Английская Википедия:2022 Copa Federación de España
Шаблон:Infobox football tournament season The 2022 Copa Federación de España was the 30th edition of the Copa Federación de España, also known as Copa RFEF, a knockout competition for Spanish football clubs.
The competition began in August with the first games of the Regional stages and ended 2 November with the final of the National tournament. As part of the new competition format started in 2019, the four semifinalists qualified for the Copa del Rey first round.
Regional tournaments
Andalusia tournament
The Royal Andalusian Football Federation (RFAF) decided to create the 'Copa RFAF' in 2020. The finalists of this competition were selected as the Andalusian representatives in the national phase of Copa RFEF.
{{#invoke:RoundN|main|columns=3|score-boxes=2+sum|3rdplace=no|boldwinner=high |omit_blanks=yes
|21 and 28 August|Conil (5)|1|1|Шаблон:Nowrap|0|2 ||Puente Genil (5) (w.o.)|||Gerena (5)|| |20 and 28 August|Torre del Mar (5)|1|2|Marbella (5) Шаблон:Small|2|1 |21 and 28 August|Torredonjimeno (5)|3|1|Motril (5)|0|2
|2 September – Torrox|Ciudad de Lucena (5)|1| |Шаблон:Nowrap|1| |2 September – Torrox|Marbella (5)|1| |Torredonjimeno (5)|0|
|4 September – Torrox|Puente Genil (5)|0| |Marbella (5)|4| }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Aragon tournament
Eight teams joined the tournament: Atlético Monzón (5), Barbastro (5), Binéfar (5), Brea (4), Calamocha (5), Caspe (5), Cuarte (5) and Ejea (5). The group phase started 14 August.
Group 1
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=21 August 2022 |source=Federación Aragonesa de Fútbol |result1=P |show_matches=yes
|team1 =MON|win_MON=2 |draw_MON=1 |loss_MON=0 |gf_MON=4 |ga_MON=1|name_MON=Atlético Monzón |team2 =CAS|win_CAS=1 |draw_CAS=1 |loss_CAS=1 |gf_CAS=2 |ga_CAS=2|name_CAS=Caspe |team3 =BIN|win_BIN=1 |draw_BIN=0 |loss_BIN=2 |gf_BIN=2 |ga_BIN=4|name_BIN=Binéfar |team4 =BAR|win_BAR=1 |draw_BAR=0 |loss_BAR=2 |gf_BAR=2 |ga_BAR=3|name_BAR=Barbastro
|match_BAR_CAS=1–0 |match_BAR_BIN=— |match_CAS_BAR=– |match_CAS_BIN=1–0 |match_BIN_MON=0–2 |match_MON_CAS=1–1
|match_BAR_MON=—|match_CAS_MON=—|match_BIN_CAS=—|match_BIN_BAR=2–1 |match_MON_BAR=1–0 |match_MON_BIN=—
|res_col_header=Q |col_P=green1 |text_P=Qualification to the final }}
Group 2
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=21 August 2022 |source=Federación Aragonesa de Fútbol |result1=P |show_matches=yes
|team1 =BRE|win_BRE=3 |draw_BRE=0 |loss_BRE=0 |gf_BRE=4 |ga_BRE=0|name_BRE=Brea |team2 =CUA|win_CUA=1 |draw_CUA=1 |loss_CUA=1 |gf_CUA=1 |ga_CUA=2|name_CUA=Cuarte |team3 =CAL|win_CAL=0 |draw_CAL=2 |loss_CAL=1 |gf_CAL=0 |ga_CAL=1|name_CAL=Calamocha |team4 =EJE|win_EJE=0 |draw_EJE=1 |loss_EJE=2 |gf_EJE=0 |ga_EJE=2|name_EJE=Ejea
|match_BRE_CAL=1–0 |match_BRE_CUA=2–0 |match_CAL_BRE=– |match_CAL_CUA=0–0 |match_CUA_EJE=1–0 |match_EJE_CUA=–
|match_BRE_EJE=—|match_CAL_EJE=0–0 |match_CUA_BRE=—|match_CUA_CAL=—|match_EJE_BRE=0–1 |match_EJE_CAL=–
|res_col_header=Q |col_P=green1 |text_P=Qualification to the final }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Asturias tournament
12 teams joined the tournament. The draw was made 15 July and the tournament started 7 August.[1]
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 |
---|---|---|
AvilésШаблон:Abbr (4) Langreo (4) Marino Luanco (4) Llanera (5) |
Ceares (5) Llanes (5) Caudal (5) Colunga (5) |
L'Entregu (5) Praviano (5) Tuilla (5) Covadonga (5) |
Group stage
Group A
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=24 August 2022 |source=Fútbol Asturiano |result1=P |show_matches=yes
|team1 =LLA|win_LLA=3 |draw_LLA=1 |loss_LLA=0 |gf_LLA=8 |ga_LLA=3|name_LLA=Llanera |team2 =ENT|win_ENT=2 |draw_ENT=1 |loss_ENT=1 |gf_ENT=5 |ga_ENT=2|name_ENT=L'Entregu |team3 =CEA|win_CEA=0 |draw_CEA=0 |loss_CEA=4 |gf_CEA=2 |ga_CEA=10|name_CEA=Ceares
|match_LLA_CEA=3–2 |match_CEA_ENT=0–1 |match_ENT_LLA=0–1 |match_CEA_LLA=0–3 |match_ENT_CEA=3–0 |match_LLA_ENT=1–1
|res_col_header=Q |col_P=green1 |text_P=Qualification to semifinals }}
Group B
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=24 August 2022 |source=Fútbol Asturiano |result1=P |show_matches=yes
|team1 =LAN|win_LAN=3 |draw_LAN=1 |loss_LAN=0 |gf_LAN=8 |ga_LAN=1|name_LAN=Langreo |team2 =LLA|win_LLA=1 |draw_LLA=2 |loss_LLA=1 |gf_LLA=4 |ga_LLA=5|name_LLA=Llanes |team3 =PRA|win_PRA=0 |draw_PRA=1 |loss_PRA=3 |gf_PRA=1 |ga_PRA=7|name_PRA=Praviano
|match_LAN_LLA=4–1 |match_LLA_PRA=3–1 |match_PRA_LAN=0–2 |match_LLA_LAN=0–0 |match_PRA_LLA=0–0 |match_LAN_PRA=2–0
|res_col_header=Q |col_P=green1 |text_P=Qualification to semifinals }}
Group C
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=24 August 2022 |source=Fútbol Asturiano |result1=P |show_matches=yes
|team1 =MAR|win_MAR=3 |draw_MAR=1 |loss_MAR=0 |gf_MAR=7 |ga_MAR=2|name_MAR=Marino Luanco |team2 =COL|win_COL=1 |draw_COL=1 |loss_COL=2 |gf_COL=5 |ga_COL=5|name_COL=Colunga |team3 =TUI|win_TUI=0 |draw_TUI=2 |loss_TUI=2 |gf_TUI=2 |ga_TUI=7|name_TUI=Tuilla
|match_MAR_COL=3–1 |match_COL_TUI=3–0 |match_TUI_MAR=1–1 |match_COL_MAR=0–1 |match_TUI_COL=1–1 |match_MAR_TUI=2–0
|res_col_header=Q |col_P=green1 |text_P=Qualification to semifinals }}
Group D
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=25 August 2022 |source=Fútbol Asturiano |result1=P |show_matches=yes
|team1 =AVI|win_AVI=3 |draw_AVI=1 |loss_AVI=0 |gf_AVI=7 |ga_AVI=1|name_AVI=Avilés |team2 =CAU|win_CAU=1 |draw_CAU=2 |loss_CAU=1 |gf_CAU=3 |ga_CAU=5|name_CAU=Caudal |team3 =COV|win_COV=0 |draw_COV=1 |loss_COV=3 |gf_COV=1 |ga_COV=5|name_COV=Covadonga
|match_AVI_CAU=4–1 |match_CAU_COV=0–0 |match_COV_AVI=0–1 |match_CAU_AVI=0–0 |match_COV_CAU=1–2 |match_AVI_COV=2–0
|res_col_header=Q |col_P=green1 |text_P=Qualification to semifinals }}
Knockout stage
The knockout stage matches will be played at Las Tolvas Stadium, in Laviana. {{#invoke:RoundN|main|columns=2|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no score-width=35
|27 August – Laviana|Llanera (5)|1|Langreo (4)|0 |28 August – Laviana|Marino Luanco (4)|0|Avilés (4)|2
|8 September – Laviana|Llanera (5)|1 (4)|Avilés (4) Шаблон:Pso|1 (5) }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Balearic Islands tournament
Llosetense (5) and Platges de Calvià (5) joined the tournament.
Шаблон:Footballbox collapsible
Basque Country tournament
Leioa (5) and Real Unión (3) joined the tournament.[2]
Шаблон:Footballbox collapsible Шаблон:Footballbox collapsible
Canary Islands tournament
Gran Tarajal (5), Herbania (6), Mensajero (5), Panadería Pulido (5) and Unión Viera (6) joined the tournament.[3]
{{#invoke:RoundN|main|columns=3|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no |RD1=First round|score-width=35|omit_blanks=yes|skipmatch1=yes|skipmatch2=yes|skipmatch5=yes
|2 September|Unión Viera (6)|0|Panadería Pulido (5)|1 |3 September|Herbania (6)|0|Gran Tarajal (5)|2
|8 September|Panadería Pulido (5)|2|Gran Tarajal (5)|1
|14 September|Mensajero (5)|2|Panadería Pulido (5)|3 }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Cantabria tournament
Eight teams joined the tournament. All matches were played in San Francisco Stadium, Reinosa.[4]
{{#invoke:RoundN|main|columns=3|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no |RD1=Quarter-finals|RD2=Semi-finals|RD4=Final|score-width=42|omit_blanks=yes
|20 August|Cayón (5)|2|Guarnizo (5)|1 |21 August|Naval (5) Шаблон:Pso|0 (5)|Torina (5)|0 (3) |20 August|Tropezón (5) Шаблон:Pso|1 (4)|Atlético Albericia (5)|1 (3) |21 August|Escobedo (5) Шаблон:Pso|0 (4)|Sámano (5)|0 (3)
|27 August|Cayón (5)|0|Naval (5)|1 |27 August|Tropezón (5) Шаблон:Pso|0 (4)|Escobedo (5)|0 (3) |15 September|Naval (5) Шаблон:Pso|0 (4)|Tropezón (5)|0 (2) }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Castile-La Mancha tournament
Ten teams (Azuqueca (5), Calvo Sotelo (5), Conquense (5), Marchamalo (5), Socuéllamos (4), Talavera de la Reina (4), Toledo (5), Torrijos (5), Villarrobledo (5) and Villarrubia (5)) joined the XXI Trofeo Junta de Comunidades de Castilla-La Mancha, acting also as the regional Copa RFEF tournament.[5]
{{#invoke:RoundN|main|columns=4|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no |RD1=First round|score-width=35|omit_blanks=yes|skipmatch3=yes|skipmatch4=yes|skipmatch7=yes|skipmatch8=yes|skipmatch10=yes|skipmatch12=yes
|10 August|Azuqueca (5)|2|Marchamalo (5)|3 |13 August[6] |Toledo (5)|2|Torrijos (5)|3 |9 August|Conquense (5) Шаблон:Pso|0 (4)|Villarrobledo (5)|0 (1) |10 August|Villarrubia (5) Шаблон:Pso|1 (2)|Calvo Sotelo (5)|1 (1)
|15 August|Marchamalo (5)|2|Torrijos (5)|0 |17 August|Conquense (5)|0 (1)|Villarrubia (5) Шаблон:Pso|0 (3)
|21 August|Marchamalo (5)|2|Talavera de la Reina (4)|1 |20 August|Villarrubia (5) Шаблон:Pso|0 (4)|Socuéllamos (4)|0 (3) |28 August|Marchamalo (5)|1 (4)|Villarrubia (5) Шаблон:Pso|1 (5) }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Castile and León tournament
Arandina (5), Atlético Bembibre (5), Cultural Leonesa (3), Salamanca (5), Santa Marta (5), Unionistas (3) and Zamora (4) joined the tournament.[7]
{{#invoke:RoundN|main|columns=3|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no |RD1=Quarter-finals|RD2=Semi-finals|RD4=Final|score-width=42|omit_blanks=yes|skipmatch1=yes
|12 August|Salamanca (5)|0|Zamora (4)|2 |13 August|Arandina (5)|0|Cultural Leonesa (3)|6 |13 August|Santa Marta (5)|0|Unionistas (3)|1
|20 August|Atlético Bembibre (5)|1|Zamora (4) Шаблон:Aet|3 |20 August|Cultural Leonesa (3) Шаблон:Aet Шаблон:Pso|1 (4)|Unionistas (3)|1 (2)
|7 September|Zamora (4)|2|Cultural Leonesa (3)|0 }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Catalonia tournament
Badalona (5) and Terrassa (4) played the tournament.[8]
Шаблон:Footballbox collapsible
Ceuta tournament
Betis de Hadú was directly selected by Federación de Fútbol de Ceuta due to sporting merits.[9]
Extremadura tournament
8 teams registered for the tournament: Azuaga (5), Don Álvaro (5), Fuente de Cantos (5), Montehermoso (5), Plasencia (5), Trujillo (5), Villafranca (5) and Villanovense (4).[10]
{{#invoke:RoundN|main|columns=3|score-boxes=2+sum|3rdplace=no|boldwinner=high |omit_blanks=yes
|6 and 13 August|Fuen. de Cantos (5) Шаблон:Pso 4–3|1|0|Azuaga (5)|1|0 |7 and 12 August|Don Álvaro (5)|1|0|Villafranca (5)|0|3 ||Trujillo (5) (w.o.)[11]|||Villanovense (4)|| |7 and 13 August|Montehermoso (5)|0|2|Plasencia (5)|0|0
|21 and 28 August|Fuen. de Cantos (5) Шаблон:Pso 5–4|2|0|Villafranca (5)|1|1 |20 and 28 August|Trujillo (5)|1|0|Montehermoso (5)|0|0
|4 September|Fuente de Cantos (5)|1| |Trujillo (5)|2| }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Galicia tournament
A total of 8 teams joined the tournament.[12]
{{#invoke:RoundN|main|columns=3|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no |RD1=Quarter-finals|RD2=Semi-finals|RD4=Final|score-width=42|omit_blanks=yes
|10 August|Racing Villalbés (5)|1 (3)|Silva (5) Шаблон:Pso|1 (5) |14 August|Arzúa (5)|1|Compostela (4)|2 |14 August|Estradense (5) Шаблон:Pso|1 (4)|Arosa (5)|1 (2) |13 August|Rápido Bouzas (5)|1 (3)|Arenteiro (4) Шаблон:Pso|1 (4)
|17 August|Silva (5)|1 (4)|Compostela (4) Шаблон:Pso|1 (5) |21 August|Estradense (5)|0|Arenteiro (4)|1 |27 August - Portonovo, Sanxenxo|Compostela (4)|1|Arenteiro (4)|2 }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
La Rioja tournament
Casalarreina (5), La Calzada (5), Náxara (5) and Varea (5) joined the tournament.[13]
{{#invoke:RoundN|main|columns=2|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no |RD1=Semi-finals|RD2=Final|score-width=42|omit_blanks=yes
|27 August|Casalarreina (5)|1 (4)|Náxara (5) Шаблон:Pso|1 (5) |28 August|Varea (5)|2|La Calzada (5)|0 |4 September - Logroño|Náxara (5)|1|Varea (5)|0 }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Madrid tournament
6 teams joined the tournament: Alcalá (5), Internacional (3), Móstoles URJC (5), San Sebastián de los Reyes (3), Torrejón (5) and Ursaria (5).[14]
Group A
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=24 August 2022 |source=Real Federación de Fútbol de Madrid |show_matches=yes
|team1=URS|win_URS=1 |draw_URS=0 |loss_URS=0 |gf_URS=1 |ga_URS=0|name_URS=Ursaria |team2=SEB|win_SEB=0 |draw_SEB=0 |loss_SEB=1 |gf_SEB=0 |ga_SEB=1|name_SEB=San Sebastián de los Reyes |team3=INT|win_INT=0 |draw_INT=0 |loss_INT=0 |gf_INT=0 |ga_INT=0|name_INT=Internacional
|match_URS_INT=— |match_SEB_URS=— |match_INT_SEB=— |match_INT_URS=(w.o.) |match_URS_SEB=1–0 |match_SEB_INT=(w.o.)
|class_rules = 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head results. |res_col_header=Q |result1=PO |col_PO=green1 |text_PO=Qualified }}
Group B
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=24 August 2022 |source=Real Federación de Fútbol de Madrid |show_matches=yes
|team1=ALC|win_ALC=1 |draw_ALC=1 |loss_ALC=0 |gf_ALC=6 |ga_ALC=2|name_ALC=Alcalá |team2=TOR|win_TOR=1 |draw_TOR=1 |loss_TOR=0 |gf_TOR=4 |ga_TOR=3|name_TOR=Torrejón |team3=MOS|win_MOS=0 |draw_MOS=0 |loss_MOS=2 |gf_MOS=3 |ga_MOS=8|name_MOS=Móstoles URJC
|match_TOR_ALC=— |match_MOS_TOR=— |match_ALC_MOS=— |match_ALC_TOR=1–1 |match_TOR_MOS=3–2 |match_MOS_ALC=1–5
|class_rules = 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head results. |res_col_header=Q |result1=PO |col_PO=green1 |text_PO=Qualified }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Melilla tournament
Melilla was directly selected by Real Federación Melillense de Fútbol due to sporting merits.
Murcia tournament
Four teams joined the tournament.[15]
{{#invoke:RoundN|main|columns=2|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no |RD1=Semi-finals|RD2=Final|score-width=42|omit_blanks=yes
|28 August|U. Molinense (5) Шаблон:Aet Шаблон:Pso|1 (4)|Ciudad Murcia (5)|1 (2) |28 August|Lorca (5)|3|Cieza (5)|1 |4 September|Unión Molinense (5)|0|Lorca (5) Шаблон:Aet|2 }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Eight teams joined the tournament.[16]
{{#invoke:RoundN|main|columns=3|bold_winner=high|score-boxes=1|3rdplace=no |RD1=Quarter-finals|RD2=Semi-finals|RD4=Final|score-width=42|omit_blanks=yes
|24 August|Txantrea (5)|2|Mutilvera (4)|0 |24 August|Tudelano (4)|3|Peña Sport (5)|1 |24 August|Huarte (5)|3|Pamplona (5)|2 |24 August|Ardoi (5) Шаблон:Aet|4|Cortes (5)|2
|31 August|Txantrea (5)|3|Tudelano (4)|2 |31 August|Huarte (5)|3|Ardoi (5)|2 |7 September - Zizur Mayor|Txantrea (5)|1|Huarte (5) Шаблон:Aet|2 }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
Valencian Community tournament
6 teams joined the tournament: Alcoyano (3), Alzira (4), Atzeneta (5), Benigànim (6), Orihuela (5) and Silla (5).[17]
Group A
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=20 August 2022 |source=Federació de Fútbol de la Comunitat Valenciana |show_matches=yes
|team1=ALC|win_ALC=1 |draw_ALC=1 |loss_ALC=0 |gf_ALC=3 |ga_ALC=2|name_ALC=Alcoyano |team2=ATZ|win_ATZ=0 |draw_ATZ=2 |loss_ATZ=0 |gf_ATZ=1 |ga_ATZ=1|name_ATZ=Atzeneta |team3=ORI|win_ORI=0 |draw_ORI=1 |loss_ORI=1 |gf_ORI=1 |ga_ORI=2|name_ORI=Orihuela
|match_ORI_ALC=1–2 |match_ATZ_ORI=0–0 |match_ALC_ATZ=1–1 |match_ALC_ORI=— |match_ORI_ATZ=— |match_ATZ_ALC=—
|class_rules = 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head results. |res_col_header=Q |result1=PO |col_PO=green1 |text_PO=Qualified }}
Group B
{{#invoke:Sports table|main|style=WDL |update=20 August 2022 |source=Federació de Fútbol de la Comunitat Valenciana |show_matches=yes
|team1=ALZ|win_ALZ=1 |draw_ALZ=0 |loss_ALZ=1 |gf_ALZ=1 |ga_ALZ=1|name_ALZ=Alzira |team2=BEN|win_BEN=1 |draw_BEN=0 |loss_BEN=1 |gf_BEN=1 |ga_BEN=1|name_BEN=Benigànim |team3=SIL|win_SIL=1 |draw_SIL=0 |loss_SIL=1 |gf_SIL=1 |ga_SIL=1|name_SIL=Silla
|match_SIL_ALZ=1–0 |match_BEN_SIL=1–0 |match_ALZ_BEN=1–0 |match_ALZ_SIL=— |match_SIL_BEN=— |match_BEN_ALZ=—
|class_rules = 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Penalty shoot-out. |res_col_header=Q |result1=PO |col_PO=green1 |text_PO=Qualified }}
Final
Шаблон:Footballbox collapsible
National phase
National phase will be played between 28 September and 2 November with 32 teams (20 winners of the Regional Tournaments, the best 5 teams from 2021–22 Segunda División RFEF not yet qualified to 2022–23 Copa del Rey and the best 7 teams from 2021–22 Tercera División RFEF not yet qualified to 2022–23 Copa del Rey). The four semifinalists will qualify to 2022–23 Copa del Rey first round.[18]
Qualified teams
- 5 best teams from 2021–22 Segunda División RFEF not yet qualified to 2022–23 Copa del Rey
- Шаблон:Flagicon Bergantiños (4)
- Шаблон:Flagicon Formentera (4)
- Шаблон:Flagicon Izarra (4)
- Шаблон:Flagicon Mar Menor (4)
- Шаблон:Flagicon San Roque Lepe (4)
- 7 best teams from 2021–22 Tercera División RFEF not yet qualified to 2022–23 Copa del Rey
- Шаблон:Flagicon Anguiano (5)
- Шаблон:Flagicon Illescas (5)
- Шаблон:Flagicon Illueca (5)
- Шаблон:Flagicon Moralo (5)
- Шаблон:Flagicon Poblense (5)
- Шаблон:Flagicon Somozas (5)
- Шаблон:Flagicon Xerez (5)
- Winners of Autonomous Communities tournaments
- Шаблон:Flagicon Alcalá (5)
- Шаблон:Flagicon Alzira (4)
- Шаблон:Flagicon Arenteiro (4)
- Шаблон:Flagicon Atlético Monzón (5)
- Шаблон:Flagicon Avilés (4)
- Шаблон:Flagicon Betis de Hadú (6)
- Шаблон:Flagicon Huarte (5)
- Шаблон:Flagicon Lorca (5)
- Шаблон:Flagicon Marbella (5)
- Шаблон:Flagicon Melilla (4)
- Шаблон:Flagicon Naval (5)
- Шаблон:Flagicon Náxara (5)
- Шаблон:Flagicon Panadería Pulido (5)
- Шаблон:Flagicon Platges de Calvià (5)
- Шаблон:Flagicon Puente Genil (5)
- Шаблон:Flagicon Real Unión (3)
- Шаблон:Flagicon Terrassa (4)
- Шаблон:Flagicon Trujillo (5)
- Шаблон:Flagicon Villarrubia (5)
- Шаблон:Flagicon Zamora (4)
Draw
The draw for the entire tournament was made at the RFEF headquarters on 15 September. The teams were divided into four pots based on geographical criteria. Each pot will be played independently until the semi-finals.[19]
Pot A | Pot B | Pot C | Pot D |
---|---|---|---|
Шаблон:Flagicon Avilés (4) |
Шаблон:Flagicon Atlético Monzón (5) |
Шаблон:Flagicon Formentera (4) |
Шаблон:Flagicon Marbella (5) |
Bracket
{{#invoke:RoundN|main|columns=5|bold_winner=high|3rdplace=no|team-width=150 |RD1=Round of 32 |RD2=Round of 16 |RD3=Quarter-finals |RD4=Semi-finals |RD5=Final
|28 September|Alzira (4)|2|Formentera (4)|0 |28 September|Poblense (5)|0|Mar Menor (4) Шаблон:Aet|1 |28 September|Villarrubia (5)|2|Illescas (5)|0 |28 September|Platges de Calvià (5)|2|Lorca (5)|0 |28 September|Puente Genil (5)|0|San Roque Lepe (4)|1 |28 September|Xerez (5)|0|Moralo (5)|2 |28 September|Marbella (5)|11|Betis de Hadú (6)|0 |28 September|Trujillo (5)|0 (4)|Melilla (4) Шаблон:Aet Шаблон:Pso|0 (5) |28 September|Arenteiro (4) Шаблон:Aet|3|Naval (5)|1 |28 September|Bergantiños (4)|2|Zamora (4) Шаблон:Aet|3 |28 September|Panadería Pulido (5)|1|Somozas (5)|0 |28 September|Avilés (4)|1 (4)|Alcalá (5) Шаблон:Aet Шаблон:Pso|1 (5) |28 September|Real Unión (3)|1|Náxara (5)|0 |28 September|Anguiano (5)|0|Illueca (5)|1 |28 September|Huarte (5)|0|Terrassa (4)|3 |28 September|Izarra (4)|2|Atlético Monzón (5)|0
|5 October|Alzira (4)|2|Mar Menor (4)|1 |5 October|Villarrubia (5)|2|Platges de Calvià (5)|1 |5 October|San Roque Lepe (4)|1|Moralo (5)|0 |5 October|Marbella (5)|1|Melilla (4) Шаблон:Aet|2 |5 October|Arenteiro (4)|2|Zamora (4)|1 |5 October|Panadería Pulido (5)|1|Alcalá (5)|0 |5 October|Real Unión (3)|2|Illueca (5)|0 |5 October|Terrassa (4) Шаблон:Aet Шаблон:Pso|2 (5)|Izarra (4)|2 (3)
|12 October|Alzira (4) Шаблон:Aet Шаблон:Pso|1 (7)|Villarrubia (5)|1 (6) |12 October|San Roque Lepe (4) Шаблон:Aet|2|Melilla (4)|1 |12 October|Arenteiro (4)|3|Panadería Pulido (5)|0 |12 October|Real Unión (3)|1|Terrassa (4)|0
|19 October|Alzira (4) Шаблон:Aet Шаблон:Pso|2 (4)|San Roque Lepe (4)|2 (3) |19 October|Arenteiro (4)|2|Real Unión (3)|0
|2 November|Alzira (4)|0|Arenteiro (4) Шаблон:Aet|2 }}
Round of 32
- Pot A
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
- Pot B
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
- Pot C
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
- Pot D
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
Round of 16
- Pot A
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
- Pot B
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
- Pot C
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
- Pot D
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
Quarter-finals
Winners will qualify to the 2022–23 Copa del Rey first round.
- Pot A
Шаблон:Football box collapsible
- Pot B
Шаблон:Football box collapsible
- Pot C
Шаблон:Football box collapsible
- Pot D
Шаблон:Football box collapsible
Semi-finals
Шаблон:Football box collapsible Шаблон:Football box collapsible
Final
Шаблон:Football box collapsible
References
Шаблон:Copa Federación de España seasons
Шаблон:2022–23 in Spanish football
Шаблон:2022–23 in European football (UEFA)
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web
- ↑ Шаблон:Cite web