Шаблон:NU receive byes this round.
Playoffs
Semifinal
Friday, November 23, 7:00 pm Шаблон:Curlingbox8 Шаблон:Curlingbox8
Final
Saturday, November 24, 10:45 am Шаблон:Curlingbox8
References
External links
- Английская Википедия
- 2012 in Canadian curling
- Curling in Toronto
- Sport in Scarborough, Ontario
- 2012 in Ontario
- Canadian Curling Club Championships
- November 2012 sports events in Canada
- Страницы, где используется шаблон "Навигационная таблица/Телепорт"
- Страницы с телепортом
- Википедия
- Статья из Википедии
- Статья из Английской Википедии