Английская Википедия:2021–22 LEN Champions League
The 2021–22 LEN Champions League was the 59th edition of LEN's premier competition for men's water polo clubs.
Teams
Schedule
The schedule of the competition is as follows.[1]
Phase | Round | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|
Qualifying rounds | Qualification round I | 24–26 September 2021 | |
Qualification round II | 8–10 October 2021 | ||
Qualification round III | 16 October 2021 | 20 October 2021 | |
Preliminary round | Round 1 | 26/27 October 2021 | |
Round 2 | 9/10 November 2021 | ||
Round 3 | 19/20 November 2021 | ||
Round 4 | 30 November/1 December 2021 | ||
Round 5 | 14/15 December 2021 | ||
Round 6 | 21/22 December 2021 | ||
Round 7 | 11/12 January 2022 | ||
Round 8 | 25/26 January 2022 | ||
Round 9 | 8/9 February 2022 | ||
Round 10 | 22/23 February 2022 | ||
Round 11 | 29/30 March 2022 | ||
Round 12 | 8/9 April 2022 | ||
Round 13 | 19/20 April 2022 | ||
Round 14 | 10/11 May 2022 | ||
Final 8 | Quarterfinals | 2 June 2022 | |
Semifinals | 3 June 2022 | ||
Final | 4 June 2022 |
Qualifying rounds
Qualification round I
The draw took place in Šibenik during the women's LEN European Junior Water Polo Championship.[2] The top four ranked sides will advance from both groups.
Group A
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |show_matches=true |source=LEN |update=complete
|team1=RNS |win_RNS=4 |draw_RNS=0 |loss_RNS=1 |gf_RNS=88 |ga_RNS=41 |team2=MON |win_MON=3 |draw_MON=2 |loss_MON=0 |gf_MON=60 |ga_MON=41 |team3=CNT |win_CNT=3 |draw_CNT=1 |loss_CNT=1 |gf_CNT=71 |ga_CNT=38 |team4=PRI |win_PRI=2 |draw_PRI=1 |loss_PRI=2 |gf_PRI=68 |ga_PRI=43 |team5=VIT |win_VIT=1 |draw_VIT=0 |loss_VIT=4 |gf_VIT=38 |ga_VIT=84 |team6=AZS |win_AZS=0 |draw_AZS=0 |loss_AZS=5 |gf_AZS=26 |ga_AZS=104
|name_RNS=Шаблон:Flagicon RN Savona |name_CNT=Шаблон:Flagicon CN Terrassa |name_MON=Шаблон:Flagicon Montpellier |name_PRI=Шаблон:Flagicon Primorac Kotor |name_AZS=Шаблон:Flagicon AZS Warsaw |name_VIT=Шаблон:Flagicon Vitória Guimarães
|res_col_header=Q |result1=RII |result2=RII |result3=RII |result4=RII |col_RII=green1 |text_RII=Round II
|match_PRI_AZS=22–4 |match_AZS_PRI=null |match_CNT_MON=12–12 |match_MON_CNT=null |match_RNS_VIT=26–6 |match_VIT_RNS=null
|match_MON_VIT=17–9 |match_VIT_MON=null |match_CNT_PRI=11–8 |match_PRI_CNT=null |match_RNS_AZS=29–4 |match_AZS_RNS=null
|match_PRI_VIT=18–6 |match_VIT_PRI=null |match_AZS_CNT=5–26 |match_CNT_AZS=null |match_RNS_MON=9–10 |match_MON_RNS=null
|match_VIT_AZS=17–13 |match_AZS_VIT=null |match_MON_PRI=11–11 |match_PRI_MON=null |match_RNS_CNT=13–12 |match_CNT_RNS=null
|match_AZS_MON=0–10Шаблон:Abbr |match_MON_AZS=null |match_VIT_CNT=0–10Шаблон:Abbr |match_CNT_VIT=null |match_RNS_PRI=11–9 |match_PRI_RNS=null }}
Group B
- 22–26 September 2021, Podgorica, Montenegro.
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |show_matches=true |source=LEN |update=complete
|team1=OSC |win_OSC=6 |draw_OSC=0 |loss_OSC=0 |gf_OSC=94 |ga_OSC=55 |team2=JST |win_JST=5 |draw_JST=0 |loss_JST=1 |gf_JST=97 |ga_JST=63 |team3=JHN |win_JHN=4 |draw_JHN=0 |loss_JHN=2 |gf_JHN=85 |ga_JHN=55 |team4=APO |win_APO=3 |draw_APO=0 |loss_APO=3 |gf_APO=78 |ga_APO=78 |team5=SIN |win_SIN=2 |draw_SIN=0 |loss_SIN=4 |gf_SIN=75 |ga_SIN=72 |team6=ESK |win_ESK=1 |draw_ESK=0 |loss_ESK=5 |gf_ESK=60 |ga_ESK=87 |team7=ŽAI |win_ŽAI=0 |draw_ŽAI=0 |loss_ŽAI=6 |gf_ŽAI=43 |ga_ŽAI=122
|name_OSC=Шаблон:Flagicon OSC Budapest |name_JST=Шаблон:Flagicon Jadran Split |name_APO=Шаблон:Flagicon Apollon Smyrnis |name_JHN=Шаблон:Flagicon Jadran Herceg Novi |name_SIN=Шаблон:Flagicon Sintez Kazan |name_ŽAI=Шаблон:Flagicon EVK Žaibas |name_ESK=Шаблон:Flagicon Enka Istanbul
|res_col_header=Q |result1=RII |result2=RII |result3=RII |result4=RII |col_RII=green1 |text_RII=Round II
|match_APO_SIN=18–15 |match_SIN_APO=null |match_JHN_JST=10–15 |match_JST_JHN=null |match_ŽAI_ESK=9–18 |match_ESK_ŽAI=null
|match_OSC_APO=15–8 |match_APO_OSC=null |match_JHN_ŽAI=25–9 |match_ŽAI_JHN=null |match_SIN_ESK=12–6 |match_ESK_SIN=null
|match_APO_JST=11–19 |match_JST_APO=null |match_JHN_ESK=15–5 |match_ESK_JHN=null |match_OSC_SIN=15–12 |match_SIN_OSC=null
|match_APO_ŽAI=21–6 |match_ŽAI_APO=null |match_JHN_SIN=12–6 |match_SIN_JHN=null |match_OSC_JST=14–9 |match_JST_OSC=null
|match_ŽAI_OSC=6–21 |match_OSC_ŽAI=null |match_JST_SIN=14–11 |match_SIN_JST=null |match_ESK_APO=9–12 |match_APO_ESK=null
|match_JST_ŽAI=18–6 |match_ŽAI_JST=null |match_JHN_APO=14–8 |match_APO_JHN=null |match_OSC_ESK=17–11 |match_ESK_OSC=null
|match_ŽAI_SIN=7–19 |match_SIN_ŽAI=null |match_JHN_OSC=9–12 |match_OSC_JHN=null |match_ESK_JST=11–22 |match_JST_ESK=null }}
Qualification round II
The top two ranked sides from each group advance.[3][4]
Group C
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |show_matches=true |source=LEN |update=complete
|team1=SZO |win_SZO=2 |draw_SZO=1 |loss_SZO=0 |gf_SZO=37 |ga_SZO=34 |team2=RNS |win_RNS=0 |draw_RNS=3 |loss_RNS=0 |gf_RNS=34 |ga_RNS=34 |team3=NCV |win_NCV=0 |draw_NCV=2 |loss_NCV=1 |gf_NCV=33 |ga_NCV=34 |team4=JHN |win_JHN=0 |draw_JHN=2 |loss_JHN=1 |gf_JHN=31 |ga_JHN=33
|name_SZO=Шаблон:Flagicon Szolnok VSC |name_NCV=Шаблон:Flagicon NC Vouliagmeni |name_RNS=Шаблон:Flagicon RN Savona |name_JHN=Шаблон:Flagicon Jadran Herceg Novi
|res_col_header=Q |result1=RIII |result2=RIII |col_RIII=green1 |text_RIII=Round III
|match_NCV_RNS=10–10 |match_RNS_NCV=null |match_SZO_JHN=11–9 |match_JHN_SZO=null
|match_JHN_NCV=11–11 |match_NCV_JHN=null |match_SZO_RNS=13–13 |match_RNS_SZO=null
|match_RNS_JHN=11–11 |match_JHN_RNS=null |match_SZO_NCV=13–12 |match_NCV_SZO=null }}
Group D
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |show_matches=true |source=LEN |update=complete |team1=CZB |win_CZB=2 |draw_CZB=0 |loss_CZB=1 |gf_CZB=33 |ga_CZB=24 |team2=MZG |win_MZG=2 |draw_MZG=0 |loss_MZG=1 |gf_MZG=28 |ga_MZG=25 |team3=APO |win_APO=2 |draw_APO=0 |loss_APO=1 |gf_APO=33 |ga_APO=37 |team4=MON |win_MON=0 |draw_MON=0 |loss_MON=3 |gf_MON=28 |ga_MON=36
|hth_CZB=Crvena zvezda 2 Pts, +5 GD; Mladost Zagreb 2 Pts, 0 GD; Apollon Smyrnis 2 Pts, −5 GD |hth_MZG=CZB |hth_APO=CZB
|name_MZG=Шаблон:Flagicon Mladost Zagreb |name_CZB=Шаблон:Flagicon Crvena zvezda |name_MON=Шаблон:Flagicon Montpellier |name_APO=Шаблон:Flagicon Apollon Smyrnis
|res_col_header=Q |result1=RIII |result2=RIII |col_RIII=green1 |text_RIII=Round III
|match_MZG_APO=9–10 |match_APO_MZG=null |match_CZB_MON=11–7 |match_MON_CZB=null
|match_CZB_APO=14–8 |match_APO_CZB=null |match_MZG_MON=10–7 |match_MON_MZG=null
|match_MON_APO=14–15 |match_APO_MON=null |match_MZG_CZB=9–8 |match_CZB_MZG=null }}
Group E
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |show_matches=true |source=LEN |update=complete
|team1=BRE |win_BRE=2 |draw_BRE=1 |loss_BRE=0 |gf_BRE=35 |ga_BRE=28 |team2=OSC |win_OSC=2 |draw_OSC=1 |loss_OSC=0 |gf_OSC=28 |ga_OSC=24 |team3=NLS |win_NLS=1 |draw_NLS=0 |loss_NLS=2 |gf_NLS=31 |ga_NLS=32 |team4=CNT |win_CNT=0 |draw_CNT=0 |loss_CNT=3 |gf_CNT=20 |ga_CNT=30
|name_BRE=Шаблон:Flagicon AN Brescia |name_NLS=Шаблон:Flagicon CN Noisy-le-Sec |name_OSC=Шаблон:Flagicon OSC Budapest |name_CNT=Шаблон:Flagicon CN Terrassa
|res_col_header=Q |result1=RIII |result2=RIII |col_RIII=green1 |text_RIII=Round III
|match_BRE_OSC=10–10 |match_OSC_BRE=null |match_NLS_CNT=13–6 |match_CNT_NLS=null
|match_OSC_CNT=8–7 |match_CNT_OSC=null |match_NLS_BRE=11–16 |match_BRE_NLS=null
|match_CNT_BRE=7–9 |match_BRE_CNT=null |match_NLS_OSC=7–10 |match_OSC_NLS=null }}
Group F
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |show_matches=true |source=LEN |update=complete
|team1=JST |win_JST=3 |draw_JST=0 |loss_JST=0 |gf_JST=42 |ga_JST=19 |team2=CNB |win_CNB=2 |draw_CNB=0 |loss_CNB=1 |gf_CNB=33 |ga_CNB=24 |team3=PRI |win_PRI=1 |draw_PRI=0 |loss_PRI=2 |gf_PRI=25 |ga_PRI=36 |team4=ORA |win_ORA=0 |draw_ORA=0 |loss_ORA=3 |gf_ORA=20 |ga_ORA=41
|name_CNB=Шаблон:Flagicon CN Barcelona |name_ORA=Шаблон:Flagicon CSM Oradea |name_JST=Шаблон:Flagicon Jadran Split |name_PRI=Шаблон:Flagicon Primorac Kotor
|res_col_header=Q |result1=RIII |result2=RIII |col_RIII=green1 |text_RIII=Round III
|match_JST_PRI=16–7 |match_PRI_JST=null |match_CNB_ORA=15–6 |match_ORA_CNB=null
|match_JST_CNB=8–4 |match_CNB_JST=null |match_PRI_ORA=8–6 |match_ORA_PRI=null
|match_CNB_PRI=14–10 |match_PRI_CNB=null |match_ORA_JST=8–18 |match_JST_ORA=null }}
Qualification round III
The winners in the third round will continue in the preliminary round. The losers in the third round will be transferred in the Euro Cup quarter-finals.[5] Шаблон:TwoLeg start Шаблон:TwoLegResult Шаблон:TwoLegResult Шаблон:TwoLegResult Шаблон:TwoLegResult |}
Preliminary round
The draw for the 2021–22 LEN Champions League preliminary round took place in Ostia, Italy.[6] The upcoming season is planned with the usual pre-pandemic round-robin format with 14 rounds contested on a home-and-away basis. The top three teams in group A and the top four teams in group B will advance to the Final 8. Also, Novi Beograd will participate in the Final 8 as the host of tournament. The matchdays will be from 26 October 2021 to 15 June 2022.[7]
Group A
2021–22 LEN Champions League preliminary round
Group B
2021–22 LEN Champions League preliminary round
Final 8
2021–22 LEN Champions League Final Eight
2021–22 LEN Champions League Champions |
---|
Шаблон:Flagicon Pro Recco 10th title |
Marco Del Lungo, Francesco Di Fulvio, Luka Loncar, Gergő Zalánki, Aaron Younger, Alessandro Velotto, Nicholas Presciutti, Gonzalo Echenique, Aleksandar Ivović, Benjamin Thomas, Matteo Aicardi, Stefano Luongo, Tommaso Negri
Head coach Sandro Sukno
Awards
Season MVP | Top Scorer | Finals MVP |
---|---|---|
Шаблон:Flagicon Francesco Di Fulvio (Pro Recco) | Шаблон:Flagicon Gergő Zalánki 42 goals (Pro Recco) | Шаблон:Flagicon Giacomo Cannella (Pro Recco) |
See also
References
Notes
External links
- Шаблон:Official website, len.microplustiming.com
Шаблон:LEN Champions League Шаблон:2021–22 European club competitions
- Английская Википедия
- 2021–22 LEN Champions League
- LEN Champions League seasons
- 2021 in water polo
- 2022 in water polo
- 2021 in European sport
- 2022 in European sport
- Страницы, где используется шаблон "Навигационная таблица/Телепорт"
- Страницы с телепортом
- Википедия
- Статья из Википедии
- Статья из Английской Википедии