Английская Википедия:62nd National Film Awards
Шаблон:Short description Шаблон:Use Indian English Шаблон:Use dmy dates Шаблон:Infobox film awards The 62nd National Film Awards ceremony was an event during which the Directorate of Film Festivals presents its annual National Film Awards to honour the best films of 2014 in the Indian cinema. The awards were announced on 24 March 2015 and the ceremony was held on 3 May 2015.[1][2]
Selection process
The Directorate of Film Festivals invited nominations for the awards by late December 2014 and the acceptable last date for entries was until 20 January 2015.[3] Feature and Non-Feature Films certified by Central Board of Film Certification between 1 January 2014, and 31 December 2014, were eligible for the film award categories. Books, critical studies, reviews or articles on cinema published in Indian newspapers, magazines, and journals between 1 January 2014, and 31 December 2014, were eligible for the best writing on cinema section. Entries of dubbed, revised or copied versions of a film or translation, abridgements, edited or annotated works and reprints were ineligible for the awards.[4]
For the Feature and Non-Feature Films sections, films in any Indian language, shot on 16 mm, 35 mm, a wider film gauge or a digital format, and released in cinemas, on video or digital formats for home viewing were eligible. Films were required to be certified as a feature film, a featurette or a Documentary/Newsreel/Non-Fiction by the Central Board of Film Certification.[4]
Dadasaheb Phalke Award
Introduced in 1969, the Dadasaheb Phalke Award is the highest award given to recognise the contributions of film personalities towards the development of Indian cinema and for distinguished contributions to the medium, its growth and promotion.[5] Following were the jury members:
- Jury Members
Шаблон:• Gulzar |
Шаблон:• Asha Bhosle |
Шаблон:• Jahnu Barua |
Шаблон:• Prasoon Joshi |
Шаблон:• Rakeysh Omprakash Mehra |
For the year 2014, the award was announced on 23 March 2015 to be presented to actor, film-maker Shashi Kapoor. He has won two National Film Awards including Best Actor for New Delhi Times in 1985 and is also Padma Bhushan recipient of 2011.[6]
Name of Award | Image | Awardee(s) | Awarded As | Awards |
---|---|---|---|---|
Dadasaheb Phalke Award | Shashi Kapoor | Actor, film-maker | Swarna Kamal, Шаблон:INRConvert and a Shawl |
Feature films
Hindi film Haider won the maximum number of awards (5).
Jury
For the Feature Film section, six committees were formed based on the different geographic regions in India. The two-tier evaluation process included a central committee and five regional committees. The central committee, headed by Bharathiraja,[7] included the heads of each regional committee and five other jury members. At regional level, each committee consisted of one chief and four members. The chief and one non-chief member of each regional committee were selected from outside that geographic region.
Central Jury
Шаблон:• Bharathiraja (Chairperson) | |
Шаблон:• Lekh Tandon | Шаблон:• Joyoshree Arora |
Шаблон:• K. Bhagyaraj | Шаблон:• Jayshree Kanal |
Шаблон:• Keval Arora | Шаблон:• Kirti Jain |
Шаблон:• Sanjoy Hazarika | Шаблон:• Bela Negi |
Шаблон:• Manmohan Chadha | Шаблон:• Nanthyath Gopalakrishnan |
Northern Region: Шаблон:Small
Шаблон:• K. Bhagyaraj (Head) | |
Шаблон:• Ashok Mishra | Шаблон:• Batul Mukhtiar |
Шаблон:• Nayan Prasad | Шаблон:• Parvin Dabas |
Eastern Region: Шаблон:Small
Шаблон:• Thara Anooraadha (Head) | |
Шаблон:• Krishnendu Bose | Шаблон:• Manmohan Chadha |
Шаблон:• Patricia Mukhim | Шаблон:• Prabin Hazarika |
Western Region: Шаблон:Small
Шаблон:• Lekh Tandon (Head) | |
Шаблон:• Amrik Gill | Шаблон:• Dnyanesh Moghe |
Шаблон:• Mangesh Hadawale | Шаблон:• Rajiv Vijayankar |
Southern Region I: Шаблон:Small
Шаблон:• Joyoshree Arora (Head) | |
Шаблон:• Kamal | Шаблон:• R. Selvaraj |
Шаблон:• Sudesh Syal | Шаблон:• S. Muruganantham |
Southern Region II: Шаблон:Small
Шаблон:• Jayshree Kanal (Head) | |
Шаблон:• B. N. Subramanya | Шаблон:• Leslie Carvalho |
Шаблон:• Pradip Kurbah | Шаблон:• Rajesh Touchriver |
All India Award
Following will be the awards given:
Golden Lotus Award
Official Name: Swarna Kamal
All the awardees are awarded with 'Golden Lotus Award (Swarna Kamal)', a certificate and cash prize.[8]
Name of Award | Name of Film(s) | Language | Awardee(s) | Cash Prize |
---|---|---|---|---|
Best Feature Film | Court | Marathi |
Producer: Vivek Gomber Director: Chaitanya Tamhane |
Шаблон:INR 250,000/- Each |
Best Debut Film of a Director | Asha Jaoar Majhe | Bengali | Producer: For Films Director: Aditya Vikram Sengupta |
Шаблон:INR 1,25,000/- Each |
Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment | Mary Kom | Hindi | Producer: Viacom 18 Motion Pictures & Sanjay Leela Bhansali Director: Omung Kumar |
Шаблон:INR 200,000/- Each |
Best Children's Film | Kaaka Muttai | Tamil | Producer: Grass Root Film Company Director: M. Manikandan |
Шаблон:INR 150,000/- Each |
Elizabeth Ekadashi | Marathi | Producer: Essel Vision Productions Director: Paresh Mokashi | ||
Best Direction | Chotushkone | Bengali | Srijit Mukherji | Шаблон:INR 250,000/- |
Silver Lotus Award
Official Name: Rajat Kamal
All the awardees are awarded with 'Silver Lotus Award (Rajat Kamal)', a certificate and cash prize.
Regional Awards
The award is given to best film in the regional languages in India.
Best Feature Film in Each of the Language Other Than Those Specified in the Schedule VIII of the Constitution
Name of Award | Name of Film | Awardee(s) | Cash Prize | |
---|---|---|---|---|
Producer(s) | Director | |||
Best Feature Film in Haryanvi | Pagdi The Honour | V R Entertainers | Rajeev Bhatia | Шаблон:INR 100,000/- Each |
Best Feature Film in Rabha | Orong | Шаблон:•Suraj Kr. Duwarah Шаблон:•Aucto Creation |
Suraj Kr. Duwarah | Шаблон:INR 100,000/- Each |
Non-Feature Films
Short Films made in any Indian language and certified by the Central Board of Film Certification as a documentary/newsreel/fiction are eligible for non-feature film section.
Jury
A committee of seven, headed by Kamal Swaroop, was appointed to evaluate the Non-Feature Films entries. The jury members were:
Шаблон:• Kamal Swaroop (Chairperson) | |
Шаблон:• Ahsan Muzid | Шаблон:• Harikumar Madhavan Nair |
Шаблон:• Joy Bimal Roy | Шаблон:• Mir Mushtaq Ahmad |
Шаблон:• Sanjiv Rattan | Шаблон:• Vandana Kohli |
Golden Lotus Award
Official Name: Swarna Kamal
All the awardees are awarded with 'Golden Lotus Award (Swarna Kamal)', a certificate and cash prize.
Name of Award | Name of Film | Language | Awardee(s) | Cash Prize |
---|---|---|---|---|
Best Non-Feature Film | Tender is the Sight | English | Producer: Films Division Director: Torsha Banerjee |
Шаблон:INR 100,000/- Each |
Best Non-Feature Film Direction | Aaranyak | Шаблон:•Marathi Шаблон:•English |
Renu Savant | Шаблон:INR 150,000/- |
Silver Lotus Award
Official Name: Rajat Kamal
All the awardees are awarded with 'Silver Lotus Award (Rajat Kamal)' and cash prize.
Name of Award | Name of Film | Language | Awardee(s) | Cash Prize |
---|---|---|---|---|
Best First Non-Feature Film | Goonga Pehelwan | Producer: Drishti Media Director: Mit Jani, Prateek Gupta and Vivek Chaudhary |
Шаблон:INR 75,000/- Each | |
Best Anthropological / Ethnographic Film | Qissa–e–Parsi : The Parsi Story | Producer: Public Service Broadcasting Trust Director: Divya Cowasji & Shilpi Gulati |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Best Biographical Film / Best Historical Reconstruction Film | Aamaar Katha : Story of Binodini | Producer: Films Division Director: Tuhinabha Majumdar |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Best Arts / Cultural Film | Kapila | Producer: Films Division Director: Sanju Surendran |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Best Promotional Film | Documentation of Clay Image Makers of Kumartuli | Producer: Indira Gandhi National Centre for the Arts Director: Ranajit Ray Assistant Director Goutam Sharma |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Best Environment Film Including Agriculture | I Cannot Give You My Forest | Producer: Top Quark Films Pvt. Ltd. Director: Nandan Saxena & Kavita Bahl |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Best Film on Social Issues | Can't Take This Shit Anymore | Producer: Bhagirathi Films Director: Vinod Kapri |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Daughters of Mother India | Producer: Vibha Bakshi Director: Vibha Bakshi | |||
Best Educational / Motivational / Instructional Film | Komal | Producer: Climb Media India Pvt. Ltd. Director: Prashant Shikare |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Behind the Glass Wall | Producer: Gaahimedia Director: Aruna Raje Patil | |||
Best Exploration / Adventure Film | Life Force – India's Western Ghats | Producer: Grey Films India Pvt. Ltd. Director: Nallamuthu Subbiah |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Best Investigative Film | Phum Shang | Manipuri | Producer: Films Division Director: Haobam Paban Kumar |
Шаблон:INR 50,000/- Each |
Best Animation Film | Sound of Joy | Producer: Aura Cinematics Director: Sukankan Roy Animator: Rishi Sahany |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Best Short Fiction Film | Mitraa | Marathi | Producer: Athaansh Communications Director: Ravi Jadhav |
Шаблон:INR 50,000/- Each |
Best Film on Family Welfare | Towards the Silver Lining | Producer: Satyajit Ray Film and Television Institute Director: Bhabani Tamuli |
Шаблон:INR 50,000/- Each | |
Best Cinematography | Aamaar Katha: Story of Binodini | Indraneel Lahiri | Шаблон:INR 50,000/- | |
Best Audiography | Tender is the Sight | Шаблон:•Anindit Roy Шаблон:•Ateesh Chattopadhyay Шаблон:•Ayan Bhattacharya |
Шаблон:INR 50,000/- | |
Best Editing | Tigress Blood | Andi Campbell Waite | Шаблон:INR 50,000/- | |
Best Narration / Voice Over | Nitya Kalyani – Oru Mohiniyattam Patham | Ambooty (Anil Kumar), Devi S. | Шаблон:INRConvert | |
Special Jury Award | A Poet, A City & A Footballer | Producer: Films Division Director: Joshy Joseph |
Шаблон:INRConvert | |
Special Mention | Gunjaa | Mrinal Dev (Director) | Certificate only | |
Seek and Hide | Manoj Kumar Nitharwal (Director) | |||
5 O'Clock Accident | Ruchir Arun (Director) |
Best Writing on Cinema
The awards aim at encouraging study and appreciation of cinema as an art form and dissemination of information and critical appreciation of this art-form through publication of books, articles, reviews etc.
Jury
A committee of three, headed by Madhan, was appointed to evaluate the nominations for the best writing on Indian cinema. The jury members were as follows:
Шаблон:• Madhan (Chairperson) | |
Шаблон:• Anirudha Bhattacharjee | Шаблон:• Ziya Us Salam |
Golden Lotus Award
All the winners were awarded with Swarna Kamal (Golden Lotus Award), cash prize and a certificate.
Name of Award | Name of Book | Language | Awardee(s) | Cash Prize |
---|---|---|---|---|
Best Book on Cinema | Silent Cinema (1895–1930) | English | Author: Pasupuleti Purnachandra Rao Publisher:EMESCO BOOKS |
Шаблон:INRConvert |
Name of Award | Language(s) | Awardee | Cash Prize |
---|---|---|---|
Best Film Critic | Tanul Thakur | Шаблон:INRConvert |
Special Mention
All the award winners are awarded with Certificate of Merit.
Name of Award | Name of Book | Language | Awardee(s) | Cash Prize |
---|---|---|---|---|
Best Book on Cinema | Pride of Tamil Cinema (1931–2013) | English | G. Dhananjayan | Certificate Only |
See also
References
External links
Official websites Шаблон:Div col
- 62nd National Film Awards: Official Catalogue
- Dooradarshan Recording of the award ceremony
- National Film Awards Archives
- Official Page for Directorate of Film Festivals, India
- 62nd National Film Awards: Regulations for submission