Английская Википедия:2018 World Rowing Championships – Women's quadruple sculls
Шаблон:More citations needed Шаблон:Use dmy dates Шаблон:Infobox sports competition event Шаблон:2018 World Rowing Championships
The women's quadruple sculls competition at the 2018 World Rowing Championships in Plovdiv took place at the Plovdiv Regatta Venue.[1]
Schedule
The schedule was as follows:[1]
Date | Time | Round |
---|---|---|
Sunday 9 September 2018 | 16:51 | Heats |
Tuesday 11 September 2018 | 11:37 | Repechage |
Thursday 13 September 2018 | 12:48 | Semifinals A/B |
Saturday 15 September 2018 | 10:26 | Final B |
13:01 | Final A | |
15:25 | Final C |
All times are Eastern European Summer Time (UTC+3)
Results
Heats
The three fastest boats in each heat advanced directly to the A/B semifinals. The remaining boats were sent to the repechage.[2]
Heat 1
Rank | Rowers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Marie-Cathérine Arnold Carlotta Nwajide Franziska Kampmann Frieda Hämmerling |
Шаблон:GER | 6:17.90 | SA/B |
2 | Mathilda Hodgkins-Byrne Melissa Wilson Jessica Leyden Zoe Lee |
Шаблон:GBR2 | 6:20.04 | SA/B |
3 | Elizabeth Sonshine Emily Huelskamp Maureen McAuliffe Kara Soucek |
Шаблон:USA | 6:22.15 | SA/B |
4 | Alena Schejbalová Helena Hlasová Miroslava Knapková Lucie Žabová |
Шаблон:CZE | 6:25.03 | R |
5 | Vasilisa Stepanova Olga Khalaleeva Iuliia Volgina Elena Zakhvatova |
Шаблон:RUS | 6:33.42 | R |
Heat 2
Rank | Rowers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Zhang Ling Wang Yuwei Lü Yang Cui Xiaotong |
Шаблон:CHN | 6:16.30 | SA/B |
2 | Agnieszka Kobus-Zawojska Marta Wieliczko Maria Springwald Katarzyna Zillmann |
Шаблон:POL | 6:20.50 | SA/B |
3 | Tatsiana Klimovich Tatsiana Kukhta Ekaterina Karsten Krystina Staraselets |
Шаблон:BLR | 6:26.05 | SA/B |
4 | Ludovica Serafini Carmela Pappalardo Stefania Gobbi Chiara Ondoli |
Шаблон:ITA | 6:31.70 | R |
5 | Marianne Madsen Hanna Inntjore Thea Helseth Inger Kavlie |
Шаблон:NOR | 6:33.80 | R |
Heat 3
Rank | Rowers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Olivia van Rooijen Karolien Florijn Sophie Souwer Nicole Beukers |
Шаблон:NED | 6:17.72 | SA/B |
2 | Genevieve Horton Caitlin Cronin Rowena Meredith Olympia Aldersey |
Шаблон:AUS | 6:19.69 | SA/B |
3 | Daryna Verkhohliad Olena Buryak Anastasiya Kozhenkova Ievgeniia Dovhodko |
Шаблон:UKR | 6:20.37 | SA/B |
4 | Elena Logofatu Georgiana Vasile Nicoleta Pascanu Simona Geanina Radis |
Шаблон:ROU | 6:27.24 | R |
5 | Marie Jacquet Camille Juillet Noémie Kober Anne-Sophie Marzin |
Шаблон:FRA | 6:28.36 | R |
Repechage
The three fastest boats advanced to the A/B semifinals. The remaining boats were sent to the C final.[3]
Rank | Rowers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Elena Logofatu Georgiana Vasile Nicoleta Pascanu Simona Geanina Radis |
Шаблон:ROU | 6:18.92 | SA/B |
2 | Vasilisa Stepanova Olga Khalaleeva Iuliia Volgina Elena Zakhvatova |
Шаблон:RUS | 6:20.49 | SA/B |
3 | Ludovica Serafini Carmela Pappalardo Stefania Gobbi Chiara Ondoli |
Шаблон:ITA | 6:21.10 | SA/B |
4 | Marie Jacquet Camille Juillet Noémie Kober Anne-Sophie Marzin |
Шаблон:FRA | 6:22.52 | FC |
5 | Alena Schejbalová Helena Hlasová Miroslava Knapková Lucie Žabová |
Шаблон:CZE | 6:23.27 | FC |
6 | Marianne Madsen Hanna Inntjore Thea Helseth Inger Kavlie |
Шаблон:NOR | 6:30.97 | FC |
Semifinals
The three fastest boats in each semi advanced to the A final. The remaining boats were sent to the B final.[4]
Semifinal 1
Rank | Rowers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Agnieszka Kobus-Zawojska Marta Wieliczko Maria Springwald Katarzyna Zillmann |
Шаблон:POL | 6:26.01 | FA |
2 | Marie-Cathérine Arnold Carlotta Nwajide Franziska Kampmann Frieda Hämmerling |
Шаблон:GER | 6:28.84 | FA |
3 | Olivia van Rooijen Karolien Florijn Sophie Souwer Nicole Beukers |
Шаблон:NED | 6:30.65 | FA |
4 | Daryna Verkhohliad Olena Buryak Anastasiya Kozhenkova Ievgeniia Dovhodko |
Шаблон:UKR | 6:34.28 | FB |
5 | Ludovica Serafini Carmela Pappalardo Stefania Gobbi Chiara Ondoli |
Шаблон:ITA | 6:43.97 | FB |
6 | Vasilisa Stepanova Olga Khalaleeva Iuliia Volgina Elena Zakhvatova |
Шаблон:RUS | 6:45.33 | FB |
Semifinal 2
Rank | Rowers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Zhang Ling Wang Yuwei Lü Yang Cui Xiaotong |
Шаблон:CHN | 6:26.49 | FA |
2 | Mathilda Hodgkins-Byrne Melissa Wilson Jessica Leyden Zoe Lee |
Шаблон:GBR2 | 6:29.03 | FA |
3 | Elizabeth Sonshine Emily Huelskamp Maureen McAuliffe Kara Soucek |
Шаблон:USA | 6:30.26 | FA |
4 | Genevieve Horton Caitlin Cronin Rowena Meredith Olympia Aldersey |
Шаблон:AUS | 6:31.44 | FB |
5 | Tatsiana Klimovich Tatsiana Kukhta Ekaterina Karsten Krystina Staraselets |
Шаблон:BLR | 6:34.62 | FB |
6 | Elena Logofatu Georgiana Vasile Nicoleta Pascanu Simona Geanina Radis |
Шаблон:ROU | 6:35.43 | FB |
Finals
The A final determined the rankings for places 1 to 6. Additional rankings were determined in the other finals.[5][6]
Final C
Final B
Final A
References
Шаблон:World champions – Women's quadruple sculls