Английская Википедия:Chronological summary of the 2015 Pan American Games
Шаблон:Pan American Games series This article contains a chronological summary of the events from the 2015 Pan American Games in Toronto, Ontario, Canada.
Scheduling changes
The aquatics events were scheduled to be held roughly around the same time as the 2015 World Aquatics Championships scheduled in Kazan, Russia. The Organizing Committee's goal is to have the best athletes competing at the Games and thus the schedule for the five aquatics disciplines had to be changed to accommodate athletes. The synchronized swimming competition actually was moved to the day before the opening ceremony, diving events began on the day of the opening ceremony (when events are traditionally not held on the day of the ceremony), open water swimming was moved to the first weekend of the games, swimming was reduced to a five-day schedule (down from seven in Guadalajara, Mexico), and water polo competitions began three days before the opening ceremony. All events were scheduled to be completed by July 24, six days before the opening ceremonies of the World Championships, which in itself was moved back a week to accommodate the games. The change in schedule meant that for the first time ever, events were held before the opening ceremony.[1][2]
The 2015 World Archery Championships were scheduled later in July, not to conflict with the games, while the 2015 World Fencing Championships, which would finish the day before the fencing competitions begin, would have events coordinated to allow athletes to compete at both events. Finally, the second round of the 2015 Davis Cup was moved ahead one week not to conflict with the tennis competitions. Tennis competitions also began before the opening ceremony, to allow athletes to compete in both events.[3][4]
Calendar
In the following calendar for the 2015 Pan American Games, each blue box represents an event competition, such as a qualification round, on that day. The yellow boxes represent days during which medal-awarding finals for a sport are held. The number in each box represents the number of finals that will be contested on that day.[5]
Шаблон:2015 Pan American Games Calendar
Medal table
2015 Pan American Games medal table
Day (–3) – Tuesday 7 July 2015
The first competitions of the Games took place. Шаблон:Collapse top
- Men's tournament: First day of Preliminaries
- Group A: Шаблон:Wp-rt 27–0 Шаблон:Wp
- Group B: Шаблон:Wp-rt 9–9 Шаблон:Wp
- Group B: Шаблон:Wp-rt 9–11 Шаблон:Wp
- Women's tournament: First day of Preliminaries
- Group A: Шаблон:Wpw-rt 3–25 Шаблон:Wpw
- Group B: Шаблон:Wpw-rt 11–11 Шаблон:Wpw
- Group B: Шаблон:Wpw-rt 7–7 Шаблон:Wpw
Day (–2) – Wednesday 8 July 2015
- Men's tournament: Second day of Preliminaries
- Group A: Шаблон:Wp-rt 8–21 Шаблон:Wp
- Group A: Шаблон:Wp-rt 21–4 Шаблон:Wp
- Group B: Шаблон:Wp-rt 2–22 Шаблон:Wp
- Women's tournament: Second day of Preliminaries
- Group A: Шаблон:Wpw-rt 8–10 Шаблон:Wpw
- Group A: Шаблон:Wpw-rt 18–3 Шаблон:Wpw
- Group B: Шаблон:Wpw-rt 4–15 Шаблон:Wpw
Day (–1) – Thursday 9 July 2015
- Women's duet: Technical routine
- Women's team: Technical routine
- Men's tournament: Third day of Preliminaries
- Group A: Шаблон:Wp-rt 7–7 Шаблон:Wp
- Group B: Шаблон:Wp-rt 22–9 Шаблон:Wp
- Group B: Шаблон:Wp-rt 2–16 Шаблон:Wp
- Women's tournament: Third day of Preliminaries
- Group A: Шаблон:Wpw-rt 10–3 Шаблон:Wpw
- Group B: Шаблон:Wpw-rt 1–18 Шаблон:Wpw
- Group B: Шаблон:Wpw-rt 19–3 Шаблон:Wpw
Day 0 – Friday 10 July 2015
- Men's BMX: Time trials
- Women's BMX: Time trials
- Men's 3 metre springboard: Preliminaries
- Women's 10 metre platform: Preliminaries
- Men's singles: First Round
- The opening ceremony of the 2015 Pan American Games took place on Friday July 10, 2015, beginning at 8:00 p.m. EDT at the Pan-Am Dome.
Day 1 – Saturday 11 July 2015
Detailed results (day 1)
Шаблон:Collapse top Шаблон:Div col
- Round of 64 for Men's singles and Women's singles, Round of 32 for all five events.
- Men's tournament: First day of Preliminaries
- Шаблон:Bb-rt 3–10 Шаблон:Bb
- Шаблон:Bb-rt 9–10 Шаблон:Bb
- Шаблон:Bb-rt 4–1 Шаблон:Bb
- Women's K-4 500 metres: The gold was awarded to Canada with the time of 1:36.495, silver awarded to Cuba with the time of 1:37.665, bronze awarded to Argentina with the time of 1:37.721.
- Men's BMX: In the final, Tory Nyhaug (Canada) won the gold with the time of 36.208, Alfredo Campo Vintimilla (Ecuador) finished second at the time of 36.501, Nicholas Long (USA) finished third at the time of 37.046.
- Women's BMX: In the final, Felicia Stancil (USA) won the gold with the time of 41.647, Doménica Azuero González (Ecuador) finished second at the time of 41.948, Mariana Diaz (Argentina) finished third at the time of 42.611.
- Men's 3 metre springboard: Rommel Pacheco (Mexico) awarded a total score of 483.35 to win gold, Jahir Ocampo (Mexico) awarded a silver with the total score of 442.15, Philippe Gagné (Canada) awarded a bronze with the total score of 421.10.
- Women's 10 metre platform: Paola Espinosa (Mexico) awarded a total score of 383.20 to win gold, Roseline Filion (Canada) awarded a silver with the total score of 377.60, Meaghan Benfeito (Canada) awarded a bronze with the total score of 357.45.
- Individual dressage: Grand Prix
- Team dressage: Grand Prix
- Women's tournament: First day of First Round
- Group A: Шаблон:Fbw-rt 0–1 Шаблон:Fbw
- Group A: Шаблон:Fbw-rt 2–2 Шаблон:Fbw
- Group B: Шаблон:Fbw-rt 0–3 Шаблон:Fbw
- Group B: Шаблон:Fbw-rt 5–2 Шаблон:Fbw
- Men's artistic team all-around: Team USA won the gold with the total score of 267.750, Brazil finished silver with the total score of 264.050, Colombia finished bronze with the total score of 259.300.
- Men's 60 kg:
- Semi-final no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semi-final no. 2: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Women's 48 kg:
- Semi-final no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semi-final no. 2: Шаблон:Nowrap defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:Nowrap defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Women's 52 kg:
- Semi-final no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semi-final no. 2: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Men's free skating: Short program
- Women's free skating: Short program
- Men's single sculls: Heats and Repechages
- Men's double sculls: Heats and Repechages
- Men's lightweight double sculls: Heats and Repechages
- Men's coxless four: Heats
- Women's double sculls: Heats
- Women's lightweight double sculls: Heats and Repechages
- Women's coxless pair: Heats
- Men's tournament: Preliminary round
- Group A: Шаблон:Ru7-rt 26–7 Шаблон:Ru7
- Group A: Шаблон:Ru7-rt 34–0 Шаблон:Ru7
- Group A: Шаблон:Ru7-rt 46–0 Шаблон:Ru7
- Group A: Шаблон:Ru7-rt 20–17 Шаблон:Ru7
- Group A: Шаблон:Ru7-rt 38–0 Шаблон:Ru7
- Group A: Шаблон:Ru7-rt 52–0 Шаблон:Ru7
- Group B: Шаблон:Ru7-rt 19–7 Шаблон:Ru7
- Group B: Шаблон:Ru7-rt 45–0 Шаблон:Ru7
- Group B: Шаблон:Ru7-rt 41–0 Шаблон:Ru7
- Group B: Шаблон:Ru7-rt 26–14 Шаблон:Ru7
- Group B: Шаблон:Ru7-rt 31–5 Шаблон:Ru7
- Group B: Шаблон:Ru7-rt 21–7 Шаблон:Ru7
- Women's tournament: First day of Preliminary round
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 55–0 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 26–7 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 5–40 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 40–0 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 22–5 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 60–0 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 7–54 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 36–0 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 24–19 Шаблон:Ru7w
- Men's singles: First Round and Second Round
- Women's singles: First Round
- Women's marathon 10 kilometres: Eva Fabian (USA) won the marathon after the time of 2:03:17.0, Paola Perez Sierra (Venezuela) takes silver with the time of 2:03:17.0, Samantha Arévalo (Ecuador) takes bronze with the time of 2:03:17.1.
- Women's duet: The gold was awarded to Canada (Jacqueline Simoneau and Karine Thomas) after being given a final score of 178.0881, Mexico (Karem Achach and Nuria Diosdado) was awarded a silver medal after a final score of 170.7800, USA (Mariya Koroleva and Alison Williams) finished third place after a final score of 166.3876.
- Women's team: Canada awarded gold after a final score of 178.1094, Mexico awarded silver after a final score of 172.5073, USA finished third after a final score of 166.0351.
- Men's singles: Second round
- Men's doubles: First day of First round
- Women's singles: First day of First round
- Women's: Bárbara Riveros (Chile) finished gold with the time of 1:57:18, Paola Díaz (Mexico) finished silver with the time of 1:57:48, Flora Duffy (Bermuda) finished bronze with the time of 1:57:56.
- Men's tournament: Fourth day of Preliminaries
- Group A: Шаблон:Wp-rt 14–3 Шаблон:Wp
- Group A: Шаблон:Wp-rt 3–10 Шаблон:Wp
- Group B: Шаблон:Wp-rt 9–19 Шаблон:Wp
- Women's tournament: Fourth day of Preliminaries
- Group A: Шаблон:Wpw-rt 30–3 Шаблон:Wpw
- Group A: Шаблон:Wpw-rt 9–11 Шаблон:Wpw
- Group B: Шаблон:Wpw-rt 17–10 Шаблон:Wpw
- Men's 56 kg: Habib de las Salas (Colombia) set a Pan American Games record of 152 kg in the clean and jerk and finished the gold with a score of 269 kg, Carlos Berna (Colombia) takes silver with a score of 265 kg, Luis García (Dominican Republic) takes bronze with a score of 256 kg.
- Men's 62 kg: Óscar Figueroa (Colombia) won the gold with a score of 310 kg, Francisco Mosquera (Colombia) takes silver with a score of 305 kg, Jesús Lopez (Venezuela) takes bronze with a score of 283 kg.
- Women's 48 kg: Cándida Vásquez (Dominican Republic) set a Pan American Games record of 81 kg in snatch and another Pan American Games record for a total score of 181 kg, to win gold. Ana Segura (Colombia) set a Pan American Games record of 103 kg in clean and jerk and also finished with a total score of 180 kg and thus was awarded the silver. Beatriz Pirón (Dominican Republic) takes bronze with a score of 175 kg.
Шаблон:Div col end Шаблон:Collapse bottom
Gold medalists (day 1)
Day 2 – Sunday 12 July 2015
Detailed results (day 2)
Шаблон:Collapse top Шаблон:Div col
- Round of 16 for all five events.
- Men's tournament: Second day of Preliminaries
- Шаблон:Bb-rt 8–5 Шаблон:Bb
- Шаблон:Bb-rt 10–3 Шаблон:Bb
- Шаблон:Bb-rt 5–2 Шаблон:Bb
- Men's K-4 1000 metres: Cuba awarded gold with the time of 3:01.744, silver awarded to Brazil with the time of 3:01.869, bronze awarded to Argentina with the time of 3:02.079.
- Men's cross-country: Raphaël Gagné (Canada) crossed the finished line first with the time of 1:31:14, beating Catriel Soto (Argentina) time of 1:32:04. Stephen Ettinger (USA) was a third at 1:33:02.
- Women's cross-country: Emily Batty (Canada) finished first with the time of 1:27:13, Catharine Pendrel (Canada) finished second with the time of 1:27:20, Erin Huck (USA) finished third with the time of 1:32:36.
- Men's 10 metre platform: Iván García (Mexico) won gold with a total score of 521.70, Víctor Ortega (Colombia) takes silver with a total score of 455.15, Jonathan Ruvalcaba (Mexico) takes bronze with a total score of 437.35.
- Women's 3 metre springboard: Jennifer Abel (Canada) won gold with a total score of 384.70, Pamela Ware (Mexico) takes silver with a total score of 326.00, Dolores Hernández (Mexico) takes bronze with a total score of 323.10.
- Individual dressage: Grand Prix Special
- Team dressage: USA won gold with a total score of 460.506, Canada takes silver with a total score of 454.938, Brazil takes bronze with a total score of 414.895.
- Men's tournament: First day of First round
- Group A: Шаблон:Fbu-rt 2–1 Шаблон:Fbu
- Group A: Шаблон:Fbu-rt 1–4 Шаблон:Fbu
- Women's artistic team all-around: USA won gold with the total score of 173.800, silver went to Canada with a total score of 166.500, bronze went to Brazil with a total score of 165.400.
- Men's 66 kg:
- Semifinal no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semifinal no. 2: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Men's 73 kg:
- Semifinal no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semifinal no. 2: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Women's 57 kg:
- Semifinal no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semifinal no. 2: Шаблон:Nowrap defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:Nowrap
- Artistic
- Men's free skating: Marcel Stürmer (Brazil) won the gold with the score of 536.00, John Burchfield (USA) takes silver with the score of 505.00, Diego Duque (Colombia) takes bronze with the score of 496.70.
- Women's free skating: Giselle Soler (Argentina) won the gold with the score of 519.70, Talitha Haas (Brazil) takes silver with the score of 498.30, Marisol Villarroel (Chile) takes bronze with the score of 479.70.
- Speed
- Men's 200 metres time-trial: Emanuelle Silva (Chile) won the gold with the time of 16.138, Pedro Causil (Colombia) takes silver with the time of 16.149, Jorge Martínez (Mexico) takes bronze with the time of 16.355.
- Women's 200 metres time-trial: Hellen Montoya (Colombia) won the gold with the time of 17.653, Ingrid Factos (Ecuador) takes silver with the time of 17.994, María José Moya (Chile) takes bronze with the time of 18.042.
- Men's quadruple sculls: Heats
- Men's coxless pair: Heats and Repechages
- Men's lightweight coxless four: Heats and Repechages
- Men's eight: Heats
- Women's single sculls: Heats and Repechages
- Women's lightweight single sculls: Heats and Repechages
- Women's quadruple sculls: Heats
- Men's tournament: Classification round and Medal round
- Quarterfinals: Шаблон:Ru7-rt 31–0 Шаблон:Ru7
- Quarterfinals: Шаблон:Ru7-rt 17–12 Шаблон:Ru7
- Quarterfinals: Шаблон:Ru7-rt 12–5 Шаблон:Ru7
- Quarterfinals: Шаблон:Ru7-rt 53–0 Шаблон:Ru7
- Fifth through Eighth places: Шаблон:Ru7-rt 0–31 Шаблон:Ru7
- Fifth through Eighth places: Шаблон:Ru7-rt 14–7 Шаблон:Ru7
- Semifinals: Шаблон:Ru7-rt 19–26 Шаблон:Ru7
- Semifinals: Шаблон:Ru7-rt 7–43 Шаблон:Ru7
- Seventh place match: Шаблон:Ru7-rt 26–22 Шаблон:Ru7
- Fifth place match: Шаблон:Ru7-rt 12–7 Шаблон:Ru7
- Bronze medal match: Шаблон:Bronze03 Шаблон:Ru7-rt 40–12 Шаблон:Ru7
- Gold medal match: Шаблон:Gold01 Шаблон:Ru7-rt 22–19 Шаблон:Ru7 Шаблон:Silver02
- Women's tournament: Second day of Preliminary round and Medal round
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 0–45 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 0–29 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 0–71 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 5–5 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 57–0 Шаблон:Ru7w
- Pool Play: Шаблон:Ru7w-rt 34–12 Шаблон:Ru7w
- Fifth Place Game: Шаблон:Ruw7-rt 17–17 Шаблон:Ruw7
- Bronze Medal Game: Шаблон:Bronze03 Шаблон:Ruw7-rt 29–0 Шаблон:Ruw7
- Gold Medal Game: Шаблон:Silver02 Шаблон:Ruw7-rt 7–55 Шаблон:Ruw7 Шаблон:Gold01
- Race 1 in all 10 sailing events.
- Men's 10 metre air pistol: Felipe Almeida Wu (Brazil) sets a Final Pan Amerincan Games Record with the score of 201.8, Jay Shi (USA) takes silver with the score of 199.0, Mario Vinueza (Ecuador) takes bronze with the score of 176.3.
- Women's 10 metre air pistol: Lynda Kiejko (Canada) sets a Final Pan Amerincan Games Record with the score of 195.7, Alejandra Zavala (Mexico) takes silver with the score of 194.3, Lilian Castro (El Salvador) takes bronze with the score of 172.0.
- Men's tournament: First day of Preliminaries
- Шаблон:Sb-rt 0–10 Шаблон:Sb
- Шаблон:Sb-rt 3–0 Шаблон:Sb
- Шаблон:Sb-rt 10–5 Шаблон:Sb
- Men's singles: Quarterfinals and Semifinals (two bronze medals were awarded to each loser in the semifinals):
- Women's singles: Quarterfinals and Semifinals (two bronze medals were awarded to each loser in the semifinals):
- Men's marathon 10 kilometres: Chip Peterson (USA) won the marathon after the time of 1:54:03.6, David Heron takes silver with the time of 1:54:07.4, Esteban Enderica (Ecuador) takes bronze with the time of 1:54:09.2.
- Men's singles: Third Round
- Men's doubles: Second day of First round
- Women's singles: Second day of First round
- Mixed doubles: First round
- Men's: Crisanto Grajales (Mexico) finished gold with the time of 1:48:58, Kevin McDowell (USA) finished silver with the time of 1:48:59, Irving Pérez (Mexico) finished bronze with the time of 1:49:05.
- Women's tournament: Crossover and Semifinals
- Crossover: Шаблон:Wpw-rt 10–8 Шаблон:Wpw
- Crossover: Шаблон:Wpw-rt 6–14 Шаблон:Wpw
- Semifinals: Шаблон:Wpw-rt 7–14 Шаблон:Wpw
- Semifinals: Шаблон:Wpw-rt 16–3 Шаблон:Wpw
- Men's 69 kg: Luis Javier Mosquera (Colombia) set a Pan American Games record of 150 kg in snatch, 181 kg in clean and jerk and another in total of 331 kg, Bredni Roque (Mexico) takes silver with a score of 317 kg, Francis Luna-Grenier (Canada) takes bronze with a score of 299 kg.
- Women's 53 kg: Rusmeris Villar (Colombia) set a Pan American Games record of 115 kg in clean and jerk and finished the gold with a score of 201 kg. Génesis Rodríguez (Venezuela) finished with a total score of 201 kg, but lost the tiebreaker based on body weight and thus was awarded the silver. Yafreisy Silvestre (Dominican Republic) takes bronze with a score of 183 kg.
- Women's 58 kg: Lina Rivas (Colombia) finished with the gold with a final score of 215 kg, Yusleidy Figueroa (Venezuela) takes silver with the total score of 209 kg, Quisia Guicho (Mexico) takes bronze with the total score of 203 kg.
Шаблон:Div col end Шаблон:Collapse bottom
Gold medalists (day 2)
Day 3 – Monday 13 July 2015
Detailed results (day 3)
Шаблон:Collapse top Шаблон:Div col
- Quarterfinals for all five events.
- Men's tournament: Third day of Preliminaries
- Шаблон:Bb-rt 8–1 Шаблон:Bb
- Шаблон:Bb-rt 3–5 Шаблон:Bb
- Шаблон:Bb-rt 1–9 Шаблон:Bb
- Men's tournament: First day of Preliminaries
- Women's tournament: First day of Preliminaries
- Men's C-1 1000 metres: Isaquias Queiroz (Brazil) awarded gold with the time of 4:07.866, silver awarded to Mark Oldershaw (Canada) with the time of 4:09.587, bronze awarded to Everardo Cristóbal (Mexico) with the time of 4:14.572.
- Men's C-2 1000 metres: Benjamin Russell and Gabriel Beauchesne-Sévigny (Canada) awarded gold with the time of 3:46.316, silver awarded to Erlon de Souza Silva and Isaquias Queiroz (Brazil) with the time of 3:47.117, bronze awarded to Serguey Torres and José Carlos Bulnes (Cuba) with the time of 3:49.932.
- Men's K-1 1000 metres: Jorge García (Cuba) awarded gold with the time of 3:40.990, silver awarded to Daniel Dal Bo (Argentina) with the time of 3:42.019, bronze awarded to Adam van Koeverden (Canada) with the time of 3:43.055.
- Men's K-2 1000 metres: Jorge García and Reinier Torres (Cuba) awarded gold with the time of 3:25.932, silver awarded to Pablo de Torres and Gonzalo Carreras (Argentina) with the time of 3:27.240, bronze awarded to Celso Dias De Oliveira Junior and Vagner Junior Souta (Brazil) with the time of 3:30.104.
- Women's K-1 500 metres: Yusmari Mengana (Cuba) awarded gold with the time of 2:00.656, silver awarded to Michelle Russell (Canada) with the time of 2:02.381, bronze awarded to Ana Paula Vergutz (Brazil) with the time of 2:03.329.
- Men's synchronized 3 metre springboard: Jahir Ocampo and Rommel Pacheco (Mexico) won gold with a total score of 438.27, Philippe Gagné and François Imbeau-Dulac (Canada) takes silver with a total score of 413.37, Cory Bowersox and Zachary Nees (USA) takes bronze with a total score of 385.38.
- Men's synchronized 10 metre platform: Jeinkler Aguirre and José Guerra (Cuba) won gold with a total score of 439.14, Vincent Riendeau and Philippe Gagné (Canada) takes silver with a total score of 404.34, Víctor Ortega and Juan Guillermo Rios (Colombia) takes bronze with a total score of 403.23.
- Women's synchronized 3 metre springboard: Paola Espinosa and Dolores Hernández (Mexico) won gold with a total score of 301.20, Jennifer Abel and Pamela Ware (Canada) takes silver with a total score of 298.23, Deidre Freeman and Maren Taylor (USA) takes bronze with a total score of 293.10.
- Women's synchronized 10 metre platform: Meaghan Benfeito and Roseline Filion (Canada) won gold with a total score of 316.89, Ingrid De Oliveira and Giovanna Pedroso (Brazil) takes silver with a total score of 291.36, Paola Espinosa and Alejandra Orozco (Mexico) takes bronze with a total score of 287.91.
- Women's tournament: First day of Preliminary round
- Pool A: Шаблон:Fhw-rt 9–0 Шаблон:Fhw
- Pool A: Шаблон:Fhw-rt 12–1 Шаблон:Fhw
- Pool B: Шаблон:Fhw-rt 7–2 Шаблон:Fhw
- Pool B: Шаблон:Fhw-rt 5–0 Шаблон:Fhw
- Men's tournament: Second day of First round
- Pool B: Шаблон:Fbu-rt 0–4 Шаблон:Fbu
- Pool B: Шаблон:Fbu-rt 1–1 Шаблон:Fbu
- Men's artistic individual all-around: Samuel Mikulak (USA) won gold with the total score of 89.650, silver went to Manrique Larduet (Cuba) with a total score of 89.600, bronze went to Jossimar Calvo (Colombia) with the total score of 89.400.
- Women's artistic individual all-around: Ellie Black (Canada) won gold with the total score of 58.150, silver went to Madison Desch (USA) with a total score of 57.450, bronze went to Flávia Saraiva (Brazil) with the total score of 57.050.
- Men's 81 kg:
- Semifinal no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semifinal no. 2: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Men's 90 kg:
- Semifinal no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semifinal no. 2: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Women's 63 kg:
- Semifinal no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semifinal no. 2: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Women's 70 kg:
- Semifinal no. 1: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Semifinal no. 2: Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 1: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Bronze Medal Match no. 2: Шаблон:Bronze3 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:FlagPASOathlete
- Gold Medal Match: Шаблон:Gold1 Шаблон:FlagPASOathlete defeated Шаблон:Silver2 Шаблон:FlagPASOathlete
- Men's 500 metres: Pedro Causil (Colombia) won the gold with the time of 40.650, Ezequiel Capellano (Argentina) takes silver with the time of 40.909, Jorge Martínez (Mexico) takes bronze with the time of 41.146.
- Men's 10,000 metres points race: Mike Paez (Mexico) won gold with 23 points, Juan Sebastian Sanz Neira (Colombia) takes silver with 13 points, Jordan Belchos (Canada) takes bronze with 9 points.
- Women's 500 metres: Hellen Montoya (Colombia) won the gold with the time of 43.370, Erin Jackson (USA) takes silver with the time of 43.714, Ingrid Factos (Ecuador) takes bronze with the time of 43.875.
- Women's 10,000 metres points race:
Шаблон:Div col end Шаблон:Collapse bottom
Gold medalists (day 3)
Day 4 – Tuesday 14 July 2015
Detailed results (day 4)
Gold medalists (day 4)
Day 5 – Wednesday 15 July 2015
Detailed results (day 5)
Gold medalists (day 5)
Day 6 – Thursday 16 July 2015
Detailed results (day 6)
Gold medalists (day 6)
Day 7 – Friday 17 July 2015
Detailed results (day 7)
Gold medalists (day 7)
Day 8 – Saturday 18 July 2015
Detailed results (day 8)
Gold medalists (day 8)
Day 9 – Sunday 19 July 2015
Detailed results (day 9)
Gold medalists (day 9)
Day 10 – Monday 20 July 2015
Detailed results (day 10)
Gold medalists (day 10)
Day 11 – Tuesday 21 July 2015
Detailed results (day 11)
Gold medalists (day 11)
Day 12 – Wednesday 22 July 2015
Detailed results (day 12)
Gold medalists (day 12)
Day 13 – Thursday 23 July 2015
Detailed results (day 13)
Gold medalists (day 13)
Day 14 – Friday 24 July 2015
Detailed results (day 14)
Gold medalists (day 14)
Day 15 – Saturday 25 July 2015
Detailed results (day 15)
Gold medalists (day 15)
Day 16 – Sunday 26 July 2015
Detailed results (day 16)
Gold medalists (day 16)
References
Шаблон:Events at the 2015 Pan American Games